İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Beyin Yakan Filmler: En İyi Beyin Yakan 25 Film
Trendlerdeki Yazı
_ok_k_zd_m

Beyin Yakan Filmler: En İyi Beyin Yakan 25 Film

Beyin yakan 25 film bu listede.


Sevgili Bu Neymiş okuyucuları beyin yakan filmler listemizle karşınızdayız. Bu listemizde gerek senaryosuyla gerekte sürpriz sonlarıyla bizleri hayrete düşüren filmleri sizler için düzenledim. Her biri başyapıt niteliğinde olan filmleri tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz. Özenle hazırlanan beyin yakan filmler listemiz sizlerle.

25. Evrim / Transcendence

kafasında cihazla olan bir adam

Dr. Will Caster’ın yapay zeka projesi yürüttüğü için, teknoloji karşıtı radikal grupların tepkisini çeker. Bu grupların istediği şeyleri yerine getirmediği için bir terörist grubun saldırısı sonucu hayatını kaybeder. Artık yerine kendisi gibi bir bilim adamı olan eşi geçecektir

IMDb:6.3

24. Lucy

önde bir kadın arkasında cadde

Bir şehir düşünün, mafya ve polisin iş birliğiyle yönetilen. Şehirde uyuşturucu satışı hat safhadadır. Baş karakterimiz Lucy tanıştığı adamla birkaç gece geçirir. Fakat gecesini geçirdiği adam en kötü uyuşturucu ağlarının içerisindedir ve Lucy’nin hayatı değişmeye başlar. Film, insan beyninin %100 kullanırsa neler olabileceğini gözler önüne seriyor.

IMDb:6.4

23. Düşman/Enemy

karşılıklı duran iki aynı insan. Birisi beyaz gömlek giyiniyor öteki siyah deri bir ceket.Siyah deri ceket giyinen elini beyaz gömleklinin göğsüne uzatmış.

Adam Bell üniversitede tarih dersleri vermektedir. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izler.Filmde kendisine tıpa tıp benzeyen birisini görür ve oyuncunun peşine düşer. Adam artık kendisine ikizi kadar benzeyen Anthony’nin de hayatının bir parçası olacaktır.

IMDb:6.9

22. Sınav/Exam

solda bir el ortada beyaz bir kağıt üzerinde kanlı bir kalem sağda bir el kolunda saat var

Güçlü bir şirkete girmek için 8 yetenekli aday son aşamaya gelmiştir. Son aşamadaki sınavı geçen bir kişi işe başlayacaktır. Sınav penceresiz bir odada olacaktır. Önlerinde kağıt ve kalem bulunmaktadır. Katılımcıların cevaplaması gereken tek bir soru vardır.

IMDb:6.9

21. Zamanın Ötesinde / Predestination

arka font da elinde silah olan birisi ortada arkası dönük elinde çanta olan bir adam

Filmde gizli bir servise bağlı çalışan ajan bir teröristi yakalamak için geçmişe yolculuk yapıyor. Görevi bu olayın hiç yaşanmamasını sağlamaktır. Bilimkurgu sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

IMDb:7.5

20. Yaşam Şifresi / Source Code

elini uzatan bir adam arkasında kablolar ve duvara yansıtılan bir kadın

Filmde ana karakterimiz Yüzbaşı Colter gözlerini bir trende açar ancak buraya nasıl geldiğini bilmemektedir. Gözünü açtıktan 8 dakika sonra tren havaya uçar. Kendine geldiğinde bir programda olduğunu anlayan Colter bomba patlamadan trene dönüp bombayı bulmak zorundadır.

IMDb:7.5

19. Ben Kimim? / Who Am I

maskeli bir adam

Genç bir bilgisayar dehası olan Benjamin, dünya çapında tanınan biri olmak istemektedir. Bunun için bir yer altı hacker grubuna girer ancak başına geleceklerden habersizdir.

IMDb:7.6

18. Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect

bir kadın bir erkek. Erkeğin bir gözünde kızıl bir nokta var

Evan Treborn yoğun stres ve baskı yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun sebebi ise geçmişinde yaşamış olduğu olaylardır. Treborn bir gün tesadüfi olarak zamanda yolculuk yapabildiğini keşfeder ve olaylar bundan sonra başlar.

IMDb:7.6

17. Sihirbaz / The Illusionist

elinde küre olan bir adam solunda sakallı bir adam sağında sarışın bir kadın

Film bir marangozun oğluyla soylu bir kızın arasındaki aşkı anlatıyor. Aşkı engellenen adam ülkeyi terk eder. 15 yıl sonra ülkesine illüzyonist olarak geri döner.  Tekrar karşılaşan eski aşıkların duyguları yeniden alevlenir.

IMDb:7.6

16. Zodiac

3 tane erkek altlarında köprü ve şehir

Bir seri katil mektuplar ve şifreli mesajlarla polis ile alay etmektedir. Dört kişi katili yakalamak için ant içmişlerdir. Bu dört kişi katilin bıraktığı izleri takip etmeye başlarlar.

IMDb:7.7

15. Oyun / The Game

havada uçan bir adam en sağda bir palyaço arkasında tek gözü görünen bir adam

Nicholas Van Orton tüm hayatını kontrol etmektedir. Planlı ve kontrolü giden hayatı  hediye aldığı kartvizitteki numarayı aramasıyla kontrolden çıkacaktır.

IMDb:7.8

14. Makinist / The Machinist

yüzünde yara olan bir adam

Bir düşünün uyumadan en fazla ne kadar dayanabilirsiniz?

Bir fabrikada çalışan Trevor 1 yıldır uykusuzluk hastalığı çekmektedir. Dinlenememekten zayıflamış ve akıl sağlığını kaybetmeye başlamıştır. Trevor fabrikada yaşanan bir kaza sonucu işçiler tarafından suçlanmaktadır. Bu süreç Trevor için gittikçe kötüleşmektedir.

IMDb:7.8

13. Ay / Moon

astronot kıyafeti giyinen bir adam

Astronot Sam Bell, üç senelik görev süresini doldurmak üzeredir. Bu uzun süren yalnızlıktan sonra ailesine kavuşacak olmanın heyecanını yaşamaktaydı. Ama şansızlık Sam’in peşini bırakmıyordu bu seferde sağlığından olmuştu. Sam hafızasını yitirmeye başlamıştı. Oraya nasıl geldiğini bile hatırlamıyordu.

IMDb:7.9

12. Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow

silahlı bir kadın bir de erkek arkalarında savaş alanı

Bill Cage bir zaman döngüsü içinde sıkışıp kalmıştır. Savaşta öldüğü günü tekrar tekrar yaşamaktadır. Bu döngüden kurtulmak için sağ kalması ve uzaylı istilacılarını yöneten canavarı yenmesi gerekmektedir.

IMDb:7.9

11. 12 Maymun / 12 Monkeys

3 tane insan yüzü. Önde duran adamın tek gözünde kırmızı bir logo var

Dünyada insanlığın tamamını yok edebilecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık 5 milyar insanın ölmesine sebep oldu. Geriye kalan az sayıda insan kendini korumak için yerin altında barınaklarda yaşamaya başladı. Bu esnada virüsü yok etmek  için bir çözüm yolu bulurlar. İnsanlığın tamamını kurtarmak için bir zaman makinesi yaparlar.  Makinenin ilk testini yapmak için eski mahkum olan James Cole gönüllü olur. Zamanda yedi yıl geriye gider ve kendini bir akıl hastanesinde bulur. Oradakilere gelecekten geldiğini ve belli amaçlar için geldiğini anlatması gerçekten akıl hastası etiketi yemesine sebep olur. Beyninizi bu filmle birlikte yakmaya hazır olun.

IMDb:8.0

10. Donnie Darko

bir sinema salonunda oturan bir erkek , bir kadın ,bir tane tavşan

16 yaşında Donnie isimli bir gencin gerçek olmayan görüntüler görmesi ve sonrasında gizemli bir yaratığın izinden gitmesi tüyler ürpertici olayların gerçekleşmesine neden olur. Filmi ilk izlediğinizde anlamanız biraz güç olabilir.

IMDb:8.0

9. Tutsak / Prisoners

sağda ve solda duran iki kişi

Şükran Günü’nü kutlamak için bir araya gelen iki aile  her şeyin yollunda gittiğini düşündükleri anda kızlarının ortadan kaybolduğunu fark ederler. Her yere bakıp bulamayınca polise haber verirler. Polisin çabaları yetersiz olunca dedektif Loki’den yardım isterler. Loki kendini bu esrarengiz davanın içinde bulur.

IMDb:8.1

8. Zindan Adası / Shutter Island

önde bir adam arkasında dumanlar içinde bir adam

Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memuru, Rachel Solando adında bir akıl hastasının ortanda kaybolması üzerine onu bulmaya çalışırlar. Akıl hastanesinde yaptıkları soruşturmalar esrarengiz olayları beraberinde getirecek.

IMDb:8.1

7. Altıncı His / The Sixth Sense

siyah bir font üzerinde 6 yazısı ve içinden geçen bir adam

Ölen insanları göre bildiğinizi hayal edin sizce nasıl bir durum?

Film ölü insanları görebilen Cole adında küçük bir çocuğun sıra dışı hikayesini anlatıyor. Cole bu durum yüzünden psikolojik sıkıntılar çekmektedir. Çocuk psikoloğu Malcolm bu durumdan kurtula bilmesi için onlarla iletişim kurması gerektiği konusunda onu ikna eder. Beyin yakan filmler listemizin isminin hakkını veren bir film.

IMDb:8.1

6. Akıl Oyunları / A Beautiful Mind

önde bir adam arası bulanık bir görüntü

Film, Nobel Ödüllü matematikçi olan John Nash’ın hayat hikayesini anlatıyor. Russell Crowe filmde Nash karakterini canlandırmaktadır. Nash, yaptığı çalışmalarla isminden söz ettirmeye başarır. Mezun olduktan sonra şizofreni belirtileri gösterir ancak hasta olduğunu anlayamaz. Bu süreç Nash’i dahilikten deliliğe sürüklemektedir.

IMDb:8.2

5. Prestij / The Prestige

sağda ve solda iki tane erkek ortalarında bir kadın

Önceden birlikte çalışan iki sihirbaz yollarını ayırdıktan sonra birbirlerine rakip olurlar. Zaman içinde birbirleri arasındaki rekabet bir savaşa dönüşür. Birbirlerinin sırlarını çözmeye çalışırlar, sahne performanslarını sabote etmeye kalkışırlar. Takıntı haline gelen sır çözme trajik olayları beraberinde getirir. İzlemediyseniz listenizin ilk sıralarına yazmanız gereken bir film.

IMDb:8.5

4. Matrix

gözlük takıp elini kaldıran bir adam ve önünde havada asılı duran kurşunlar

Hikaye yapay zekanın çok geliştiği tarihlerde geçiyor. Filmde makineler ve insanlar arasında savaş sürmektedir. İnsanlar makinelerin enerji almasını engellemek çalışmaktadır. Makineler de insanları pil gibi kullanmak için köleleştirmiştir. Köle olan insanlar Matrix adındaki programın içinde her şeyden habersiz yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu savaşı bitirmeni tek yolu ise Matrix’de yaşayan seçilmiş kişiyi bulmaktır.

IMDb:8.6

3. Yıldızlararası / Interstellar

Suyun içinde üç kişi ve bir tane suyun üzerinde uzay aracı

Birbirinden başarılı isimleri bünyesinde bulunduran film listemizde bulunan başyapıtlardan birisi. Tahıl ürünlerinin ölmesine neden olan küfler yüzünden dünya çölleşmeye başlamıştır. Eski NASA pilotu olan Cooper ailesiyle birlikte mısır tarlasında çiftçilik yaparak geçinmektedir. Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murph odasında hayaletlerin onunla iletişime geçtiğini düşünmektedir. Cooper evinde meydana gelen esrarengiz olayların izini sürmeye başlar. Gizli bir NASA üssüne ulaşır. Burada insanların yeni yaşanabilir gezegenler arayışında olduğunu görür. Yeni gezegenleri keşfetmek için ciddi bir yolculuk yapacaktır. Filmi izlerken zaman kavramının ne kadar göreceli olduğunu gösteren sahnelerde beynimizi yakmamaya çalışalım.

IMDb:8.6

2. Dövüş Kulübü / Fight Club

iki adam kafası

Beyin yakan filmler listemizde mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri. Brad Pitt ve Edward Norton’ın başrolde olduğu film, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. Jack, uzun süredir uykusuzluk şikayetlerine sahip birisidir. Psikolojik sıkıntılarından kurtulmak için terapilere katılmaktadır. Bir gezi sonrası, Tyler Durden ile tanışır ve macera başlar. İkili arasında çıkan bir kavga Jack’in hayatında önemli değişikliklere yol açacaktır.

IMDb:8.8

1. Başlangıç / Inception

yolun ortasında 5 kişi. Arkada arabalar ve binalar

İzlenecekler listenizin ilk sıralarına yazmanız gereken efsane bir film. Leonardo DiCaprio filmde Dom Cobb  karakterini canlandırıyor.  Dom Cobb adlı hırsız, insanların rüyalarına girerek onların değerli sırlarını çalmaktadır. Aranan bir suçlu olan Dom Cobb, son yapacağı iş karşılığında eski hayatına kavuşacaktır. Ancak son işi daha önce hiç yapmadığı bir iş olacaktır.Birçok Oscar ödülü alan film yıllar geçse de hala kendinden söz ettiriyor. Filmi izlerken kaçıracağınız bir sahne filmi anlamamanıza neden olabilir. Bunun için filmi dikkatle izleyelim.

IMDb:8.8


BONUS: Memento / Akıl Defteri

dövmeli bir adam önünde bir masa ve üzerinde kağıtlar ve tabak

Film, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısına tecavüz edip öldüren kişiyi aramasını konu ediyor. Leonard’ın yaşadığı kısa süreli hafıza kaybı çok ender rastlanan tedavi edilemeyen türdendir. Leonard bazen 15 dakika öncesinde ne yaptığını bile unutabilmektedir. Bu hafıza kayıplarına rağmen katili aramaktadır. Beyin yakma garantisi veren listenizde mutlaka olması gereken bir film.

IMDb:8.4


Şimdiye Kadar En Yüksek IMDb Puanı Alan 10 Film yazısı için tıklayınız.

Başından Ayrılamayacağınız 13 Bilim Kurgu Filmi yazısı için tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeni şeyler öğrenmeyi seven, girişimcilik ruhunu taşıyan genç.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Bu filmleri izleyip depresyona girmemek moral bozukluğu yaşamamak elde değil lütfen biraz da eğlenceli filmlerden bahsedin off

  2. Birçoğunu izlediğim, izlemediklerimi ise daha sonra izleyeceğim güzel bir liste olmuş. Listede Memento filmi de yer alabilirdi.