En Popüler Konuşma Uygulaması Discord Nedir? – 5 Başlıkta Discord

Discord nedir ne işe yarar? Discord ücretli mi? Discord ne için kullanılır? Discord bilgisayara nasıl indirilir? Discord görüntülü konuşma nasıl yapılır?

En Popüler Konuşma Uygulaması Discord Nedir? – 5 Başlıkta Discord
+ - 0

En Popüler Konuşma Uygulaması Discord Nedir? Son yıllarda oldukça popüler olan ve özellikle bilgisayar oyunları oynayan kişiler için bulunmaz nimet olan en popüler konuşma uygulaması Discord’u inceleyeceğiz.

En Popüler Konuşma Uygulaması Discord Nedir?

Discord uygulaması, oyuncuların birbirleriyle yazılı, sesli ve görüntülü iletişim kurmalarını sağlayan bir platformdur. Discord sayesinde, oyuncular tüm dünyadaki kişilerle iletişim kurabilirler ve beraber sohbet edebilirler. Oyun dışında müzik ve anime gibi farklı konularda da sohbet odaları açan uygulamanın 250 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor.

Discord uygulaması masaüstünde veya mobil platformlarda kullanılabilir. Son yıllarda oldukça popülerleşen uygulamayı kullanan kişiler diledikleri konuda sohbet odaları oluşturabilirler veya daha önceden açılmış olan sohbet odalarına katılabilirler.

Discord Nasıl Kullanılır?

Bir Discord hesabı açtıktan sonra Discord uygulamasını dilerseniz telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz ya da tarayıcınız üzerinden çalıştırabilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra kendinize ait bir sunucu oluşturabilirsiniz ya da var olan bir sunucuya katılabilirsiniz. Sunucular, katılımcıların bilgisayar ekranlarını paylaşmasını, metin, ses ve video gibi seçeneklerle birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayan kanallardan oluşuyor. Daha önce açılmış olan bir sunucuya katılmak için davet koduna ihtiyacınız oluyor. Sunucu oluşturmak istediğinizde ise geçerli bir sunucu ismi bulmanız yeterli oluyor. Ekstra bir şeyle uğraşmıyorsunuz.

Bir kullanıcı 100 sunucuya kadar katılım sağlayabiliyor. Bunun yanında, hangi sunuculardan bildirim almak istiyorsanız ona göre bildirim ayarlarınızı yapılandırabiliyorsunuz. Aynı zamanda her sunucu için farklı kullanıcı adı da oluşturabiliyorsunuz.

Discord, Gençler Arasında Neden Oldukça Popüler?

discord logosu bulunan görsel

Uygulamanın gençler arasında ünlü olmasının en önemli etkenlerinden biri, gençleri kendileriyle ortak ilgi alanına sahip diğer insanlarla ortak bir platform üzerinde buluşturması elbette. Discord, Twitch ve YouTube gibi popüler birçok platformla entegre edildiği için kullanıcılar Discord’u bu platformlardaki hesaplarına senkronize edebiliyorlar. Kullanıcılar oldukça fazla insanın bulunduğu sunuculara katılabiliyorlar. Bunun yanında, Discord’un kendi arkadaşlarıyla iletişim kurabilecekleri küçük sunucular kurmak isteyen kullanıcılar arasında da oldukça popüler bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Discord Ücretli Bir Uygulama Mıdır?

 

Discord’u ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve herhangi bir ücret ödemeden kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer bu deneyimi artırmak isterseniz aylık 9.99$ karşılığında Discord Nitro‘ya üye olabilirsiniz. Discord Nitro sayesinde, kullanıcılar profillerine GIF formatında hareketli avatar ekleyebilir, dört haneli kullanıcı adı etiketlerine ve profillerinde Nitro rozetine sahip olabilirler. Ayrıca, daha yüksek kaliteli ekran paylaşımı imkanına sahip olurken dosya yükleme boyutu da 8 MB’dan 50 MB’a yükselir.

Discord Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Discordda gençler ve özellikle de çocuklar için riskli olabilir. Örneğin, içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için çocukların uygunsuz içeriklere maruz kalma olasılıkları yüksektir. Bu içerikler arasında en yaygınları; şiddet içeren görüntüler ve küfürlü ifadelerdir. Uygulamada her ne kadar denetleme özelliği bulunsada bu denetleme derecesi sunucuya sahip olan kişinin inisiyatifinde olduğu için sunucudan sunucuya değişebilir.

Discord platformunda çok sayıda kimliği belirsiz kullanıcı bulunduğundan dolayı bazı kullanıcılar istenmeyen mesajlar alabilirler. Neyse ki Discord’un gizlilik ayarları sayesinde bunun önüne geçilebiliyor. Sadece kendi arkadaşlarınızın size özel mesaj atmasını Discord’un bize sunduğu ayarlardan sağlayabilirsiniz.


Bunun gibi bilgilendirici ve eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap