Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi

Dünyanın en değerli para birimi 2020 listesi nasıl şekillendi, dünya para birimleri TL karşılığı nedir, büyükten küçüğe para sıralaması nasıldır vb. gibi sorularınızın cevapları bu yazıda.

Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi yazısının öne çıkan görseli

Dünyanın en değerli para birimi dediğimiz zaman herkesin aklına genellikle İngiliz Sterlini gelir ancak bazı yanlış bildiğimiz doğrular vardır bunları hep birlikte yazımızda ele alacağız. Para biriminin yüksek olması, onu güçlü bir para mı yapar gibi sorularınıza dünyanın en değerli 10 para birimi yazısında cevap bulacaksınız.

Dünyanın en değersiz 10 para birimi yazısını okuyarak iki liste arasındaki farkı inceleyebilirsiniz. Yazıyı okumak için tıklayın.

1-Kuveyt Dinarı

Para birimi kodu – KWD

Kuveyt Dinarı kuru:

1 KWD = 3,27 USD (Kuveyt Dinarı ABD Dolarına.)

1 KWD = 24 TRY (Kuveyt Dinarı Türk Lirasına.)

Kuveyt Dinarı, USD karşısında dünyanın en değerli para birimidir.

Kuveyt küçük bir ülke olmasına rağmen muazzam bir zenginliğe sahiptir. Para biriminin yüksek değerinin sebebi küresel pazara yaptığı yüksek petrol ihracatıdır.

Kuveyt ekonomisi petrol üzerine kurulan bir ekonomidir, gelişmiş petrol üretim sistemleri ve ulaştığı yüksek ihracat rakamları sayesinde Kuveyt, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak gösterilmektedir.

Kuveyt’in milli gelirinin %85’inden fazlası petrol sektöründen gelmektedir çünkü ülkede yapılabilecek en kolay iş petrol üretmek. Bu sebeple diğer ülkelere kıyasla petrol Kuveyt’de daha ucuz.

Kuveyt para birimi 2003’te ABD dolarına sabitlense de 2007’de devlet yönetimi Kuveyt Dinarını ağırlıklı döviz sepetine sabitleme kararı aldı.

İstikrarlı ekonomisin yanı sıra Kuveyt işsizlik oranına çok az olduğu ülkelerdendir. Kuveyt verginin olmadığı nadir  ülkelerdendir.

2-Bahreyn Dinarı

Para birimi kodu – BHD

Bahreyn Dinarı kuru:

1 BHD = 2,65 USD (Bahreyn Dinarı ABD Dolarına.)

1 BHD = 19,46 TRY (Bahreyn Dinarı Türk Lirasına.)

Bahreyn dinarı, USD karşısında dünyanın en değerli ikinci  para birimidir.

Bahreyn, 1 milyonu aşkın nüfusu ile İran Körfezinde bulunan bir ada devletidir. Kuveyt’e benzer olarak bu ülkenin de ana gelir kaynağı petrol ihracatı.

Enteresandır ki, Bahreyn Dinarı ABD dolar kuruna bağlı ve 15 yıla yakındır dolara karşı herhangi bir değer değişimi gerçekleştirmiyor.

Önerilen Yazı
Dünyanın En Değersiz 10 Para Birimi

3-Umman Riyali

Para birimi kodu – OMR

Umman Riyali kuru:

1 OMR =  2,60 USD ( Umman Riyali ABD Dolarına.)

1 OMR =  19,05 TRY (Umman Riyali Türk Lirasına.)

Umman, Arap Yarımadasında bir ülkedir. Stratejik konumu itibariyle gelişmiş bir ekonomi ve yüksek yaşam standartlarına sahiptir.

Umman’da, Bahreyn gibi para birimini dolara sabitlenmiştir.

Enteresandır ki, Umman riyalinin satın alma gücü o kadar yüksektir ki, devlet ½ ve ¼ riyali değerindeki para banknotlarını bırakmak zorunda kalmıştır.

4-Ürdün Dinarı

Para birimi kodu – JOD

Ürdün Dinarı kuru:

1 JOD = 1,41 USD (Ürdün Dinarı ABD Dolarına.)

1 JOD = 10,35 TRY (Ürdün Dinarı Türk Lirasına.)

Ürdün dinarının yüksek değerini açıklamak hiç de kolay bir iş değil, çünkü Ürdün ekonomik olarak gelişmiş bir ülke değil ve petrol gibi önemli kaynaklardan gelir elde edemiyor. Bunun gibi sebeplere rağmen, 1 Ürdün dinarı $ 1,41 olması onu dünyanın en pahalı 10 para biriminden biri yapıyor.

5-İngiliz Sterlini

Para birimi kodu – GBP

İngiliz Sterlini kuru:

1 GBP = 1,34 USD (İngiliz Sterlini ABD Dolarına.)

1 GBP = 9,79 TRY (İngiliz Sterlini Tür Lirasına.)

İnsanların çoğu İngiliz Sterlin’ini dünyanın en değerli para birimi zannediyor, ancak göründüğü gibi sıralamadaki yeri 5.

İngiltere koloni ülkelerinin kendi ürettikleri para banknotları İngiltere Merkez Bankasının ürettiklerinden görsel olarak farklılık gösteriyor, ancak 1`e 1 olarak değerlendiriliyor.

6-Cayman Adaları Doları

Para birimi kodu – KYD

Cayman Adaları Doları kuru:

1 KYD = 1,20 USD (Cayman Adaları Doları ABD Dolarına.)

1 KYD = 8,80 TRY ( Cayman Adaları Doları Türk Lirasına.)

Cayman Adaları, İngiliz Milletler Topluluğunda olması nedeniyle Büyük Britanya’ya bağlıdır.

Cayman Adaları dünyanın vergi cenneti olarak bilinmektedir ve dünyanın parasal sisteminin mihenk taşı olan ülkelerdendir . Bu adalarda yüzlerce global şirketin merkezi bulunmaktadır.

Cayman Adaları para birimi, bankacılık ve finansal sitemi doğrultusunda değerlenmektedir.

Önerilen Yazı
İnternetten Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu

7- EURO

Para birimi kodu – EUR

EURO kuru:

1 EUR = 1,19 USD (EURO ABD Dolarına.)

1 EUR = 8,73 TRY (EURO Türk Lirasına.)

Euro her ne kadar son yıllarda 20% değer kaybı yaşasa da, yine de dünyanın en değerli para birimleri arasında yer almaktadır.

Para biriminin değerli olması, 17 Avrupa ülkesinde resmi para birimi olarak kullanılması ile açıklanıyor.

Ayrıca, dünyanın rezerv para birimleri arasında 22%’lik oranla ikinci sıradadır. (Dolar 62,3%)

8-İsviçre Frangı

Para birimi kodu – CHF

İsviçre Frangı kuru:

1 CHF = 1,11 USD (Swiss Franc ABD Dolarına.)

1 CHF = 8,11 TRY (Swiss Franc Türk Lirasına.)

İsviçre yalnız dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmakla kalmayıp, aynı zamanda en istikrarlı olan ülkelerden de biridir. İsviçre’nin banka sistemi dünyanın en iyi banka sistemi olarak gösterilmektedir.

Ayrıca, ürettikleri yüksek teknolojik ürünler tüm dünyada kullanılmaktadır.

İsviçre Frangı, dikey görünümlü tek para birimidir.

9-ABD Doları

Para birimi kodu – USD

ABD Doları kuru:

1 USD = 7,33 TRY (ABD Doları Türk Lirasına.)

ABD’nin dünya üzerinde kurduğu  gerek siyasi, gerekte ekonomik üstünlük para birimini  dünya en büyük rezerv para birimi yapmıştır. Başka bir deyişle, dünyanın her yerinde dolarla bir şeyler alıp satabilirsiniz.

Önerilen Yazı
KFC’nin Kurucusu Harland Sanders’ın İlham Veren Hikayesi

10-Kanada Doları

Para birimi kodu – CAD

Kanada Doları kuru:

1 CAD = 0,76 USD (Kanada Doları ABD Dolarına.)

1 CAD = 5,60 TRY(Kanada Doları Türk Lirasına.)

Kanada doları, dünyadaki en büyük beşinci rezerv para birimi olarak da bilinmektedir.

 

Para biriminin yüksek değerde olması güçlü ekonomiyi mi işaret eder?

Ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan devletlerin para birimlerinin değer kaybetmeye eğilimli olduğu bilinmektedir. Bunun yanında, ekonomi ile ilgili her şey yolunda gitmesi durumunda ters etkinin yansımalarını hemen göremeyiz.

Genellikle, para biriminin sürekli değerini katlaması devlet için her zaman avantaj sağlamamaktadır, çünkü parayı elinde tutan halk harcama yapmak yerine aktif olarak parayı biriktirmeye başlamaktadır. Bu da devlet için olumsuz durumlara sebebiyet vermektedir.

Para biriminin değeri sadece o ülkede olan enflasyonun kontrol altında tutulduğunu anlatmaktadır.

Bu yazıda Japonya’yı unutmamalıyız. Japonya’nın dünyanın güçlü ekonomilerinden olduğundan söz etmemiz gerekir. Güçlü ekonomisine rağmen Japon Yeni’nin maliyeti de çok düşüktür. ($1 = ¥105,36)

Yatırımcılar, yatırım yaparken en yüksek para birimi sıkalasını çok kullanmazlar. Daha  çok en istikrarlı olan para birimlerine yatırım yaparlar.


Bunun gibi sosyal medya ipuçları ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yazı dolaşımı

Exit mobile version