İlginizi Çekebilir

Binance Short Açmak – Short İşlem Nasıl Açılır?

Binance Short Açmak – Short İşlem Nasıl Açılır?
+ - 0

Bitcoinin ve kripto paraların hayatımıza girmesiyle birlikte gün geçtikçe farklı farklı kavramlar da hayatımıza girmeye devam ediyor. Bu yeni kavramlardan en popüleri de kaldıraçlı işlem yani long ve binance short açmak. Kripto dünyasında kaldıraçlı işlemlere adım atmak isteyen kullanıcıların aklında hep benzer sorular var: Binance short açmak nasıl yapılır? Binance kaldıraçlı işlem nasıl açılır? Binance long açmak nasıl yapılır? Binance short açmak ne demek?

Kripto dünyasında para kazanmak için yalnızca kripto paraların artmasına gerek yok. Binance’te short işlem açarak kripto paralar düşüşteyken bile para kazanabilirsiniz. Bu yazımızda short işlem nasıl açılır? Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır buna bakacağız.

Binance Short İşlem Nasıl Açılır? Binance Short Açmak

binance short açmak short işlem nasıl açılır yazısının görseli

Binance’da short işlem yapabilmemiz için öncelikle vadeli işlemler ya da diğer bir ismiyle Futures hesabımızın olması gerekmekte. Futures hesabı oluştururken “146273643” koduyla %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Vadeli işlemler “Futures” hesabınızı açmanız için telefonunuzda “Futures” sekmesine, web sitesinden ise USDs-M Futures kısmına tıklamanız gerekir.

Futures sayfasında Türkçe dil desteği olmadığı için Futures hesabınızı açarken dil olarak İngilizce’yi seçebilirsiniz.

Eğer Binance hesabınız yoksa ” 70470025″ kodunu kullanarak ya da aşağıdaki butona tıklayıp spot işlemleriniz için %20, vadeli “Futures” işlemleriniz için %10 komisyon indirimli Binance hesabı açabilirsiniz.

Komisyon İndirimli Binance Hesabı Aç

Binance short açmak için vadeli işlemler hesabınızı oluşturmaya başlarken karşınıza tamamlamanız gereken bir test çıkabilir. Şıkları işaretlediğinizde test sonucunda yanlış cevaplarınızı doğrularını görebiliyorsunuz. Bu sayede yanlış cevaplarınızı düzelterek vadeli hesabınızı oluşturabilirsiniz. Yanlış şıkkı işaretlemeniz herhangi bir soruna yol açmamaktadır.

 

Binance Short Açmak için USDs-M Cüzdanınıza USDT Aktarma

binance short açmak short işlem nasıl açılır yazısının 2. görseli

Binance’de hem USDT türünde hem de BTC/USDT, ETH/USDT türünde short işlem açabilirsiniz.

BTC/USDT, ETH/USDT türünde short açarken doğrudan sahip olduğunuz kripto paraları kullanırsınız. Kar/zarar veya komisyon durumlarınız da kripto para türünde gerçekleşir.

USDT türünde short işlem açmak için ise cüzdanınızda USDT’ye ihtiyacınız olacak. Kar/zarar veya komisyon durumlarınız ise USDT türünde gerçekleşir.

Short işlem açarken mantık olarak kripto paranın düşeceğini düşündüğümüz için USDT ile işlem açmak çok daha mantıklı bir hal alıyor.

Web sitesinden USDs-M Futures kısmında yanda görmüş olduğunuz görselde ki ikona tıklayarak vadeli cüzdanınıza spot cüzdanınızdan USDT aktarabilirsiniz.

Eğer mobil bir cihazdan aktarım yapacaksanız aynı yolu izleyerek transfer ikonuna tıklayıp vadeli cüzdanınıza USDT aktarımı yapabilirsiniz.

Bitcoin’de Short Pozisyon Açma

Vadeli cüzdanınıza USDT aktarım işlemini gerçekleştirdikten sonra short işlem açmadan önce marjin modunu ayarlamanıza gerekmekte. Sonrasında short işlem emrinizle alakalı fiyat veya pozisyon miktarı gibi bilgileri girip işleminizi piyasaya sürebilirsiniz.

Binance Marjin Modunu Ayarlama

Marjin modunu ayarlarken karşımıza 2 farklı seçenek çıkmakta. Çapraz mod ve izole mod. Bunların birbirinden farkı ne şöyle bir bakalım.

Çapraz marjin moduyla işlem açtığınız zaman pozisyonunuz likidite olacaksa cüzdanınıza bulunan işlem açmadığınız miktarınızı likidasyonu önlemek için otomatik olarak kullanır.

İzole marjin modunda ise eğer pozisyonunuzu 50 USDT ile açtıysanız likidasyon durumunda kaybınız en fazla 50 USDT olur. Bu sebeple izole marjin modunu kullanmak vadeli işlemler yapmayı düşünen kullanıcılar için daha güvenli bir seçenektir.

Binance Kaldıraç Ayarlamabinance short açmak short işlem nasıl açılır yazısının 3. görseli

Short işlem emri vermeden önce kullanacağınız kaldıraç miktarını ayarlamanız gerekmekte. Yanda ki görselde de görebildiğiniz üzere 1x’ten 125x’e kadar kendiniz seçerek kaldıracın miktarını belirleyebilirsiniz.

Ne Kadar Kaldıraç Kullanmalıyım?

Kullanmak istediğiniz kaldıraç miktarı sizin belirlediğiniz risk seviyesine göre, yaptığınız analizlere ve short açmak istediğiniz kripto para ile ilgili düşüncelerinize göre değişebilir. Bu sebeple herkese tavsiye edilen ya da herkese uygun görülen bir kaldıraç miktarı bulunmamakta.

Kaldıraç miktarını belirlerken kripto para piyasasının son derece volatil olduğunu düşünürseniz 2x ila 5x aralığında kaldıraç kullanmak, vadeli işlemlerde yeni olan insanlar için daha iyi olabilir.

Bitcoin Short Açma İşlemi (BTC/USDT)binance short açmak short işlem nasıl açılır yazısının 4. görseli

Yanda ki görselden de görebileceğiniz üzere marjin modunuz “isolated” yani “izole” olarak kaldıracı ise 5x olarak belirledik. İşlem yaptığımız çift ise BTCUSDT olarak seçili.

Short pozisyon açmak istiyorsak BUY/SELL butonlarında SELL olanı yani “Sat” butonunu seçmemiz gerekiyor. Dilerseniz BUY kısmını seçip long pozisyon açabilirsiniz. Ancak bizim bugün ki konumuz binance short açmak olduğu için biz SELL (Sat) tuşuna basıyoruz.

Açacağımız pozisyonun büyüklüğünü 0.004 BTC olarak belirledik ve satış fiyatını da 31.750 olarak yazıyoruz. Bu şekilde işlem için maliyetiniz 25.40 USDT olarak görünüyor.

Toplam pozisyon büyüklüğümüzü hesaplayacak olursak 0.004 BTC yani 0.004×31750’den 127 USDT. Kaldıracımız 5x olduğu için 25.40 USDT ile 127 USDT büyüklüğünde pozisyon açabiliyoruz. Short işlemimizi gerçekleştirdikten sonra açtığımız işlemi “pozisyonlar” sekmesinde aşağıdaki gibi görebilirsiniz:

binance short açmak short işlem nasıl açılır yazısının 5. görseli

Sorumluluk Reddi: Bu makale kullanıcıları bilgilendirmek için hazırlanmıştır. Kripto paralar ve diğer dijital varlıklar ile ilgili Buneymis.net‘te bulunan bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir ve yatırım tavsiyesi teşkil etmez. Buneymis.net “Binance short açmak” makalesinde, işlem yapacak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.


Binance Short Açmak – Short İşlem Nasıl Açılır? gibi sizi bilgilendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘i takip etmeye devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap