İlginizi Çekebilir

Dünyadaki En Ölümcül ve Tehlikeli Hastalıklar

Dünyadaki En Ölümcül ve Tehlikeli Hastalıklar neler? En Ölümcül Hastalık nedir? Dünyanın en ölümcül hastalığı nedir? vb. soruların cevaplarını bu yazıda sizlerle inceliyor olacağız.

Dünyadaki En Ölümcül ve Tehlikeli Hastalıklar
+ - 0

Dünyadaki En Ölümcül ve Tehlikeli Hastalıklar

İnsanlığın ilk gününden bu yana milyonlarca insanın hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini biliyoruz. Günümüzde dahi korona virüs salgını nedeni ile her gün binlerce insan hayatını kaybediyor. Peki; dünyadaki en ölümcül ve tehlikeli hastalıklar hangileri biliyor musunuz? Bu zamana kadar milyonlarca insanı öldüren ve hala öldürmeye devam eden bu hastalıkları yakından tanımak isteyebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Salgın Filmleri: En İyi 15 Salgın Filmi

AIDS

Cinsel ilişki ya da kan yolu ile bulaşan AIDS dünya üzerindeki en ölümcül hastalıklardan birisidir. Bu lanet hastalığa bulaşan kişilerin bağışıklık sistemi zamanla çöker. Yerle bir olan bağışıklık sistemi diğer hastalıkların elini kolunu sallayarak bulaşmasına neden olur. İyice dirençsiz hale gelen AIDS en ufak bir sağlık sorununda sonu ölüme giden etkiler meydana getirir.

İshal Hastalıkları

İshal deyip geçmeyin. Dünya üzerinde her yıl milyonlarca insan ishalden kaynaklanan hastalıklardan dolayı ölmektedir. İshalden dolayı ortaya çıkan hastalıklar şunlardır; dizanteri, crohn, kolera, botulizm gibi hastalıklar çok ciddi sonu ölüme giden etkiler meydana getirmektedir.

Önerilen Yazı
Dünyanın En Ölümcül 10 Salgın Hastalığı

Verem

Tüberküloz olarak da bilinen Verem dünya üzerindeki en ölümcül hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Bulaştığı insanda kendisini fark ettirmeden ilerleyen bu hastalık solunum yolu ile bulaşmaktadır. Yakın bir zamana kadar ölümlerin ana nedeni verem olarak gösterilmekteydi.

Sıtma

Dünya üzerinde en yaygın görülen hastalıklardan birisi de Sıtmadır. Daha çok Afrika ve Asya kıtasında görülen bu hastalık kendisini ufak nöbetler ile göstermeye başlamaktadır. Daha sonrasında deride sertleşme ve kuruma ile kendisini gösteren bu hastalıkla genellikle vücutta titreme görülür. Sivrisinekler üzerinden bulaşan sıtma dünya üzerindeki en ölümcül hastalıklardan birisidir. Her yıl yüz binlerce insanın ölüm nedeni sıtmadır.

Menenjit

Beyinde bulunan zarların iltihaplanması ile ortaya çıkan Menenjit erken dönemde tedavi edilmese beyin hasarı, itme kaybı hatta ölüme kadar giden sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Her yıl dünya üzerinde binlerce insan menenjit yüzünden hayatını kaybetmektedir. Özellikle az gelişmiş ülkelerde görülen bir sorundur.

Kızamık 

Dünyadaki En Ölümcül ve Tehlikeli Hastalıklar listemizin son sırasında Kızamık yer alıyor. Hemen hemen her çocuk kızamık hastalığı geçirmekte ya da aşısı olmaktadır. Kızamık aşısı olmayan çocuklar genel olarak hayatını kaybetmektedir. Dünya üzerindeki en ölümcül hastalıklardan birisi de kızamıktır.


Bunun gibi bilgilendirici veya eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap