Adobe XD (Experience Design) Nedir?

Adobe XD nedir, XD nedir, XD anlamı, Adobe in design nedir, XD ne demek, Adobe XD ne işe yarar, Adobe XD ile neler yapılabilir gibi soruların cevabını bulabileceğiniz. Adobe XD'yi detaylıca anlatan rehber yazısı.

Adobe XD (Experience Desing) Nedir? yazısının öne çıkarılan görseli

Tasarımda Yeni Bir Soluk

2016 senesine gelene kadar tasarımcılar: web sitesi, mobil uygulama, masaüstü uygulamaları vb. şeylere tasarım yapabilmek için Adobe‘un Photoshop programını kullanıyorlardı. Photoshop, grafik tasarım için işlevsel bir uygulama olsa da bahsettiğimiz konular için yeterince işlevsel bir uygulama değildi. Adobe bunu fark etmiş olacak ki, 2016 senesinde deneyim tasarımı anlamında ki Adobe XD (Experience Design) adlı yeni uygulamasını kullanıcılara sundu. Gelin Adobe XD Nedir? Bir bakalım.

Peki Nedir Bu Experience Design?

Son zamanlarda bir hayli önem kazanan Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) üzerine çalışamalar yapabildiğimiz Adobe Experience Design, tasarımlarımızı daha hızlı üretip bununla birlikte ortaya çıkan ürünü PC’de ve uyumlu mobil cihazlarda anlık test etmemize sağlayabilen bir uygulamadır.

Sketch ile Adobe XD Arasında ki Farklar Nedir?

Baktığımız zaman Sketch ve Adobe XD programları aynı gibidir. İkisinin de çalışma mantığı, hizmet ettikleri şeyler aynıdır. Fakat aralarında ki en belirgin fark Sketch uygulaması yalnızca Mac OS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışırken Adobe XD her iki işletim sisteminde de optimize bir şekilde çalışabilir.

Adobe XD Paralı mı?

2016 yılından beri kullanıcıların deneyimleyebildiği Experience Design uygulaması için Adobe herhangi bir lisans ücreti talep etmemektedir.

Adobe XD’nin Avantajları Neler?

  1. Şık ve sade arayüzü
  2. Ram kullanımı minimum, performans maksimum
  3. Vektörel tabanlı bir uygulama olduğu için daha net bir görüntü elde edebilirsiniz.
  4. Objelere çok rahat müdahale edilebiliyor.
  5. XD’nin menüsünden, olması gereken UI Kitleri indirebilmeniz için yönlendirme yapıyor ve bu sayede internetten saatlerce arama yapmanıza gerek kalmıyor.

Canlı Önizleme Özelliği

Geliştirdiğiniz mobil tasarımlar için, işletim sistemi Mac OS olmak koşuluyla IOS ya da Android cihazlarda içerisinde uygulama yüklüymüş gibi bir prototip çıkararak uygulamada ki tüm davranışları canlı olarak görmemizi sağlıyor.

Dışa Aktarma (Export)

Geliştirdiğiniz tasarımları export ederken yani dışa aktarırken bütün projeyi hangi cihaz ile ve hangi cihaz boyutunda çalışıyorsak o boyutlarda SVG, PNG gibi formatlara dönüştürebiliyor ve bize sunuyor. Tasarımın çıktısını alırken iOS için 1x, 2x, 3x Android platformu için ise kendi değerleri ile belirttiğimiz formatlarda çıktı alabiliyoruz. Bu da bizi diğer Adobe uygulamalarına kıyasla çok büyük bir yükten kurtarıyor.

Dinamik Listeler

Otomatik olarak listeleri kopyalama özelliği, bu özellik ile birlikte örneğin bir haber ya da video listeleme kısmında yalnızca tek bir satırın tasarımını yapmamız yeterli oluyor. Otomatik hale getirebilmek için, bu objeleri grup yapmamız gerekiyor.

 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version