20 Yıl İçerisinde Kullanılmayacak 10 Teknoloji

20 Yıl İçerisinde Kullanılmayacak 10 Teknoloji
+ - 0

20 yıl içerisinde kullanılmayacak 10 teknoloji yazımızda 20 yıllık süreç içerisinde artık kullanılmayacak 10 teknolojiyi sizler için listeledik…

Geçmiş zamanlarda birileri bizlere; ”Her eve mikrodalga fırın, bilgisayar, tablet, beyaz perde sistemi şeklinde teknolojiler olacak!” deseydi muhtemelen bizlere bu öngörüler mucize şeklinde gelirdi. Daha da eskiye gitmeye gerek yok! Şu an biri çıkıp ”Artık cep telefonu yok!” dese; cep telefonsuz bir hayatı hayal edebilir misiniz? Fakat vakit değişiyor ve teknoloji her geçen gün bir adım ileri gidiyor. Aslında günümüzde kullandığımız ve vazgeçilmezlerimiz olduğuna inandığımız teknolojiler oldukça yakın bir gelecekte bizlere oldukça fakat oldukça gülünç gelecek, desek!. İşte gelecek 20 yıl içerisinde kullanılmayacak 10 teknoloji.

1. Uzaktan Kumanda

uzaktan kumanda görseli

Tüm zamanların en büyük başarısı muhtemelen kendi kendini bulabilen uzaktan kumanda buluş etmek olacak. Alın size milyarder olmak için fikir :) Bir zamanların bu zorlayıcı tv test cihazı, evin herhangi bir noktasında sırra kadem basarsa kendi haline ortaya çıkar. Çünkü fazlaca yakın bir gelecekte uzaktan kumandayı aramak tarih olaca. Amerika uzaktan kumandaların kısa bir vakit içinde rotatif ekran ve CRT TV’ler şeklinde yok olacağını düşünüyor.

2. Protez Bacak

Birkaç çağ ilkin bir uzvun kaybedilmesi yerine kanca takmak anlamına geliyordu. Bu konum da asla fakat asla konforlu ve bereketli bir yaşam sağlamıyordu. Tıp bilimi ilerledikçe, protezler buluş edildi. Uzuvlarını kaybeden insanoğlu için yaşam, daha konforlu ve fonksiyonel bir hale geldi. Ancak gelecekteki teknolojiyle beraber bu biçim engellere yönelik üretimler de evrim geçirecek. Bazı firmalar şu anda tıbbi aygıt olan protezleri geliştirerek adeta sanat eseri yaratmaya çalışıyorlar.

3. Beynin Kısıtlı Hafızası

Banka kartınızın PIN kodunu aklınızda tutabilmeniz mutlaka zor bir durum. Fakat oldukça fazla PIN, gizyazı yada telefon numarasını aklınızda tutmak zorunda olmayacaksınız. PIN tabanlı veri güvenliği günümüzde aşılabilir bir emniyet engeli haline geldi. Her muamele için çip tabanlı ve benzersiz kodlar kullanılmaya başladı bile.

4. Nakit Para ve Kredi Kartı 

kredi kartı ve nakit para görseli

Banka ve kredi kartlarının yaygınlaşmasıyla beraber günümüzde nakit para kullanılamaz hale geldi. Artık her mağazada yer edinen cihazlar nakit para yerine kartla ödemeyi gerçekleştiriyor. Benzer etkinin önümüzdeki dönemlerde daha da oldukça evrilmesi bekleniyor. Her ne kadar bu vaziyet devletimizde ağır aksak ilerlese de dünya çapında birçok ülke mobil ödeme sistemlerini bol miktarda kullanılıyor. Haliyle Türkiye de dahil olmak suretiyle önümüzdeki senelerde ödeme sistemlerinde köklü değişimler olacak.

5. Anahtarlar

Teknolojinin bu denli gelişmesi ve değişmesi ’emniyet’ mevzusunda da büyük avantajlar sağlıyor. Bu noktada en belirgin örneklerden biri normal olarak ev ve arabalara entegre edilen emniyet teknolojileri. Evet; hali hazırda şu mobil uygulamalar aracılığıyla kapıları kilitleme veya açma şeklinde işlemler gerçekleştirilebiliyor. Ancak bu teknolojiler daha da ileri seviyeler alacak.

6. Kablolu Kulaklık

Akıllı cihazlardaki kablolu şarj sistemi tamamen ortadan kalkıyor. Şimdi kablolu kulaklıklar fazla kullanılıyor olsa da gelecek yıllarda tamamen kablosuz kulaklıklara geçiş olacak. Çok daha pratik bir kullanım imkanı sunan kablosuz kulaklıklar hayatımızı işgal edecek!

7. İğne İle Tedavi

iğneli tedavi görseli

Teknolojinin bu kadar süratli ilerlemesi esenlik alanında da net bir biçimde kendini gösterecek. Gelecekte derhal her hastalığın tedavisinde iğne yerine hap kullanılması bekleniyor. Evet; iğneler oldukça daha süratli biçimde esenlik sorunlarını ortadan kaldırıyor. Ama bu etkinin önümüzdeki dönemlerde haplar de ilgilendiriyor olacağı tahmin ediliyor.

8. Bilgisayar Faresi

Jest ve mimiklerle bilgisayar kontrolünün hayata geçmesiyle farenin de kullanılmayacağı aşikar. Fazladan bir kontrolcüye gereksinim duyulmadan bilgisayar üstünde muhtelif komutlarla kontrol edilebilecek.

9. Otomobil Aynaları

Otonom sistemlerin gelişmesiyle araçların sürücüsüz hale gelmesi azar azar yayılıyor. Bunun bir kararı olarak aynalar tamamen ortadan kalkacak. Aynaları test eden herhangi bir sürücüye gerek olmadığından ayna ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Audi, 2019’da yan aynaları olmayan otomobillerin piyasaya sürülmesiyle alakalı lüzumlu mercilere proje sundu bile. Kısa bir müddet sonra birçok değişik araba şirketinin de Alman üreticinin izinden gitmesi bekleniyor. Önümüzdeki 20 yılda bütün araçların yerleşik kameralarıyla çevresini takip edeceği ve zeki sistemlerle herhangi bir korku niteliğinde şoför veya yolcuları uyarılacağı belirtiliyor.

10. Kargo

kargo ve kargocu görseli

Büyük e tecim sitelerinin bir bölümü teslimat mevzusunda yeni teknolojiler üstünde çalışıyor. Teslimatın süratli ve emin halde gerçekleşmesi için drone’ların önümüzdeki dönemlerde fazlaca yoğun halde kullanılması bekleniyor. Şu anda hali hazırda simgesel de olsa nakliyecilik için kullanılan dronelar ilerleyen yıllarda daha popüler hale gelecek.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

 

Yorum Yap