İlginizi Çekebilir
drenaj sistemi nedir

Dünya Kediler Günü nedir? Dünya Kediler Günü ne zaman kutlanıyor?

Dünya Kediler Günü nedir? Dünya Kediler Günü ne zaman kutlanıyor?
+ - 0

8 Ağustos yani bugün, Dünya Kediler Günü… İlki 2005 senesinde kutlanmaya başlanan Dünya Kedi Günü için araştırmaIar hala devam ederken bugün sıkIıkla “Dünya Kedi Günü nedir? Kediler günü ne zaman kutlanıyor?” soruları soruluyor.
Dünya Kediler Günü nedir? Kediler günü ne zaman kutlanıyor?

Havyan sevgisi günden güne dünyada artarken kedi-köpek sahiplenme oranı da hızlı bir şekilde artıyor. Bugün de kedi dostlarımıza hediye edilen Dünya Kedi Günü… Konu gündeme gelince insanlar da konu hakkında bilgi almak için “Dünya Kediler Günü nedir? Kediler günü ne zaman kutlanıyor?” soruların cevaplarını arıyor.

Türkiye ve Polonya’da 17 Şubat gününde kutlanan Dünya Kedi günü diğer ülkelerde ise farklı tarihlerde düzenlenmektedir. İlk evcil kedi fosillerinin 9 bin 500 yıl öncesine tekabül ettiği bilinse de evcilleştirilmesine ilişkin kesin bir tarih yoktur.

DÜNYA KEDİLER GÜNÜ NEDİR?

Farkındalık günü olarak da bilinen Dünya Kediler Günü, evsiz olan kedilerin farkındalıklarını sağlamak amacıyla her yıl 17 Şubat’ta kutlanır. Bugün dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı tarihlerde kutlanıyor. 8 Ağustos günü Kanada’da veya 29 Ekim günü Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşiyor. İlk olarak 2005 senesinde kutlanmaya başlanan Dünya Kedi Günü, Rusya’da ise 1 Mart gününde düzenleniyor.

Bunun yanı sıra Uluslararası Kedi Günü adında da kutlanan özel bir gün söz konusu elbette. Uluslararası Kedi Günü Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW) kararıyla başlatıldı ve 2002 senesinden bu yana 8 Ağustos tarihinde kutlanmaya başlandı. 8 Ağustos gününde, barınaklarda bulunan bakıma muhtaç, zorlu yaşam koşulları içerisinde mücadele eden, şiddet gören kediler hakkında insanları bilinçlendirmek hedefleniyor.

Yorum Yap