İlginizi Çekebilir

Dünyanın En Garip 10 Hayvanı

Nesli tükenen ilginç hayvanlar, Türkiyedeki ilginç hayvanlar, Dünyanın en garip hayvanları, Canlıların ilginç özellikleri.

Dünyanın En Garip 10 Hayvanı
+ - 1

Dünyanın en garip 10 hayvanı yazımızda birçoğumuzun hayatımız boyunca hiç görmediği, adını duymadığı ve gerçek olduğuna inanmayacağı 10 hayvandan bahsedeceğiz. Henüz okyanusların %5’ini keşfettiğimiz için bu hayvanların çoğu su altında yaşayan hayvanlar. Gelin beraber bu ilginç canlılara göz atalım.


YILDIZ BURUNLU KÖSTEBEK

yıldız burunlu köstebek görseli

Yaşam Alanı: Kuzey Amerika 

Beslenme Türü: Böcekler ve Omurgasızlar,

Kuzey Amerika’da yaşayan bu köstebek türü, burnunda ki dokunaçlar sayesinde temas ettiği nesnenin yenilebilir olduğunu 5 milisaniyede anlayabiliyor. Bu inanılmaz yeteneği elbette burnunda ki sinirlere borçlu.


Önerilen Yazı
Yaay Takipçi Arttırma – Nasıl Takipçi Arttırılır?


YETİ YENGECİ

yeti yengeci görseli

Yaşam Alanı: Okyanus dipleri

Beslenme Türü: Bilinmiyor

Okyanusun derinliklerinde yaşayan bu canlının gizemi hala çözülemedi. Yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan bu canlının nasıl beslendiği ve yaşadığı bölgeler hakkında hala bilgi sahibi olunamadı. Keşfedilmemiş okyanus derinliklerinde yaşayan bu canlı çok özel bir tür olarak görülüyor.


YAPRAKLI DENİZ EJDERHASI

yapraklı deniz ejderhası görseli

Yaşam Alanı: Batı ve Güney Avustralya

Beslenme Türü: Deniz yosunları ve küçük böcekler

Vücut özellikleri sayesinde adete görünmez olabilen bu canlı sığ sularda yaşar. Küçük böcekler ve deniz yosunları ile beslenen bu canlı en ufak tehdit gördüğünde kamuflaj özelliğini kullanarak sanki bir yosunmuş gibi görünür ve kolayca gizlenir. Nadir bir tür olan bu canlı okyanusta sadece Avustralya açıklarında görülür.


AXOLOTL

axolotl görseli

Yaşam Alanı: Güney Meksika

Beslenme Türü: Salyangozlar, kabuklular, küçük balıklar, kurtlar ve küçük amfibiler ile beslenir.

Bu sevimli semender türünün en eşsiz özelliği vücut parçalarını yenileyebilmesidir. Hatta bu parçalardan bir tanesi de beyindir. Daha birçok organını da yenileyebilen bu canlı araştırmalarda sık sık kullanılmaktadır. Son zamanlarda akvaryumda da yetiştirilmeye başlanmıştır.


DAMLA BALIĞI

damla balığı görseli

Yaşam Alanı: Avustralya, Yeni Zelanda ve Tazmanya

Beslenme Türü: Sadece yengeç ve ıstakoz ile beslendiği görülmüştür

Dünyanın en çirkin hayvanı olarak belirlenen bu balık rengi ve görünüşü ile dikkat çekmektedir. Nesli tükenmekte olan bu hayvan hakkında bir bilgi yoktur.


DENİZ DOMUZU

deniz domuzu görseli

Yaşam Alanı: Güney Afrika ve Avustralya 

Beslenme Türü: Çeşitli deniz otları

Yüzyıllarca eti ve yağı için avlanılan bu deniz memelisi tadı inek etine benzediğinden dolayı popülasyonu azalmıştır. Günümüzde Avustralya sahillerinde 11 bin, tüm dünyada 20 bin nüfusu bulunmaktadır.


PAPUÇ GAGALI KUŞ

papuç gagalı kuş görseli

Yaşam Alanı: Sudan ve Zambiya bataklıkları

Beslenme Türü: Küçük balıklar ve eklem bacaklılar

Hangi kuşlar ile akrabalığı oldu belirlenemeyen bu canlı leyleğe benzetildiğinden papuç gagalı leylekte denmektedir. İlginç gaga yapısından dolayı ender bir tür olarak adlandırılan bu kuş, eşine az rastlanır bir yapıya sahip.


HAGFİSHhagfish görseli

Yaşam Alanı: Kanada ve Meksika kıyıları

Beslenme Türü: Bilinmiyor

Bir yılanı andıran bu canlı, kendini avcılardan korumak için bir çeşit protein kılıf üreterek katman oluşturuyor. Bu kılıf çok ince olmakla beraber çok sağlam bir yapıya sahiptir. Bu salgının ince olmasına rağmen nasıl bu kadar sağlam oluyor henüz biliinmiyor.


TÜYLÜ KURBAĞA BALIĞI

tüylü kurbağa balığı

Yaşam Alanı: Akdeniz, Marmara ve Ege kıyıları

Beslenme Türü: Küçük deniz canlıları ve balıklar

Akdeniz ve Ege kıyılarında çoğunlukla bulunan bu canlı balıkçıkların kabusu niteliğinde bir balıktır. Eti zehirlidir, saldırgan bir balıktır ve bazı balık türlerinin neslini tehlikeye atmaktadır. Bu balıkların en bilinen özelliği halk arasında bilinen balon balığı olduğundan dolayı dikenlere sahip olmasıdır.


AYE-AYE

aye aye canlısı görseli

Yaşam Alanı: Madagaskar

Beslenme Türü: Kabuksuz canlılar, larvalar ve böcekler

Çok ilginç bir canlı olan Aye-Aye, uzun parmakları ve tırnakları sayesinde ağaç içerisinde ki ufak delikleri uzun parmakları sayesinde kazarak besleniyor. Dünya üzerinde sadece Madagaskar adasında yaşayan bu canlılar ait olduğu familya da eşi benzeri yoktur.


Bunun gibi ilişkilerle alakalı yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 sene önce

    abi ya çok garip hayvanlar varmış dünyada meersem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.