İlginizi Çekebilir

2020 için 5 Adet Faydalı Sosyal Medya İpuçları

2020 için 5 Adet Faydalı Sosyal Medya İpuçları
+ - 0

Bugünün dünyasında, insanlar zamanlarının çok büyük bir kısmını sosyal medya platformlarında geçiriyor. Günlük rutinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya platformları, yalnızca kişisel değil, ticaret dünyasını da yeniden şekillendiriyor. Her dönem yeni trendler ile farklı bir alan açılırken 2020 senesinin geri kalanında hangi trendlerin ön plana çıkacağı da merak konusu. Bu yazımızda 2020 senesinin geri kalanı için işinize fazlasıyla yarayacak sosyal medya ipuçları nı derledik.

İçerik üreticiliğinin önemli olmaya başladığı, doğallığın daha çok dikkat çektiği ve videoların yarattığı etkilerin geniş kitlelere ulaştığı 2019 senesinden çıkıp 2020 yılı sosyal medya trendlerine geldiğimiz zaman yine geçtiğimiz yıldan etkilenmeler görüyoruz. Daha da dikkat çekici bir hal almaya devam eden trendler bu yıl çok daha eğlenceli ve özgün olacak.

Bu Neymiş ekibi olarak, 2020 senesinde sosyal medya platformlarında fark yaratmak, bu trendlerin öncülerinden olmak isteyen siz kullanıcılarımız için sosyal medya ipuçları nı bir araya getirdik. Karşınızda 2020 yılının geri kalanını dolu dolu geçirebileceğiniz sosyal medya ipuçları:


Özgün Sosyal Medyaların Etkisi Artıyor

Sosyal Medya İpuçları TikTok

Instagram, Facebok, Twitter dünya genelinde kullanıcısının çok olduğu platformlardır. Bahsettiğimiz sosyal medya platformları her zaman popülerliğini korusalar dahi kullanıcıları kendi talep ve yeteneklerine uygun platformlara yönelme çabasındadır.

Örnek vermek gerekirse 2016 senesinde kurulmuş olan TikTok, 2019 senesinde oldukça popüler oldu. Videolu içeriklerin daha gözde olduğu, 2020 senesinde ise kullanan kişi sayısının daha da artması beklenen TikTok, kullanıcılarının dilediği alanda içerik oluşturarak diğer insanlara ulaştırabilmesinden dolayı her bir profil sahibine özel alan oluşturuyor.

Sosyal medya platformunu kullananlar artık algoritmaların belirlediği, geniş çaplı küresel içeriklerin değil, ilgi alanlarına göre kendi tercih ettikleri içeriklere ulaşabilecekleri platformlara yöneliyor. Tiktok uygulaması dışında dünya genelinde Reddit, Douban gibi sitelerin kullanımında da yükseliş daha etkili olacağa benziyor.


Kişiselleştirme Artık Daha Önemli

Sosyal Medya İpuçları Influencer

Geride kalan son birkaç senenin en popüler trendlerinden olan kişiselleştirme, sosyal medya platformlarının da benimsenme sürecini hızlandırdı. İster kişisel veya isterse ticari profilleri, ulaşmak istedikleri kullanıcıya direkt yönelik içerik oluşturmak yerine kendilerine özgün özellikleri ön plana çıkararak, daha özel içerikler oluşturmaya başladı.

Kullanıcıları belirlenen kalıplardan uzakta tutan ve içerik oluşturmada daha fazla bir özgürlük alanı tanıyan kişiselleştirme, özgün içeriklerinde önünü açıyor. Kişisel çapta daha memnun edici profilleri de beraberinde getiren bu yaklaşım sayfa ziyaretçilerini de mutlu etmeyi başarıyor.

Kişiselleştirmenin diğer bir yansıması olarak micro-influencerlar, reklam verenler için daha değerli bir hal alması. Hedef kitle ile direkt iletişime geçebilmek için ilk tercihlerden olan micro-influencerlar hedeflenen kitle üzerinde daha büyük etkiler bırakıyor.

Önerilen Yazı
Instagram’da Nasıl Takipçi Arttırılır? Takipçi Arttırma Taktikleri

Dinamizmi Yüksek ve Gelişmiş İçerikler

Yüzlerce farklı emojinin bulunduğu görsel

2020 senesinde ki sosyal medya akımları çoğunlukla doğal olma yönünde olsa da yaratıcı olmaya da teşvik ediyor. İçeriklerin geniş ilgi alanlarına dahil edebilmek için daha öncesinde görülmemiş açılar, ritmi düşmeyen veya merakı her zaman diri tutabilecek video içeriklere ihtiyacınız var.

Video içerik akımının arttığını göz önüne alırsak, profilinizi ziyaret eden kişilerin gözüne takılan ve heyecan uyandıran içeriklere biraz daha ağırlık vermeniz gerekeceğini söylemek pek de yanlış olmaz. Sosyal medyalar da bu dinamizme ayak uydurmak ve kullanıcılara yardımcı olabilmek için yeni araçlar ve eklentilerle devamlı kendini güncelliyor, geliştiriyor.

İşte tam da bu noktada boomeranglar, hareketli videolar, canlı renklerin hakim olduğu fotoğraflar, uzun açıklamalar, emojiler ile bunlara benzer eğlenceli ve hikayesi olan içerikler oldukça önem kazanıyor.

Sosyal medya ipuçları bir yana emojiler demişken eğer, Corona salgınında en çok kullanılan emojilere görmek isterseniz o yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.


Yeni Teknolojiler ile İç İçe Olun

Instagram AR Filtresi Görseli

Sosyal medya ipuçları nda dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise yeni teknolojilere ayak uydurabilmek.

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojilerin tırmanışa geçmesi bunların sosyal medya platformları ile de içli dışlı olmasına neden oldu. Daha dikkat çekici içeriklerin oluşturulması noktasında iyi bir alternatif oluşturan yeni teknoloji ürünleri daha kaliteli ve daha farklı içeriklerin oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Facebook, sanal gerçeklik evreninde büyük adımlar atılırken, kendi içerisinde sanal bir evren yaratıyor. Şuan için yavaş bir ilerleyiş içerisinde olsa bile birkaç yıl içinde yeni bir seviyeye geçecek olan alanın ilk adımlarını oluşturduğu için oldukça büyük önem teşkil ediyor.

Arttırılmış gerçeklik özellikle Snapchat filtrelerinde ve Instagram filtrelerinde oldukça popüler hale geldi. Görsel içeriklerin geliştirilmesi adına başlatılan bu filtre, kullanımı kolay, eğlenceli ve dinamik olduğu için kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Bu da kullanmanız gereken sosyal medya ipuçları ndan bir tanesi.


Etkileşimlerin Önem Kazandığı Bir Dünya

Sosyal Medya İpuçları User Generated Content

Ve geldik sosyal medya ipuçları nda ki en son ipucuna.

USG (user generated content), yani platform içeriklerinin platformu kullanan kullanıcılar tarafından oluşturulmasıdır. Bu daha çok markalar ve işletme profillerini etkileyecek sosyal medya akımlarından bir tanesi. Bu trend yeni sayılmaz ancak 2020 senesinde en parlak dönemini yaşayacak.

Tüketicilerin %55’inin kullanıcı içeriklerini daha güvenilir bir pazarlama biçimi olarak görmesi elbette ki markaların radarından kaçamadı ve marka bağlılığını arttırabilmek için etkili bir yol oluşturdu. Markaların hem daha samimi bir profil oluşturması hem de kullanıcıların markaya bağlanmasını sağlamak için oldukça etkili bir yöntem.

Önerilen Yazı
Bu Testten Twitter’ın Kurucusu Bile Geçemez!

Bunun gibi sosyal medya ipuçları ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap