2050 Yılına Gelmeden Yaşanacak 5 Olay

2050 yılında dünya, 2050 yılında teknoloji, 2050 ekran kartı, 2050 dünya, 2050 dünyası, geforce 2050 ti, 2050 ti gtx

2050 Yılına Gelmeden Yaşanacak 5 Olay yazısının öne çıkarılan görseli

Bilim adamları ve meraklı insanlar gelecekte bizleri neler beklediğine dair çeşitli araştırmalar yapıyor. Bugün sizlerle kendimize bir tarih belirleyeceğiz ve o tarihten önce dünyada neler gerçekleşeceğine bakacağız. Belirlediğimiz tarih 2050. İşte karşınızda 2050 yılından önce dünyada gerçekleşmesi muhtemel olaylar.

1Şehirler

2050 yılına kadar gerçekleşmesi muhtemel olayların en başında şehirlerde yaşayan insan sayısının üçe katlanacak olması geliyor. 1950 yılında, kentlerde yaşayan insan sayısı 750 milyonun altında kalırken bugün bu sayı 4 milyarın üzerinde çıkmış durumda. Bu da dünya nüfusunun yarısından fazlası anlamına geliyor. Şehirlerdeki insan sayısı her gün katlanarak artıyor ve 2050 yılı itibariyle şehir nüfusunun 6.3 milyara yükseleceği düşünülüyor. Kalabalığın dışında, artan nüfus yüzünden tüberkülozdan gribe kadar birçok bulaşıcı hastalık ve virüs yayılacak. Su kaynaklarının yetersiz olması ve kirliliği de sağlık problemlerinin artmasına etken olacak.

2Doğal Afetler

2050 yılına kadar dünyada iklim değişiklikleri kendini fazlaca göstermeye başlayacak. Öyle ki iklim değişiklikleri en çok deniz seviyesinde yüksekliklere sebep oluyor. Bu yüzden fırtınalar buralarda daha yoğun hale gelecek. Dünya ısındıkça daha fazla su buharı, yani fırtınaların temel kaynağı atmosfere yükseliyor. Araştırmacılara göre 2050 yılında, %300 daha güçlü fırtınalar meydana gelecek. Okyanuslar ısındıkça, kuzey denizindeki buzullar eriyor ve deniz seviyesinin artmasına sebep oluyor. Bu da sel oluşumuna sebep oluyor.

3Siber Saldırılar

Sırada siber saldırılar var. Pew Araştırma Şirketi ve Elon Üniversitesi’nin hazırladığı rapora göre çeşitli milletler, hırsızlar, örgütler ve kötü niyetli insanlar siber saldırıları artıracak. Bunun sonucunda milyarlarca dolarlık mali kayıp ve bunun yanında can kaybı oluşacak. Bu da teknolojiye olan güvene somut bir şekilde zarar verecek. Örneğin 2014 yılında Almanya’daki çelik fabrikasında gerçekleşen siber saldırı, ciddi miktarda maddi hasara, özellikle de fabrika içindeki fırınlara zarar vermişti. Geçtiğimiz yıllarda Stuxnet adlı virüs de İran’ın nükleer santrifüjlerinde hasara yol açmış ve beşte birini yok etmişti. Bu gibi saldırılar 2050 yılına kadar artarak devam edecek.

4Teknoloji

2050 yılına kadar dünyada gerçekleşmesi muhtemel bir diğer olay ise bilgisayarlaştırılan beyinlerdir. Teknoloji ve bilimin çok hızlı şekilde ilerlemesiyle yakın gelecekte bu alanda büyük yol kat edileceği çok bariz ortadır. Bilim adamlarının ve bilgisayar uzmanlarının yapmış oldukları çalışmalar ve geliştirdikleri sistemler ile gelecek birkaç on yılda insan beyninin yapısını bilgisayara uyarlama konusunda çok ilerlenileceği düşünülmektedir. Bilgisayarlaşan beyinlerin dışında yapay zekada da çok büyük yollar katedilecektir. Birçok bilim kurgu filminde ağzımız açık izlediğimiz robotlar çok yakın gelecekte aramızda yaşamaya başlayacaklar. Yalnız robotların yaygınlaşması birçok kişiye göre beraberinde birçok felaketi de getirecek.

5Mars’ta İnsan Kolonisi Kurulacak 

Son yıllarda çıkan bilim kurgu filmleri, videolar ve haberler insanları yavaş yavaş Mars’ta hayatın olduğu fikrine alıştırmaya çalıştırmaktadır. Çünkü 2023 yılında Mars’a 4 insan gönderileceği bilim adamları tarafından açıklanmıştır. Eğer projede herhangi bir sorun çıkmaz ve her şey Mars One firmasının istediği gibi ilerlerse 2 sene sonra 4 insan daha gönderilecektir. Gönderilecek insanlar, Mars’ta yaşamın temellerini atacak ve bu olay hiç bitmeyen televizyon şovuna dönüştürülecektir. Takvimler 2050 yılını gösterdiğinde ise insanlık tatillerini geçirmek için Mars’a gidecektir.

Elon Musk’ın Mars hakkındaki projesini okumak için buraya tıklayın.


Bu 5 olay da kulağa ürpertici gelsede, gelişen teknoloji ve insanlığın süreklic farklılık yaratmak istemesi sebebiyle gerçekleşmesi çok muhtemel duruyor. Peki bu 5 olaydan gerçekleşme ihtimali en yüksek olan hangisi? Cevaplarınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version