İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir
 3. Corona (Covid-19) Virüsü Nedir?
_ok_k_zd_m

Corona (Covid-19) Virüsü Nedir?

Corona nedir? Covid19 nasıl bulaşır? Coronadan korunma yolları nelerdir?

Corona (Covid-19) Virüsü Nedir? öne çıkan görseli

 

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen Covid-19 olarak adlandırılan virüs, corona virüsüadıyla biliniyor. Corona virüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. Çin’in Wuhan bölgesi Corona virüs çıktığı yer olarak bilinmektedir. 400’den fazla coronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4’ü insanlarda hastalığa yol açıyor.

1Covid-19 belirtileri nelerdir?

Coronavirüs  hastalığı, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük ve nefes darlığı gibi solunum yolu belirtileri ile kendini gösterir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısı da olabilir. Hastalık genellikle orta-ağır bir klinik seyir göstermektedir. Hastalığı ağır olarak geçiren ve bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin büyük kısmı ileri yaştaki (65 yaş ve üzeri ), altta yatan hastalıkları olanlar, akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser, diyabet, bağışıklığı baskılayan hastalıklar, organ nakilleri olanlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan  kişilerden oluşmaktadır. Genç sağlıklı erişkinlerde hastalık nispeten hafif seyretmektedir.

2Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Coronavirüsün(Covid-19), solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin ağız, burun ve gözlerine temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için 1 metreden daha yakın temas gereklidir.

3Hastalıktan Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

 • El temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
 • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle temas ettikten sonra eller yıkanmalıdır.
 • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınılmalıdır.
Coronavirüsünü anlık takip etmek için tıkla.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeni şeyler öğrenmeyi seven, girişimcilik ruhunu taşıyan genç.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.