CNC Router Nedir?

CNC router nedir, cnc router ne demek, cnc router ne işe yarar gibi sorularınızın cevapları yazımızda.

CNC Router Nedir? yazısının öne çıkan görseli

Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber cnc routerların yaşamımızdaki yeri de epeyce artmaya başlamıştır. Özellikle sanayileşmiş ülkelerde giderek kullanımı çoğalan cnc routerlar hakkında sizlere bu yazımızda daha detaylı bilgi vermeye çalıştık. Cnc router nedir, mach3 nedir gibi sorularınızın cevapları yazımızda…

CNC Router Nedir?

Cnc router nedir ne için kullanılır sizlere bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatacağız. Kafanıza takılan hemen hemen tüm sorularn yanıtlarını bu yazıda bulabileceksiniz. Cnc Router ahşap, mdf, sunta, kompozit, pleksi, derlin, poliüratan ve hafif metaller olmak üzere bir çok değişik malzeme üzerinde oyma, şekillendirme, rölyef, yazı kazıma harekâtları yapmak üzere kullanılırlar.

Önerilen Yazı
Kapron Nedir?

Bilgisayar takviyeli olan bu tezgahlar X, Y ve Z olmak üzere 3 aks süresince birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahiptir. Bu sebeple bilgisayar civarında hazırladığınız biçim ve desenleri tasarım kısıtlaması olmadan işleyebilirsiniz. Büyümekte olan teknoloji ile daha sağlam ve daha duyarlı kesim yapan cnc router modelleri de hazırlanabilmektedir.

Spindle veya fener mil olarak adlandırılan bir adet yüksek devirli AC motorları vardır. Ve bu motora bağlanan kesici bıçaklar ile cnc router iş parçası üzerinden talaş kaldırarak veya eskiterek malzemeleri şekillendirir.

CNC Router’ın Öbür Tezgahlardan Farkı?

– Cnc lazer aygıtları parçaları lazer ışınlarıyla keser ve yalnızca iki boyutta harekât yapabilirler. Oysa cnc routerlar 3 boyutlu harekette yapabilir.
– Cnc plazma aygıtları yalnızca metalleri işleyebilirler ve yeniden lazer gibi iki boyutta çalışırlar. Cnc router ise ahşaptan metale bir çok değişik malzemeyi işleyebilirler.
– CNC su kesimi: lazer ve plazma aksine soğuk kesim yapan tezgahlardır. Yüksek tazyikli su kullanarak hareket ederler, ahşap için uygun değildir.

Ayrıca cnc aygıtları mach 3 denilen program ile kontrolleri sağlanmaktadır. İsterseniz mach 3 programı ile alakalı kısa bilgiler verelim sizlere.

Önerilen Yazı
Spring Boot Nedir? Spring Boot Örneği

Mach3 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mach3 programı nedir, ne için kullanılır sizlere bu yazımızda ayrıntılı bir biçimde anlatacağız. Mach3 programı cnc router kullanımında en önemli durumların başında gelir.

Artsoft işletmesi tarafından geliştirilen mach3 programı sayesinde cnc router aygıtlarınızı bilgisayarınızdan hakimiyet edebilirsiniz. Mach3 programı kısaca sizleri bir cnc uzmanı yapıyor dersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yazı dolaşımı

Exit mobile version