İlginizi Çekebilir

Corona Salgınında En Çok Hangi Emoji Kullanıldı?

Corona Virüsü döneminde en çok kullanılan emojiler ve bu emojilerin sıralamaları

Corona Salgınında En Çok Hangi Emoji Kullanıldı?
+ - 0

Şuan da dünyanın bir numaralı gündemi Corona Virüsü. Virüsün yayılması vb. konularda çok fazla söyleyecek şeyimiz olmasa da  virüsün yayılmasıyla birlikte sosyal medyada bu konunun nasıl tartışıldığı hakkında Emojipedia‘nın yapmış olduğu bir araştırmanın verilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Corona salgınında en çok hangi emoji kullanıldı?

Emojipedia ekibi bu araştırmada 12 farklı sağlıkla ilgili olan emojiyi değerlendirmeye alırken, hangilerinin coronavirüs veya COVID ile birlikte en sık kullanıldığını bulmak istemiş.

Değerlendirilmeye alınan emojiler:

 1. 😷 Tıbbi Maskesi Olan Emoji
 2. 🤢 Bulantısı Olan Emoji
 3. 🤮 Kusma Emojisi
 4. 🤧 Hapşırma Emojisi
 5. 🤒 Termometreli Surat Emojisi
 6. 🤕 Kafa Bandajlı Emoji
 7. 🚑 Ambulans
 8. 💊 Hap
 9. 💉 Şırınga
 10. 🦠 Mikrop
 11. 🧼 Sabun
 12. 🧽 Sünger

Bu 12 emojinin değerlendirilmesinden sonra karşılarına çıkan sonuç ise şu şekilde olmuş:

Sonuç 1: “Coronavirüs” veya “COVID” ile birlikte Mart 2020’de en sık kullanılan emojiler 😷 Tıbbi Maskesi Olan Emoji ve 🦠 Mikrop Emojisi.

Bu analiz yapılırken Mart 2020’de, önceden seçilmiş 12 emojinin en az 1 tanesini içeren 49.621 farklı tweet toplanmış. Değerlendirilen tweetlerde 😷 🦠 görmüş olduğumuz 2 emoji daha yüksek eşleşme sağlayan emojiler olmuş.  Yapılan analizin bize söylemediği bir şey var ki o da; Coronavirüs veya COVID ile ilgili atılan tweetlerde en çok kullanılan emoji hangisi?

Corona Virüs Hakkında Tweetler

Emojipedia ekibi, bu konunun da üstüne düşerek hangi emojinin en popüler olduğunu belirlemek için “Coronavirüs” veya “COVID-19” içeren, birde fazla dilde 200.000’den fazla tweet topladı ve analiz etti.

Aşağıdaki grafik, coronavirüs ile ilgili tweet’lerde en çok hangi emojinin kullanıldığını göstermektedir.

Yine bu analiz de yukarıda ki analiz gibi Mart 2020’de Emojipedia tarafından toplanan 205.576 farklı tweet örneğinden toplanarak hazırlanmış.

Grafiklerin başında iki adet gülen emoji, tıbbı maskesi olan emoji, bir adet düşünme emojisi ve mikrop emojisi var. Listede biraz daha ilerlerde uyarı sembolü ve dua için kullanılan emojiler de yer almakta.

 1. 😂 Gülmekten Ağlayan Emoji
 2. 🤣 Gülmekten Yere Yatan Emoji
 3. 😷 Tıbbi Maskesi Olan Emoji
 4. 🤔 Düşünen Emoji
 5. 🦠 Mikrop
 6. 🔴 Kırmızı Nokta
 7. 😭 Yüksek Sesle Ağlayan Emoji
 8. 🙄 Gözlerini Yuvarlayan Emoji
 9. 👇 Aşağıyı Gösteren Parmak Emojisi
 10. 😳 Kızarmış Yüz Emojisi
 11. 🚨 Polis Arabası Işığı Emojisi
 12. ⚠️ Dikkat Emojisi
 13. Flag: Italy on WhatsApp 2.19.352 İtalya Bayrağı
 14. 😱 Korkudan Çığlık Atan Emoji
 15. 🙏 Dua, Teşekkür Emojisi

 

Sonuç 2: 😂 Gülmekten Ağlayan Emoji ve 🤣 Gülmekten Yere Yatan Emoji her ne kadar kafa karıştırıcı görünse de bu iki emoji aynı zamanda Twitter’da da en çok kullanılan emojiler arasında.

Corona ile birlikte kullanımı yaygınlaşan bu emojilerin Twitter’da, corona virüsü öncesinde ki sıralamaları ve corona virüsü sonrasında ki sıralamaları ise şöyle:

Sonuç 3: Tabloya bakıldığı zaman kullanımı en çok artan emoji mikrop 🦠 emojisi olurken (+133) , yüksek sesle ağlayan 😭 emoji (-5) corona virüsü döneminde düşüş yaşamış.

En çok artış, en çok düşüş yaşayanların farklarını da  göz önünde bulundurduğumuz trendi yükselen emojilerin sıralaması şöyle:

Corona Virüsü sırasında kullanılan emoji artış grafiği

 

Son olarak Emojipedia ekibinin yaptığı araştırmada, corona virüsü döneminde en çok hangi bayrak emojisinin kullanıldığı merak ediliyor ve toplanan tweetlerde en çok eşleşen bayrak emojileri sıralamaya koyuluyor.

205.576 tweet örneğinde yer alan ilk beş bayrak emojisi de aşağıdaki gibi:

Corona Virüsü sırasında kullanılan bayrak emojileri sıralaması

Sonuç 4: Corona virüsü salgını sırasında en çok kullanılan bayrak emojisi İtalya bayrağı olmuş.


Bu yazımda Corona Virüsü sırasında en çok kullanılan emojilerin detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Corona virüsü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için butona tıklayıp gidebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap