İlginizi Çekebilir

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital Reklamcılık Nedir? yazısıyla birlikte; dijital reklamcılık, dijital pazarlama reklamcılığı, dijital reklamcılık sözleşmesi, dijital reklamcılık nedir vb. sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Dijital Reklamcılık Nedir?
+ - 0

İnsanların %60′ı izledikleri videoların satın alma kararlarını etkilediklerini söylüyor. İnsanlar internette o denli çok vakit harcıyorlar ki neyi satın alıp neyi almayacakları sosyal medyadaki davranışlarından analiz edilebiliyor.

İnternet müşterilerinize ulaşabileceğiniz bir mecradır. Büyümek isteyen bir işletme olarak ne olursa olsun dijital ortamda bulunmalı, potansiyel müşterilerinizle iletişimde olmalısınız. Dijital reklamcılıkla marka bilinirliği inşaa edebilir, satışlarınızı bir ihtimal 100 bir ihtimal 1000 kat arttırabilirsiniz. Bu yüzden dijital reklam oldukça önemlidir. Peki nedir bu dijital reklamcılık gelin birlikte inceleyelim.


Dijital reklam ve dijital reklamcılık son yıllarda dünyada ve devletimizde fazlaca yaygınlaşmakta, yükselen bir trend haline gelmektedir.

Peki nelerdir bu dijital reklam ve dijital reklamcılık?

Bildiğiniz suretiyle bilgi teknolojileri hızla ilerlemekte ve kurumsal reklamcılık online ve interaktif mecralara taşınmaktadır. Şirketler hedef kitlelerine ve müşterilerine ulaşmak için dijital reklam dünyasında etken seçenekler ortaya koymak istemektedirler. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla firmalar artık tv reklamları yerine online dijital reklamlar yaparak alaka çekmektedirler.

Önerilen Yazı
ODY Nedir?

Şirketler markalarını ve ürünlerini dijital bloglarda, dijital platformlarda tanıtmaktadırlar. Bu dijital platformlar bereketli tanıtım imkanlarına vesile olmaktadırlar. Dijital reklam ortamları olarak toplumsal medya sitelerini, ustalaşmış internet sitelerini, reklam sitelerini, paylaşım sitelerini, forumları, blogları, platformları, haber sitelerini, arama motorlarını misal verebiliriz. Şirketlerin reklamları bu dijital mecralarda yayınlanır ve bu izlenme işlem ve sürecine dijital reklamcılık denir. Dijital reklamcılık ustalaşmış anlamda ajanslar tarafınca gerçekleştirilir.


Monitörün içerisinde google adsense logosu ve google ads yazısını taşıyan 3 adam

Twitter, Facebook, Instagram, Google ve Youtube benzer biçimde dijital mecralarda şirketler markalarını ve marka değerlerini artırır ve müşteriler markaları hızla tanır ve benimser. Böylece satışlar artar, markalaşma hızlanır. İnternet ortamında görülen reklamlara tıklanma arttıkça firmalar de dijital olarak günden güne tanınır, markalaşır.

Dijital reklam ve dijital reklamcılığın yararları geleneksel reklamcılığa bakılırsa oldukca fazladır. Şirketler markalarını yada ürünlerini kısa zamanda geniş kitlelere ulaştırabilmekte, dijital ortamda geleneksel reklamcılığa bakılırsa daha düşük bir bütçe ile reklamlarını yapabilmekte, ancak ulaşmak istediği hedef kesime kolayca erişebilmekte, para ve zamandan tutum edebilmekte, ustalaşmış dijital reklam ajanslarıyla çalışmalar yaparak arama motorlarında üst sıralara yükselerek hızla markalaşabilmektedirler. Bu yüzden dijital reklamcılık, şirketlere satışlarını artırmaları ve markalaşmaları yolunda ciddi fırsatlar sunmaktadırlar.

Önerilen Yazı
Spring Boot Nedir? Spring Boot Örneği

Şirketler dijital reklamcılıkla hitap etmek istedikleri hedef kesime doğru vakit ve doğru mesajla erişirler. Televizyon reklamları kısa süreli ve pahalı olduğu için hedef kesime ulaşmak maliyetlidir. Dijital reklamcılıkla bu maliyetler ciddi miktarda düşer. Dijital reklamcılık ölçümlenebilir. Bu ölçümlenebilirlik fazlaca önemlidir. Böylece optimum bütçe ile dijital reklam yapılır ve dilek edilen geniş kitlelere ulaşılır. Ajanslar, kampanyalarla şirketlerin markaları adına dijital reklam platformları oluşturur ve bu platformlar üstünden potansiyel hedef kitleleriyle şirketleri buluşturur.

Profesyonel görsel ve metinlerle müşterileri etkisinde bırakır ve şirketlerin hedeflediği müşterilerine ulaşmalarını sağlar ve marka değerlerini artırır. Sonuçlarını da şirketlere raporlar. Böylece şirketlerin markaları insanoğlu ve potansiyel müşteriler içinde daha fazlaca konuşulur ve markaya farkındalık artar. Dijital reklamı meydana getirilen ürün yada hizmetin satın katılımı sağlanır. Tüketicinin ürün yada hizmet üstüne düşünmesi sağlanır, potansiyel müşteriler etkilenir. Markanın bilinirliği oluşturulur. Dijital kampanyalar, satışların artmasına ve markaların değerlenmesine büyük katkı sağlar.

Dijital reklamcılığın önemi; markalaşmayı hızlandırması, doğru müşterilere ve potansiyel geniş kitlelere hızla ve düşük maliyetle ulaşılabilmesinden kaynaklanır. Çünkü müşteriler istedikleri özellikteki ürün ve hizmetlere değişik seçeneklerle haiz olabilirler. İnternet ve dijital reklam mecrası firmalar ve müşterileri için süresiz bir pazar niteliğindedir. İşte bu yüzden günümüzde firmalar dijital reklamcılığı mühim bir reklam yapma yöntemi olarak kullanmaktadırlar.

Önerilen Yazı
Sharepoint Nedir?

Görmüş olduğunuz gibi Dijital Reklamcılık gittikçe popülerleşiyor ve de markalar dijital reklamlara yöneliyor. Peki sizin dijital reklam verdiğiniz bir platform oldu mu? Yorum kısmından bizimle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap