Dr Cevdet Tuna Kimdir?

Dr Cevdet Tuna kimdir, Dr Cevdet Tuna hayatı nasıldır, Dr Cevdet Tuna ne zaman öldü, Dr Cevdet Tuna biyografisi gibi sorularınızın cevapları yazımızda.

Dr Cevdet Tuna Kimdir?
+ - 1

Farmasi’nin duayeni ve Farmasi markasının şimdiki haline gelmesinde emeği büyük olan Dr. Cevdet Tuna, Farmasi’ye kazandırdığı binlerce ürün ile tanınan ünlü bir bilim adamıdır. Sizler için Dr Cevdet Tuna Kimdir? sorusuna yazımızda cevap aradık.

Doktor Cevdet Tuna 1923 senesinde Edirne’de doğmuştur. İlkokulunu Edirne’de, ortaokulunu Eskişehir’de tamamlamıştır. Atatürk‘le de ilk karşılaşması burada olmuştur. 1933 senesinde bir okul ziyaretinde Atatürk, Cevdet Tuna’nın başını okşayarak gelecekte ne olmak istediğini sormuş. Cevdet Tuna’da tabip olacağını söylemiştir. Cevdet Tuna bu anısını kendi yaşam öyküsü kitabında Ata’ya sözünü tuttuğunu gururla belirtmiştir.

Liseden sonrasında İstanbul Üniversitesinde 2 sene tıbbiye okuduktan sonrasında oluşturulan yurt dışı burs sınavına girmiş ve kazanmıştır. Devlet bursu ile Almanya Goethe Tıp Fakültesinde öğrenim görmeye yollanmıştır. Buradaki eğitimini de başarı ile tamamlayarak Türkiye’ye dönüş yapmıştır.

Anayurda döndükten sonrasında askerlik görevini yapmıştır. Doktor Cevdet Tuna bu dönemlerde bitkileri ayrıntılı halde incelemeye başlamıştır. Hazırladığı nebat karışımlarından hususi ilaçlar hazırlamış, sarımsak mucizesini o zamanda keşfetmiştir. Askerden döndükten sonrasında abisi ile TEGE İlaç Laboratuvarlarını kurmuşlardır. TEGE ilaç endüstrisi fabrikası ülkemizin ilk ilaç fabrikalarından birisidir.  Fabrikanın ilk açıldığı yıllarda Alman ve Fransız tıp dergilerinden çay ağacının yararlarını takip etmiş ve kendisi de kullanmaya, ilaçlar üretmeye başlamıştır.Doktor Cevdet Tuna, oğlu ve torununun bulunduğu görsel. Doktor Cevdet Tuna 1953 senesinde tek başına TAN laboratuvarını kurmuştur. Almanya’da okumuş olduğu seneler ve Avrupa’da fazlaca yaygın olarak kullanılan At Kestanesi ve Paprika Balsamı ile alakalı önemli çalışmalar yapmıştır. Ülkemizde ilk kez çocuk şurubu (Bebeksin), öksürük şurubu (Kodilin), ağrı kesici (Paraljezin), iştah açıcı şurup (Folidex), demir şurubu (Fersol), göz damlası (Oftoklorom) gibi ilaçları üretmiş ve piyasaya sürmüştür.

Önerilen Yazı
Fahrettin KOCA Kimdir?

Oğlu Hakan Tuna‘nın babası Cevdet Tuna’yı ikna etmesiyle kozmetik ve şahsi bakım ürünleri üreten Alize isminde firmayı satın aldılar ve iki firmayı birleştirerek TanAlize şirketini kurdular. 2009 senesinde sektörde ihracat birincisi oldular. Bu dönemde Cevdet Tuna emekli oldu. 2013 yılına kadar haftada 3  gün fabrikaya giderek çalışmalarını devam ettirmiştir.

2010 senesinde Farmasi ve Dr. C. Tuna markaları ile direkt satış iş modeli ile pazara giriş yaptı. Farmasi şuan pazarda Türkiye’de birinci, dünyada ise 33. sıradadır.

Farmasi şirketinin fabrikası ve önünde çalışanları.

 

Farmasi; İstanbul Çekmeköy’de 100.000 metrekarede, üretim yapmaya devam ediyor. Tamamen Türk sermayesi ile 125 ülkeye ürünlerini ihraç ederek sektöründe bir numara da bulunduğunu, bütün dünyaya gösteriyor. Şimdi ise Farmasi, babasının kozmetiğe de yönelmesini sağlayarak Farmasi’yi dünya devi haline getiren Hakan Tuna ile projelerine devam etmektedir.

Doktor Cevdet Tuna 29 Nisan 2017 senesinde 94 yaşlarında hayata gözlerini yumdu. Ölümüne kadar dinç, ayakta ve işinin başında idi. Ülkemiz onla ilaç ve kozmetik alanında fazlaca büyük gelişmeler yaşadı. Çalışkan, başarılı, toplumsal ve örnek alınacak hayatıyla bize örnek olmaya devam edecektir.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kendisini rahmetle aniyor ulkemizin degerli bir ismiydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.