DevExpress Nedir Nasıl Kurulur

DevExpress İndir, DevExpress components, C DevExpress örnekleri, Devexpress ne işe yarar, Devexpress ücretli mi, Devexpress satın al

DevExpress Nedir Nasıl Kurulur

DevExpress Nedir Nasıl Kurulur

DevExpress Nedir Nasıl Kurulur.   Merhaba dostlar birazcık DevExpress’ten bahsedelim, nelerdir bu DevExpress? DevExpress  .NET platformunun bir componenti’dir. Açılımı ise Developer Express’tir.


Peki ne işe yarar?

DevExpress Visual Studio’da kullanabildiğimiz kapsamlı bir eklenti ve şu ana kadar alanındaki en iyisi diyebilirim. Bir Yazılım Geliştirici nerede zorlanır, neye gereksinim duyar, nerede zorlanır, nerede fazla uğraşır.. hepsini göz önünde bulundurarak ona nazaran araçları geliştirmiş ve bizlerin hizmetine sunmuşlar. DevExpress size Toolbars’ta(Ribbon Form, XtraReport, Gridler, Textler, Menüler, Temalar vb.) bir oldukça nesne sunar. Görsellik açısından da oldukça başarıya ulaşmış bir uygulamadır. Nesnelere muhtelif efektler verebilir, görselliği ve kullanım kolaylığını kod yazmadan Halledebilirsiniz. DevExpress nesneleri DevExpressin özel “dll” lerini kullanır. DevExpres kullanırken biçim isimlerinin artık  “XtraForm” olduğu da dikkatinizi çekecektir.


Nasıl Kurulur?

DevExpress’in 30 günlük tecrübe etme sürümünü kendi sitesinden indirebilirsiniz. DevExpress’i indirdikten sonrasında Visual Studio açıksa kapatın. Ardından DevExpress kurulum dosyasına çift tıklayarak kurun daha sonrada components’e çift tıklayarak kurun, kurulum bittikten sonrasında Visual Studio’yu açıp Toolbars’tan inceleyebilirsiniz.

DevExpress Kurulumu

Geliştirdiğimiz Windows uygulamalarında veya internet uygulamalarında genel anlamda toolbox’da bulunan componenflerin kifayetsiz oluşundan yakınırız. Projemize eklemek istediğimiz görsel estetiklikte nesneleri, Visual Studio yazılımıyla gelen nesnelerde bir çok vakit bulamayız. Bunun nedeni, .net framework kütüphanesinin nesneleri bizlere en temel ve kullanışlı nesneleri sunar, ama oldukça fazla görselliğe ehemmiyet vermez. Bu noktada üçüncü parti bileşen olarak yükleyeceğimiz, açılımı developer express olan DevExpress yazılımı imdadımıza yetişiyor. Bu yazılım yardımıyla oldukça daha güzel görselliklere haiz nesneleri projelerimizde kullanmış olacağız, mesela siz geliştirdiğiniz bir projede grafik ile muhtelif verilerin gösterilmesini sağlayacaksınız, ama asp.net nesnelerinden olan grafik nesneleri görsel anlamda isteklerinize yanıt veremiyor, bu anlamda DevExpress nesnelerinde bulunan grafik nesnesi işinizi fazlasıyla görecektir.

DevExpress yazılımında bulunan nesneler en genelde asp.net ve Windows uygulamaları için oldukça kullanışlı nesnelerdir. Normal toolbox”da bulunan nesnelerin derhal hepsinin DevExpress versiyonu bulunur. Bu nesneleri projelerimize eklediğimizde, kendisine has referans dil yapısını oluşturur ve kendi framevvork’ünden nesneleri çeker. DevExpress nesnelerini internet ortamında kullandığınızda yapmanız ihtiyaç duyulan mühim bir ayrıntı, projeyi publish edeceğinizde kullanmış olduğunuz DevExpress nesnelerinin dll’lerinin de publish edilebilmesi amacıyla, Solution Explorer/Referance dizini dibine eklenmiş olan DevExpress nesnelerini seçerek, F4 kısayol tuş kombinasyona basarak yada properties penceresini açarak, Copy Local seçeneğini True yapıyoruz. Bu sayede projeyi publish ettiğimiz vakit, bununla beraber DevExpress nesnelerimizde gelmiş olacaktır.

DevExpress nesnelerimizin de programlanabilme açısından düzgüsel .net framework nesnelerinden farkı yoktur, mesela, düzgüsel nesneler şeklinde Click yada DataRowFocused şeklinde muhtelif nesne eventları bulunur.

DevExpress hakkındaki bu kadar ön bilgiyi vermeyi ehil buluyorum, ama şunu da belirtmekte yarar var, Visual Studio ortamında DevExpress şeklinde başka bileşen yazılımlar da vardır, mesela bunlardan ikisi NetAdvantage ve ComponentOne şeklinde değişik yazılımlardır, bu tarz şeyleri da aynı amaçlar yada daha gelişmiş amaçlarla kullanmamız mümkündür.


DevExpress Kurulumundan Sonra Toolbox

DevExpress yazılımını bilgisayarımıza kurduktan sonrasında, componenflere doğrusu nesnelere yetişebilmek için yeniden toolbox penceresini kullanacağız, ama DevExpress nesneleri toolbox üstünde görüntülenmiyor olabilir. Nesnelerin yükleme sonrası otomatik gelmemesi durumunda, yapacağımız muamele aşağıdaki adımlarda açıklanmıştır.

• ilk önce Visual Studio aleni ise kapatınız.

• Başlat/Tüm Programlar/Developer Express

• Components/Tools/ToolboxCreator

işlemlerini sırayla çalıştırdığımızda, karşımıza bir yükleme ilerleme penceresi (progress) gelecektir, tamamlandıktan sonrasında Visual Studio’yu açıp toolbox’a DevExpress nesnelerinin geldiğini göreceksiniz.

Eğer hala DevExpress nesnelerine erişemiyorsanız, sıçan imleci toolbox üzerindeyken sağ tıklayıp Choose Items seçeneğini tıklayın ve karşınıza gelen .Net Framework Components diyalog penceresinden DevExpress ile alakalı nesneleri veya nesne gruplarını ekleyin, bu biçimde nesneler toolbox üstünde görüntülenecektir.


DevExpress Nedir? Nasıl Kurulur? yazımız ve bunun gibi sizi heyecanlandıracak yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yazı dolaşımı

Exit mobile version