İlginizi Çekebilir

Beyin Yakan Filmler: En İyi Beyin Yakan 25 Film

Beyin yakan filmler, en iyi beyin yakan filmler, sonu beyin yakan filmler, beyin yakan en iyi filmler, izlenmesi gereken beyin yakan filmler hangileridir gibi sorularınızın cevabı bu yazıda.


+ - 4

Sevgili Bu Neymiş okuyucuları beyin yakan filmler listemizle karşınızdayız. Bu listemizde gerek senaryosuyla gerekte sürpriz sonlarıyla bizleri hayrete düşüren filmleri sizler için düzenledim. Her biri başyapıt niteliğinde olan filmleri tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz. Özenle hazırlanan beyin yakan filmler listemiz sizlerle.

Şu an yaşamakta olduğumuz zor günlerle benzerlik gösteren filmleri sizler için listeledik. Salgını Konu Edinmiş En İyi 15 Film yazımızı okumak için tıklayın. 


25. Evrim / Transcendence

Transcendence film afişi görseli.

Dr. Will Caster’ın yapay zeka projesi yürüttüğü için, teknoloji karşıtı radikal grupların tepkisini çeker. Bu grupların istediği şeyleri yerine getirmediği için bir terörist grubun saldırısı sonucu hayatını kaybeder. Artık yerine kendisi gibi bir bilim adamı olan eşi geçecektir

IMDb:6.3


24. Lucy

Lucy filminden bir kesit.

Bir şehir düşünün, mafya ve polisin iş birliğiyle yönetilen. Şehirde uyuşturucu satışı hat safhadadır. Baş karakterimiz Lucy tanıştığı adamla birkaç gece geçirir. Fakat gecesini geçirdiği adam en kötü uyuşturucu ağlarının içerisindedir ve Lucy’nin hayatı değişmeye başlar. Film, insan beyninin %100 kullanırsa neler olabileceğini gözler önüne seriyor.

IMDb:6.4


23. Düşman/Enemy

Enemy filminden bir kesit.

Adam Bell üniversitede tarih dersleri vermektedir. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izler.Filmde kendisine tıpa tıp benzeyen birisini görür ve oyuncunun peşine düşer. Adam artık kendisine ikizi kadar benzeyen Anthony’nin de hayatının bir parçası olacaktır.

IMDb:6.9


22. Sınav/Exam

Exam film afişi görseli.

Güçlü bir şirkete girmek için 8 yetenekli aday son aşamaya gelmiştir. Son aşamadaki sınavı geçen bir kişi işe başlayacaktır. Sınav penceresiz bir odada olacaktır. Önlerinde kağıt ve kalem bulunmaktadır. Katılımcıların cevaplaması gereken tek bir soru vardır.

IMDb:6.9


21. Zamanın Ötesinde / Predestination

Predestination film afişi görseli.

Filmde gizli bir servise bağlı çalışan ajan bir teröristi yakalamak için geçmişe yolculuk yapıyor. Görevi bu olayın hiç yaşanmamasını sağlamaktır. Bilimkurgu sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

IMDb:7.5

Önerilen Yazı
Başından Ayrılamayacağınız 13 Bilim Kurgu Filmi


20. Yaşam Şifresi / Source Code

Yaşam Şifresi filminden bir kesit.

Filmde ana karakterimiz Yüzbaşı Colter gözlerini bir trende açar ancak buraya nasıl geldiğini bilmemektedir. Gözünü açtıktan 8 dakika sonra tren havaya uçar. Kendine geldiğinde bir programda olduğunu anlayan Colter bomba patlamadan trene dönüp bombayı bulmak zorundadır.

IMDb:7.5


19. Ben Kimim? / Who Am I

Who Am I filminden bir kesit.

Genç bir bilgisayar dehası olan Benjamin, dünya çapında tanınan biri olmak istemektedir. Bunun için bir yer altı hacker grubuna girer ancak başına geleceklerden habersizdir.

IMDb:7.6


18. Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect

Kelebek Etkisi film afişi görseli.

Evan Treborn yoğun stres ve baskı yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun sebebi ise geçmişinde yaşamış olduğu olaylardır. Treborn bir gün tesadüfi olarak zamanda yolculuk yapabildiğini keşfeder ve olaylar bundan sonra başlar.

IMDb:7.6


17. Sihirbaz / The Illusionist

The Illusionist film afişi görseli.

Film bir marangozun oğluyla soylu bir kızın arasındaki aşkı anlatıyor. Aşkı engellenen adam ülkeyi terk eder. 15 yıl sonra ülkesine illüzyonist olarak geri döner.  Tekrar karşılaşan eski aşıkların duyguları yeniden alevlenir.

IMDb:7.6


16. Zodiac

Zodiac film afişi görseli.

Bir seri katil mektuplar ve şifreli mesajlarla polis ile alay etmektedir. Dört kişi katili yakalamak için ant içmişlerdir. Bu dört kişi katilin bıraktığı izleri takip etmeye başlarlar.

IMDb:7.7

Önerilen Yazı
Afişlerine Bakarak Hangi Film Olduklarını Bulabilecek Misin?


15. Oyun / The Game

The Game film afişi görseli.

Nicholas Van Orton tüm hayatını kontrol etmektedir. Planlı ve kontrolü giden hayatı  hediye aldığı kartvizitteki numarayı aramasıyla kontrolden çıkacaktır.

IMDb:7.8


14. Makinist / The Machinist

Makinist filminden bir kesit.

Bir düşünün uyumadan en fazla ne kadar dayanabilirsiniz?

Bir fabrikada çalışan Trevor 1 yıldır uykusuzluk hastalığı çekmektedir. Dinlenememekten zayıflamış ve akıl sağlığını kaybetmeye başlamıştır. Trevor fabrikada yaşanan bir kaza sonucu işçiler tarafından suçlanmaktadır. Bu süreç Trevor için gittikçe kötüleşmektedir.

IMDb:7.8


13. Ay / Moon

Moon film afişi görseli.

Astronot Sam Bell, üç senelik görev süresini doldurmak üzeredir. Bu uzun süren yalnızlıktan sonra ailesine kavuşacak olmanın heyecanını yaşamaktaydı. Ama şansızlık Sam’in peşini bırakmıyordu bu seferde sağlığından olmuştu. Sam hafızasını yitirmeye başlamıştı. Oraya nasıl geldiğini bile hatırlamıyordu.

IMDb:7.9


12. Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow

Yarının Sınırında film afişi görseli.

Bill Cage bir zaman döngüsü içinde sıkışıp kalmıştır. Savaşta öldüğü günü tekrar tekrar yaşamaktadır. Bu döngüden kurtulmak için sağ kalması ve uzaylı istilacılarını yöneten canavarı yenmesi gerekmektedir.

IMDb:7.9


11. 12 Maymun / 12 Monkeys

12 Maymun film afişi görseli.

Dünyada insanlığın tamamını yok edebilecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık 5 milyar insanın ölmesine sebep oldu. Geriye kalan az sayıda insan kendini korumak için yerin altında barınaklarda yaşamaya başladı. Bu esnada virüsü yok etmek  için bir çözüm yolu bulurlar. İnsanlığın tamamını kurtarmak için bir zaman makinesi yaparlar.  Makinenin ilk testini yapmak için eski mahkum olan James Cole gönüllü olur. Zamanda yedi yıl geriye gider ve kendini bir akıl hastanesinde bulur. Oradakilere gelecekten geldiğini ve belli amaçlar için geldiğini anlatması gerçekten akıl hastası etiketi yemesine sebep olur. Beyninizi bu filmle birlikte yakmaya hazır olun.

IMDb:8.0

Önerilen Yazı
Şimdiye Kadar En Yüksek Puanı Alan 10 Film


10. Donnie Darko

Donnie Darko filminden bir kesit.

16 yaşında Donnie isimli bir gencin gerçek olmayan görüntüler görmesi ve sonrasında gizemli bir yaratığın izinden gitmesi tüyler ürpertici olayların gerçekleşmesine neden olur. Filmi ilk izlediğinizde anlamanız biraz güç olabilir.

IMDb:8.0


9. Tutsak / Prisoners

Prisoners film afişi görseli.

Şükran Günü’nü kutlamak için bir araya gelen iki aile  her şeyin yollunda gittiğini düşündükleri anda kızlarının ortadan kaybolduğunu fark ederler. Her yere bakıp bulamayınca polise haber verirler. Polisin çabaları yetersiz olunca dedektif Loki’den yardım isterler. Loki kendini bu esrarengiz davanın içinde bulur.

IMDb:8.1


8. Zindan Adası / Shutter Island

Zindan Adası filminden bir kesit.

Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memuru, Rachel Solando adında bir akıl hastasının ortanda kaybolması üzerine onu bulmaya çalışırlar. Akıl hastanesinde yaptıkları soruşturmalar esrarengiz olayları beraberinde getirecek.

IMDb:8.1


7. Altıncı His / The Sixth Sense

Altıncı His film afişi görseli.

Ölen insanları göre bildiğinizi hayal edin sizce nasıl bir durum?

Film ölü insanları görebilen Cole adında küçük bir çocuğun sıra dışı hikayesini anlatıyor. Cole bu durum yüzünden psikolojik sıkıntılar çekmektedir. Çocuk psikoloğu Malcolm bu durumdan kurtula bilmesi için onlarla iletişim kurması gerektiği konusunda onu ikna eder. Beyin yakan filmler listemizin isminin hakkını veren bir film.

IMDb:8.1


6. Akıl Oyunları / A Beautiful Mind

Akıl Oyunları film afişi görseli.

Film, Nobel Ödüllü matematikçi olan John Nash’ın hayat hikayesini anlatıyor. Russell Crowe filmde Nash karakterini canlandırmaktadır. Nash, yaptığı çalışmalarla isminden söz ettirmeye başarır. Mezun olduktan sonra şizofreni belirtileri gösterir ancak hasta olduğunu anlayamaz. Bu süreç Nash’i dahilikten deliliğe sürüklemektedir.

IMDb:8.2

Önerilen Yazı
Salgın Filmleri: En İyi 15 Salgın Filmi


5. Prestij / The Prestige

Prestij film afişi görseli.

Önceden birlikte çalışan iki sihirbaz yollarını ayırdıktan sonra birbirlerine rakip olurlar. Zaman içinde birbirleri arasındaki rekabet bir savaşa dönüşür. Birbirlerinin sırlarını çözmeye çalışırlar, sahne performanslarını sabote etmeye kalkışırlar. Takıntı haline gelen sır çözme trajik olayları beraberinde getirir. İzlemediyseniz listenizin ilk sıralarına yazmanız gereken bir film.

IMDb:8.5


4. Matrix

Matrix filminden bir kesit.

Hikaye yapay zekanın çok geliştiği tarihlerde geçiyor. Filmde makineler ve insanlar arasında savaş sürmektedir. İnsanlar makinelerin enerji almasını engellemek çalışmaktadır. Makineler de insanları pil gibi kullanmak için köleleştirmiştir. Köle olan insanlar Matrix adındaki programın içinde her şeyden habersiz yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu savaşı bitirmeni tek yolu ise Matrix’de yaşayan seçilmiş kişiyi bulmaktır.

IMDb:8.6


3. Yıldızlararası / Interstellar

Yıldızlararası film afişi görseli.

Birbirinden başarılı isimleri bünyesinde bulunduran film listemizde bulunan başyapıtlardan birisi. Tahıl ürünlerinin ölmesine neden olan küfler yüzünden dünya çölleşmeye başlamıştır. Eski NASA pilotu olan Cooper ailesiyle birlikte mısır tarlasında çiftçilik yaparak geçinmektedir. Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murph odasında hayaletlerin onunla iletişime geçtiğini düşünmektedir. Cooper evinde meydana gelen esrarengiz olayların izini sürmeye başlar. Gizli bir NASA üssüne ulaşır. Burada insanların yeni yaşanabilir gezegenler arayışında olduğunu görür. Yeni gezegenleri keşfetmek için ciddi bir yolculuk yapacaktır. Filmi izlerken zaman kavramının ne kadar göreceli olduğunu gösteren sahnelerde beynimizi yakmamaya çalışalım.

IMDb:8.6


2. Dövüş Kulübü / Fight Club

Fight Club film afişi.

Beyin yakan filmler listemizde mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri. Brad Pitt ve Edward Norton’ın başrolde olduğu film, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. Jack, uzun süredir uykusuzluk şikayetlerine sahip birisidir. Psikolojik sıkıntılarından kurtulmak için terapilere katılmaktadır. Bir gezi sonrası, Tyler Durden ile tanışır ve macera başlar. İkili arasında çıkan bir kavga Jack’in hayatında önemli değişikliklere yol açacaktır.

IMDb:8.8


1. Başlangıç / Inception

Inception film afişi görseli.

İzlenecekler listenizin ilk sıralarına yazmanız gereken efsane bir film. Leonardo DiCaprio filmde Dom Cobb  karakterini canlandırıyor.  Dom Cobb adlı hırsız, insanların rüyalarına girerek onların değerli sırlarını çalmaktadır. Aranan bir suçlu olan Dom Cobb, son yapacağı iş karşılığında eski hayatına kavuşacaktır. Ancak son işi daha önce hiç yapmadığı bir iş olacaktır.Birçok Oscar ödülü alan film yıllar geçse de hala kendinden söz ettiriyor. Filmi izlerken kaçıracağınız bir sahne filmi anlamamanıza neden olabilir. Bunun için filmi dikkatle izleyelim.

IMDb:8.8


BONUS: Memento / Akıl Defteri

Akıl Defteri filminden bir kesit.

Film, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısına tecavüz edip öldüren kişiyi aramasını konu ediyor. Leonard’ın yaşadığı kısa süreli hafıza kaybı çok ender rastlanan tedavi edilemeyen türdendir. Leonard bazen 15 dakika öncesinde ne yaptığını bile unutabilmektedir. Bu hafıza kayıplarına rağmen katili aramaktadır. Beyin yakma garantisi veren listenizde mutlaka olması gereken bir film.

IMDb:8.4


Bunun gibi ilişkilerle alakalı yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Bu filmleri izleyip depresyona girmemek moral bozukluğu yaşamamak elde değil lütfen biraz da eğlenceli filmlerden bahsedin off

  2. Birçoğunu izlediğim, izlemediklerimi ise daha sonra izleyeceğim güzel bir liste olmuş. Listede Memento filmi de yer alabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.