İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İNTERNET
  3. 6G Bağlantı Teknolojisi Nedir?

6G Bağlantı Teknolojisi Nedir?

6G nedir? 6G hangi ülkelerde kullanılmakta?


Sevgili Bu Neymiş okurları. Bugün sizlere teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini, 6G teknolojisi özelliklerinden, 6G’nin bize sağlayacağı faydalardan bahsedeceğim. Yazılarımızı okuduktan sonra yorum yapmayı unutmayınız. Zira yorumlarınız bizim için değerli.

6G NEDİR?

Bildiğiniz üzere 5G teknolojisi yeni yeni hayatımıza girmeye başlamışken bir de 6G teknolojisi çıktı. Peki dünya 6G teknolojisine ne kadar hazır? Bu sorunun cevabını vermeden önce biraz 5G’den bahsedelim. 5G, birçoğumuzun kullanmış olduğu 4G’den 100 kat hızlı bir bağlantı olmakla beraber hayatımızı kolaylaştıracak güce sahiptir. Yüksek hızlı internetlere sahip olsak da hepimizin belirli bir download ve upload sınırı, gecikme süresi (Ms) vardır. 5G ile birlikte bu sorun büyük oranda azalacak.

Peki 5G bile hız canavarı olacak ise 6G’den bahsetmek ne kadar doğru? 6G, yeni yeni yerleşmekte olan 5G’den 100 kat daha hızlı. 5G ile ortadan büyük oranda kalkacak olan Ms ve upload-download meselesi 6G’de ne durumda olacağını hayal etmek bile zor.

Dünya gezegeni üzerinde yazan 6g yazısı

6G TEKNOLOJİSİ NE KAZANDIRACAK?

Hayal etmesi zor olan bu hızın kullanım amaçları ise sizleri gerçekten şaşırtacak. Bahsi geçen hız sayesinde fabrikalar tamamen makinelerle çalışıp üretilmesi uzun süren maddelerin seri üretime geçilmesi ile ekonomiler gelişecek, dosya aktarımları anında gerçekleşecek, dijital dünyada olmasını istediğimiz her şey o an oluverecek, internet aracılığı ile çalışan bütün araçlar maksimum hıza ulaşacak ve daha niceleri. Söylediğimiz gibi yapabileceğimiz şeylerin neredeyse sınırı olmayacak.

Kısaca insan hayatı daha kolay hale gelecek, insanlar bir tıkla istedikleri her şeye anında ulaşabilecek ve filmlere konu olan o teknoloji dünyasının bir nevi temelleri atılmış olacak.

ışıklı binalar üzerinde yazan 6g yazısı

PEKİ DÜNYA BU HIZA HAZIR MI?

Bütün bu bahsettiğimiz akıl almaz hız ne yazık ki erken vakitte görülebilecek bir teknoloji değil. Dünya üzerinde henüz 4G’ye bile geçmemiş ülkeler ve bölgeler var iken, 5G alt yapısı hala yaygınlaşmamışken 6G kullanımı şu anda imkansız gözüküyor. Ancak teknoloji devleri 6G konusunda çoktan yarış içerisine girmiş durumdalar. Halihazırda 5G yüzünden kavga içerisinde olan ABD ve Çin, çatışmanın çıtasını yükseltmiş durumdalar. Şu an 6G testlerine başlayan firmalar şu şekilde; ABD Federal İletişim Kurulu (FCC), Huawei, Finlandiya Oulu Üniversitesi ve Nokia Bell Labs.

6G Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

beyaz telefon içerisinde çin bayrağı içerisinde yazan beyaz 6g yazısı

TÜRKİYE’NİN DURUMU NEDİR?

Türkiye, her ne kadar alt yapı sıkıntılarına sahip olsa da 5G’ye yerleşmesinin kısa vakit süreceği öngörülüyor. Operatörler 4G’de olduğu gibi 5G için de hazırlıklı. 6G için ise dünya geneli için yorum yapmak çok zor. Türkiye, tahmini 2023 yılına kadar hızlı bir geçiş ardından yaygın bir kullanıma sahip olacaktır.

Birbirinden öğretici özgün yazılar için tıklayınız.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Öğretme tutkusunu her alanda gösteren, araştırmacı ruhlu genç.

Yorum Yap