İlginizi Çekebilir

Evdeyken Faydalanabileceğiniz 10 Online Eğitim Platformu

Evdeyken faydalanabileceğiniz online eğitim platformları, eğitim ve öğrenme platformları, dijital eğitim platformları, online eğitim siteleri, ücretsiz eğitim siteleri nelerdir hepsi bu yazıda sizlerle.


+ - 2

Corona virüsün Dünya’da hızla yayılmasından sonra bir çok ülkede okullar tatil edildi. Ülkemizde de görülen Corona virüsü vakasından sonra 16 Mart 2020 tarihi itibariyle liseler 2, üniversiteler 3 hafta tatil edildi. Tedbir amaçlı alınan bu karar ile birlikte evlerimizde geçireceğimiz vakitleri daha verimli hale getirebilmek için internetten eğitim alabileceğiniz online (çevrimiçi) eğitim platformlarının ufak bir listesini yaptık. Siz de listede yer alan sitelere giderek ücretli, ücretsiz kurslar alarak boş vaktinizde kendinize bir şeyler katabilirsiniz. #EvdeKal

1- Udemy

Kurucuları arasında Eren Bali ve Oktay Çağlar’ın bulunduğu bir Türk girişimi olan Udemy, aklınıza gelebilecek bir çok alanda online eğitim içeriğine sahiptir. Gitar derslerinden mühendislik derslerine kadar geniş bir skalaya sahip olan site ücretli, ücretsiz bir çok kursu sizlere sunmakta. Eğitim dili Türkçe olan bir çok eğitim bulunmaktadır. Eğitimlerde sabit bir eğitim süresi bulunmamaktadır. Eğitim süreleri kurstan kursa, eğitim veren öğretmenden öğretmene değişmektedir. Udemy’ye kayıt olduktan sonra herhangi bir derse kayıt olduğunuz ya da satın aldığınız zaman eğitiminiz hesabına tanımlanacak ve süresiz olarak hesabınızda kalacaktır. Eğitimler canlı olmamakla birlikte, hazırlanmış video serileri şeklinde verilmektedir ve tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

2- Coursera

Aynı Udemy gibi ücretli ve ücretsiz dersler ile hizmet veren bir başka büyük online eğitim platformu. Coursera’yı Udemy’den ayıran en büyük özellik burada verilen eğitimlerin daha çok kariyer ve eğitim odaklı olmasıdır. Öğrencilik hayatınıza destek sağlamak isterseniz ya da kariyerinizde ihtiyaç duyduğunuz yetkinlikleri kazanmak istiyorsanız Coursera bunun için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Sitede matematik, fizik, yazılım, kişisel gelişim vb. bir çok kurs bulunmakta. Bu kursları tamamladıktan sonra isteğe bağlı olarak sertifikasını belli bir ücret karşılığında talep edebilirsiniz.

3- Khan Academy

Khan Academy ilkokul, ortaokul ve lise seviyesi eğitimi üzerine kurulu bir eğitim platformudur. Bu platform tamamen ücretsiz olmakla birlikte Türkçe eğitimlere de yer verilmektedir. İlkokul, ortaokul ve liseli öğrencilerin okullara gidemediği bu süreçte Khan Academy öğrencilerin eğitiminden geri kalmamasını sağlayıp, destekleyebilecek bir online eğitim platformudur.

4- Duolingo

Diğer eğitim platformlarının dışında, tamamen yabancı dil öğrenme üzerine kurulu bir platform olan Duolingo ile ücretsiz bir şekilde yabancı dil öğrenebilirsiniz. Dünya üzerinde en çok kullanıcısı olan, en etkili yabancı dil öğrenme platformu olan Duolingo’da İngilizce, Almanca, Rusça gibi bir çok dili öğrenebilirsiniz. Alıştırmalar yapıp, sınavlar çözüp, dil becerilerinizi pekiştirmenize olanak sağlayan Duolingo, boş vaktinizde zamanınızı değerlendirebileceğiniz en etkili platformlardan bir tanesi.

5- İstanbul İşletme Enstitüsü

 

Türkiye’de online eğitim anlamında önemli bir adım atan platform. İçeriğinde ki dersler tamamen Türkçe olup, dersler ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Dersleri isterseniz hocanın canlı anlatımıyla birlikte takip edebilirsiniz, isterseniz de arşivlenen video kaydından izleyebilirsiniz. İçeriği genel olarak mesleki becerileri geliştirmek üzerinedir. Kurs sonunda, kurs tamamlama sınavına girerek sanal sertifika alabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak ücretini ödedikten sonra, kağıda basılı sertifikanızı adresinize de isteyebilirsiniz.

6- Elements of AI

Helsinki Üniversitesi tarafından kurulan bu platformda eğitim dili İngilizce‘dir. Elements of AI’da yalnızca yapay zeka ile ilgili eğitimler mevcuttur. 6 hafta ücretsiz eğitimlerin sunulduğu platformda yapay zeka (AI) hakkında bir çok bilgi edinebilirsiniz. Kursun sonunda yapılacak olan sınavın %80’ine doğru cevap verirseniz, sertifika alabilirsiniz.

7- Bilgeiş

Orta Doğu Teknik Üniversitesi destekli bir başka Türk online eğitim platformu. İçeriği genel olarak yazılım ve teknoloji üzerine olan bu platformda kursların bir çoğuna ücretsiz olarak erişim sağlayabilirsiniz. Çoğu eğitim platformunda olduğu gibi bu platformda da sertifika verilmekte ve bu sertifikalar ODTÜ tarafından onaylanmaktadır.

8- edX

Dünya’nın diğer ucunda ki üniversitelerden eğitim almanızı sağlayacak bir başka platform. MIT, Harvard, Boston ve daha bir çok dünyanın önde gelen önemli üniversitelerinden eğitim almanızı sağlayan edX, ücretli ve ücretsiz eğitimler barındırmakta. Kurslar dolar üzerinden satıldığı için diğer platformlara göre burada ki kurslar bir tık daha pahalı. Ücretsiz eğitimlerden sonra sertifika almak isterseniz de, yine belli bir miktarda para ödemek zorundasınız. Bir çok farklı kategoride yüzlerce eğitim sizleri bekliyor. edX’in eğitim dili ise tamamen İngilizce.

9- Udacity

Çoğunluğu yazılım eğitimi üzerine kurulu bu platformda kendi kariyerinizi desteklemek için bir çok içerik bulunmakta. Kursların çoğunluğu ücretli olup, bu kursları tamamladıktan sonra size verilen sertifikalar global düzeyde geçerliliğe sahip.

10- Google Dijital Garaj

Kariyerinizi ve kendiniz geliştirmek istiyorsanız, arkasında Google‘ın bulunduğu Dijital Garaj bunun için en iyi platformlardan bir tanesi. Dijital Garaj’da daha çok Google hizmetleri olan Adsense, Analytics, Adwords gibi konularda uzmanlık sağlama üzerine eğitimler veriliyor. Daha çok dijital pazarlama üzerine dayalı eğitimler tamamıyla ücretsiz ve sertifikalıdır.

 

 

Yorum Yap