İlginizi Çekebilir

2030 Yılında Hayatımızda Yer Alacak 10 Harika Teknoloji

2030 Yılında Hayatımızda Yer Alacak 10 Harika Teknoloji
+ - 1

2030 Yılında Hayatımızda Yer Alacak 10 Harika Teknoloji yazımızda dünyamızda var olması ön görülen teknolojileri derledik. Gelişen ve değişen teknoloji insanlığı her zaman şaşırtmaya devam edecek. Hızla gelişen teknoloji gelecek yıllarda fantastik bir hale dönüşecek şeklinde görünüyor. Günümüzdeki değişiklik hızına baktığımızda önümüzdeki yirmi yılda bizi nelerin beklediğini görmek o kadar da oldukça kolay şeklinde gözüküyor.

İşte Karşınızda 10 Harika Teknoloji!


10. Yapay Zekayı Kullanan Kişisel Asistanlar

dijital asistanı temsil eden görsel

Microsoft’un büro asistanı Clippy ve iPhone’un zeki asistanı Siri, geleceğin getireceği görkemli şahsi asistanların ancak bir teaserıdır. Bu suni zekaya haiz asistanlar sizin naturel sesinizi anlayıp size daha gelişmiş cevap ve hizmetler sunacak. Yani onlar zihnimizin sanal klonları olarak yaratılacaklar. Davranışlarımız, tercihlerimiz, eğilimlerimiz vs. Hakkımızdaki her şeyi bilecekler. Onlar bizim için e-posta yazacak ve randevular ayarlayabilecekler. Bizden zaman çalan gereksinimlerimizi karşılayarak yaşamımıza büyük bir kolaylık sağlayacaklar.

9. Görünmez Bilgisayarlar

Önümüzdeki yirmi sene içinde bu cihazlar her yerde olacak, sadece görünmeyecekler. Giysilerimizde, aksesuarlarımızda ve hatta kontak lenslerimizde dahi yer alacaklar. Bunları kullanabilmek için organik dil ve dokunsal geri bildirimleri kullanacağız. Bunun yanında muhtemelen bizlerden bağımsız çalışabilecek ortam zekasına da sahi b olacaklar.

8. Yapay Zekaya Sahip Sanal Hayvanlar

Nematod solucanının beynini dijitalleştiren OpenWorm projesi ile alakalı malumat sahibi olmalısınız. Gelecekte karınca, arı, fare gibi hayvanlar bu teknolojiyle üretilecekler. Bu dijital beyinler robotik avatarlara da çalışabilecek.

7. Mega Ölçekli Jeo Mühendislik Projeleri

 

 jeo mühendisliği temsil eden görsel

2030’lu yıllarda dünyanın iklimini iyileştiren başarı göstermiş jeo mühendislik projeler göreceğiz. Yapay ağaçlar, okyanus gübreleme araçları, okyanus kalitesinin artırılmasını elde eden cihazlar, hava durumu kontrolleri şeklinde şeyleri yakında zamanda göreceğiz.

6. Gezegenler Arası İnternet

Dünyanın Mars’a erişmesi ve iki gezegen içinde bir web bağlantısı kurması bekleniyor! Bu, astronotların dünyayla malumat paylaşımını kolaylaştırmak için çok havalı duruyor.

5. Yaşlanma Karşıtı Tedaviler

Yaşlanma karşıtı bulunduğunu iddia eden bütün kozmetik ürün ve tedavileri unutun. 2030’larda, devrimci bir müdahalenin dünyayı çılgına çevirmesi olası gözüküyor. Artık yaşınız ilerlese de görünümünüzde bir değişim olmaması tedaviyle olası hale gelecek.

4. Öldürücü Savaş Robotları

Öldürücü Savaş Robotları temsil eden görsel

Bağımsız ölüm robotları, askerlerin yaşamını kurtaracak ve düşmanlardan kurtulmayı sağlayacak müthiş bir teknolojiyi yaşamımıza sokacak. 2030’lu yıllarda tanıtılması olası olan bu robotlar, insanların haiz olduklarından oldukça daha çok fizyolojik ve bilişsel kabiliyetlere haiz olacak.

3. Laboratuvarlarda Oluşturulan Organlar

Genetik anayasanıza nazaran şahıs artık doktorlarla muhattap olmayacak. Kök hücrelerinizden dokular üretilebilecek. Ve bunu kendimiz yapabileceğiz. Yani kendi organlarınızı oluşturabileceğiz.

2. Kişisel Ev Eşyaları Üretimi

Önümüzdeki yıllarda, 3D yazıcılar kullanarak kendi eşyalarımız kendimiz üretebileceğiz. Bunun için başta bir ücret ödemeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınızı kendiniz üretebileceksiniz.

1. Endüstriyel Su Arıtma

Endüstriyel Su Arıtmayı temsil eden görsel

2030 yılına geldiğimiz zaman Okyanuslar içme suyu üretimi için çok önemli olacak. Okyanus suyunu arındıracak ve kullanılabilir organik su haline getirecekler. Bu sayede, sürdürülebilir olmayan su temini büyük seviyede azalacak.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Gelecek heyecanlandırıyor. Umarız ki bize zarar vermesin. Teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.