İlginizi Çekebilir

Evde Tasarruf Etmenin 7 Püf Noktası

Evde tasarruf yöntemleri, evde tasarruf yapmak, evde tasarruf fikirleri, evde elektrik tasarrufu, evde enerji tasarrufu, evde tasarruf nasıl yapılır vb. soruların cevabı bu yazıda sizlerle birlikte.

Evde Tasarruf Etmenin 7 Püf Noktası
+ - 0

Aylık harcamalarınızı düşürmek, tasarruf etmek isteyen kişilere bu yazımız içerisinde Evde Tasarruf Etmenin 7 Püf Noktası hakkında bilgi vermek istiyoruz. Konu ile ilgili detaylar;

A++ Beyaz Eşya Kullanın

Evde alabileceğiniz en güzel tasarruf beyaz eşyaları yenilemek olacaktır. Eski buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi çok fazla enerji tüketecektir. Bunlar yerine A sınıf ürünler kullanmak faturalarınızda %100 indirim meydana getirecektir.

Yemekleri Dolaba Sıcak Koymayın

Akşam yemeğinden sonra artan yemekleri elbette dolaba koymanız gerekecektir. Ancak bu yemeklerin soğumasını beklemenizi öneririz. Yemekleri sıcak olarak dolaba koymanız dolabın iç ısı değerini yükseltecektir. Dolap tekrar istenilen ısı değerine ulaşana kadar ekstre enerji harcamak durumunda kalacaktır. Bu durum faturalara olumsuz olarak yansıyacaktır.

Buzdolabı Derecesini Ayarlayın

Buzdolabını ideal derecelerde tutmak bir tasarruf örneğidir. Ancak bu oranların dışına çıkmak daha fazla elektrik tüketimine neden olacaktır. Tasarruf yapmak istiyorsanız dondurucuyu –18 derecede, buzdolabını ise 4 derecede sabit tutmanızı tavsiye ederiz.

Buzdolabı ile ilgili vereceğimiz bir diğer tavsiye ise yine kadınlar içindir. Kadınlar mutfaklarında hoş bir görüntü oluşması için buzdolabı üstüne örtü sererler. Gereksiz olarak serilen bu örtüler sanıldığı gibi masum değillerdir. Bu örtüler buzdolabına giren hava akışını engelleyici için enerji tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Gereğinden Fazla Deterjan Kullanmayın

Çamaşır makinesini ideal ağırlığında ve az deterjan kullanarak çalıştırın. Makinenin ihtiyacından fazla deterjan kullanmanız daha fazla durulama yapmasına neden olur. Gereksiz durula hem su hem de elektrik tüketimine neden olur.

Kısa Programlar Kullanın

Çamaşır makinesi üzerinden oldukça güzel tasarruf edebilirsiniz. Az kirli çamaşırlarınızı uzun programa atmanıza hiç gerek yoktur. Kısa programlar hem elektrik tüketimini hem de harcanan su oranını azaltacaktır.

Evde Tasarruf için Bulaşık Makinesini Kullanın

İnsanların en yanlış bildiği şeylerden birisi de bulaşık makinelerin çok su harcadığıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre elde bulaşık yıkamak oldukça fazla su harcadığı tespit edilmiştir. Örneğin; 12 kişilik bir ailenin bulaşıklarını elde yıkadığınızda 120 litre, makinede yıkadığınızda 12 litre su harcarsınız.

İhtiyacınız Kadar Su Doldurun

Evde tasarruf etmenin 7 yolu hakkındaki son önerimiz ise ihtiyacınız kadar su doldurmanız olacaktır. Özellikle ketıl ve su ısıtıcıları kullanan kişiler 1 bardak kahve içseler bile su ısıtıcılarını ağzına kadar dolduruyor. Gereğinden fazla çalışan bu aletler elektrik tüketiminin de fazla olmasına neden oluyor. Bu nedenle ihtiyacınız kadar su doldurmanızı öneririz.


Bunun gibi bilgilendirici veya eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap