İlginizi Çekebilir

Gezi Blogu Nasıl Açılır? 4 Maddede Gezi Sitesi Kurulumu

Gezi Blogu Nasıl Açılır? 4 Maddede Gezi Sitesi Kurulumu yazısıyla birlikte; gezi blogu nasıl açılır, gezi blogu açmak için gerekenler, seyahat blogu nasıl açılır vb. sorularınızın cevabını bulacaksınız.

featured
+ - 20

Gezi blogu açmak istiyorsunuz fakat gezi blogu nasıl açılır bilginiz yok veya nereden başlayacağınızı mı bilemiyorsunuz? Bu yazımızla birlikte gezi blogu açmanın tüm inceliklerini öğreneceksiniz. Bununla beraber Teknoloji Blogu da açmak isterseniz bu linkten Teknoloji Blogu Nasıl Açılır yazımıza gidebilirsiniz.

Blog sitesi açan kişilerin en fazla tercih ettikleri blog sitesi seçimi seyahat siteleridir. Bir kişinin dolaştığı bölgelerle alakalı her türlü bilgi ve tecrübelerini paylaşmış olduğu blog sitesi türü olan seyahat bloglarının takipçi kitlesi ülkemizde oldukça fazladır.

Hem dolaşmak gibi keyifli bir eylemi yapmak bununla beraber de buna ait deneyimlerini paylaşmak pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle de binlerce kişinin hobisi içinde seyahat blogu sitesi yönetmek yer almaktadır.

Peki, bir seyahat blogu nasıl açılır? Bu yazımızda genel hatları ile seyahat blogunun nasıl açılacağından bahsedeceğiz. Dilerseniz başlayalım.

1. Etkili bir alan adı seçin

bilgisayar ekranı ve koşan adam

Gezi Blogu Nasıl Açılır sorumuzun ilk yanıtı alan adı belirlemek. Sadece bir blog sitesi değil, açmayı istediğiniz her türlü İnternet sitesi için ilk yapılması gerekli olan şey sitenin domain adresini belirlemektir. Zira paylaşım yapmak istediğiniz konu ile alakalı akılda kalıcı bir domain belirlemek sitenizin kitlesine ulaşmasına tahmin ettiğinizden daha fazla yardımcı olacaktır.

Yazımızın konusu olan gezi blog siteleri ile alakalı bir domain belirlerken sitenizin isminin gezi ile alakalı kavramlar hakkında olması size daha blogunuzu yayınlamadan bir avantaj sağlayacaktır.

Bu noktada sizin konunuza benzer konular ile alakalı halihazırda yayınlanmış siteleri incelemeniz alan adı hakkında fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Sitenizin alan adı ile alakalı kafanızda bir fikir belirdiyse bundan sonrası için düşündüğünüz alan adının daha önce başka birileri tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmek olacaktır. Zira sizin düşündüğünüz alan adında halihazırda bir başka İnternet sitesi açılmışsa bu alan adını almanız mümkün olmayacaktır.

Bu noktada alan ismi sorgulaması yapmak için üretilmiş İnternet araçlarını kullanmanız gerekecektir. Bazı araçlarla yalnızca alan adı sorgulaması yapabilirsiniz. Gelişmiş alan adı sorgulama araçları ile ise sitenize düşündüğünüz alan adının dolu olması halinde boş olan ve düşündüğünüz alan adı ile benzer yapıda olan alan adlarını teklif olarak alabileceğiniz araçlar bulunmaktadır.

Alan adınızı belirledikten sonrasında bu alan adını kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. Alan ismi sorgulaması yapacağınız aracı sunan siteden kolay bir biçimde ne kadar süreyle bu alan adını kullanmak istiyorsanız satın alabilirsiniz.

İşte bu kadar! Artık sitenizin adı belirlendi.

2. Hostinginizi belirleyin

mavi bloklar üzerinde sayılar bulunan görsel

Ne yazık ki bir seyahat blogu açmak için ancak alan ismini belirlemek yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra sitenizin bütün dosyalarını ve medyalarını bünyesinde saklamanız ve talep edildiğinde web üstünden erişim sağlayan kişilere bu dosyaları sunacak web sunucularına gereksinim duyacaksınız.

Elbette ki İnternet sitesi kuran her insanın kendi sunucusu yoktur. Bu işi meydana getiren sunucu firmaları bulunmaktadır. Gezi blogu sitenizi oluşturmak için bu firmalardan host hizmeti satın alarak belirli süreliğine sunucu kiralayabilirsiniz. Bu sunucu kiralama işleminde değişik paket seçenekleri bulunmaktadır.

Bu paketlerin her birinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Sitenizde paylaşmayı düşündüğünüz medya içeriklerinin büyüklüklerine göre seçim yapmanız gerekmektedir.

Şunu da ihmal etmeyin ki doğru hosting firmasını seçmemeniz halinde sitenizde yüklenme problemleri yaşayabilirsiniz. Hosting seçimi yaparken sitenizin altyapısına en müsait paketi seçerek daha sonra yaşayabileceğiniz problemlerden kaçınabilirsiniz.

3. Pratik bir şekilde site kurma yöntemi olarak WordPress

wordpress logosu

Gezi Blogu Nasıl Açılır? yazımızın 3. başlığı WordPress ile site kurma. WordPress günümüzde web sitesi kurmanın en kolay yoludur. Hazır temalar üstüne yerleştirme yapma olanağı sunar. Bu özelliğiyle birlikte kullanıcısına hem pratikliği bunun yanı sıra da siteye dışarıdan yapabileceği her türlü müdahaleyi pratik bir biçimde yapma olanağı sunması sebebiyle WordPress sıklıkla tercih edilen web sitesi kurma platformudur.

WordPress kullanarak bir seyahat blogu oluşturmak için ilk önce İnternet sitenizin dosya yöneticisine WordPress kurulum dosyasını eklemeniz gerekmektedir. Bu dosyanın yüklenmesinden sonra sitenize WordPress’in standart temalarından biri rastgele olarak atanacaktır.

Ardından sitenizin yönetici ismi ve parolası ile birlikte yönetim paneline giriş yaparak dilediğiniz WordPress temasını seçtikten sonrasında görsel anlamda düzenlemenizi yapabilir ve sitenizi yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Hazır tema kullanarak site kurma fikri özgün bir İnternet sitesi kurmak isteyenler için ilk etapta doğru bir düşünce şeklinde gelmeyebilir. Ancak bu mevzuda WordPress’in tema altyapısında yer edinen yüzbinlerce tema seçeneğini ve bu temaları dilediğiniz gibi ne kadar rahat kişiselleştirebileceğinizi gördükten sonrasında bu fikrin ne kadar isabetli olduğunu göreceksiniz.

Bu noktada WordPress üzerinden gezi blogu kuracaklara tavsiye edebileceğimiz bazı temalar şunlardır:

 • Journey Blog Teması
 • CheerUp Blog Teması
 • Newspaper Blog Teması
 • Extra Blog Teması
 • GoBlog Teması
 • Landing Teması

İlk etapta görülen ve sık kullanılan seyahat blogu temaları yukarıdaki temalar olarak söylenebilir. Ancak elbette ki değişik birçok tema arasından kendi sitenize müsait olanı seçerek yukarıdakilerden değişik temalarla da sitenizi kolayca kurabilirsiniz.

4. Özgün içerikle hayal bile edemeyeceğiniz kitlelere ulaşabilirsiniz

özgün içerik yazısı ve onun maddeleri

Sitenizin temasını giydirdikten ve isteğinize göre kişiselleştirdikten sonrasında yapılması gerekli son şey içerik eklemektir.

Bu her ne kadar basit bir olay gibi görülse de duruma göre bazen zorlayıcı olabilir. Öncelikle bir blog sitesine özellikle seyahat blogu sitesine içerik eklerken özgünlüğün birinci planda olması gerektiğini unutmayın.

Bu noktada kısa sürede Google tarafınca fark edilebilmek ve planlı bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız kesinlikle rakiplerinizin içeriklerini analiz etmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin içeriklerine benzer içerikler üretmeniz yeni bir site olmanız sebebiyle halihazırda güven kazanmış ve trafik çeken bir site karşısında ön plana çıkmanızı zorlaştıracaktır. Dolayısıyla içerik üretme politikanızı ilk etapta kendinize değişik bir kitle edinmek amacıyla daha önce kimsenin bahsetmediği ve gitmediği bölgelere ait seyahat makaleleri yazmaya yöneltmeniz yararlı olacaktır.

Ancak elbet ki bu tamamıyla kendi içerik politikanıza ve imkanlarınıza göre değişim gösteren bir konudur. Ancak bahsedilmiş olduğu üzere bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken nokta içeriğin özellikle gezi alanında içerik üretileceğinden ötürü görsellerin özgün olmasıdır. İçeriğinizde kullandığınız görsellerin sizin tarafınızdan çekilmiş fotoğraflar olması sitenizin kıymetini arttıracak bir unsurdur.

İşte özetlemek gerekirse bir gezi blogu nasıl açılır diyenler için rehberimiz bu kadar. Verilen tavsiyeler doğrultusunda bir site kurarak deneyimlerinizi paylaşabilir ve bir hobi olarak başladığınız bu işte kısa bir zamanda ilerleme sağlayabilirsiniz. Nitekim İnternetin geleneksel medya araçları karşısındaki üstünlüğünü tartışmanın bile gereksiz olduğu dönemlere geldik. Özgün içeriklerle kurduğunuz bir seyahat blogu ile kısa müddette hiç beklemediğiniz halde yeni bir fenomen haline gelebilirsiniz.

Gezi Blogu Nasıl Açılır? yazımızda aklınıza takılan ve gezi blogu açabilmek için gerekenleri sıraladık. Yorumlar kısmından bizimle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yazar Hakkında

Küçük yaşlarından beri internetin içinde olan içinizden birisi.

Yorum Yap

Yorumlar (20)

Popüler Yorumlar
 1. Çok güzel anlatım her gün yeni bilgi 🖤

 2. Gayet açıklayıcı ve öğretici bi anlatım olmuş

Yapılan Yorumlar
 1. Çok güzel anlatım her gün yeni bilgi 🖤

 2. 2 sene önce

  Bende gezi blogu kurmak istemiştim aradığım tüm bilgileri bu MAKALE de buldum çok beğenerek takipte kalmaya devam edeceğim.

 3. Çok iyi iyiki de bu siteyi öğrendim istediğim bütün bilgiler burda

 4. Gayet açıklayıcı ve öğretici bi anlatım olmuş

 5. Gerçekten doğru ve en güzel şekilde anlatmişsiniz. Yazdıklarınızı hemen uygulayacağız.

 6. Çok güzel bir anlatim olmus ben cok begendim herkese tavsiye ederim

 7. Harika yazı olmuş en kısa zamanda başlayacağım sitem için çalışmalara

 8. bende gezi blogu kurdum dediğiniz gibi ama hem gezip hem yazmak zor niye + çalışıyorsanız bu zor boş vakitlerimi dinlenerek geçiriyorum doğayı dinlerkende elime not alacak yada telefonu alarak yazmayı istemiyorum sanırım benden blog yazarı olmaz :)

 9. Etkili bir alan ismi bulduğum zaman bende blog açmayı planlıyorum.

 10. Süper tam aradığım şey teşekkürler @R10

 11. Blog yazmak çok keyif verici bir olaydır zaten

 12. Konu hakkında detaylı bilgi için teşekkürler, işime yaradı.

 13. Bu işten keyif alanlar için hiçte zor değil! Başladığımdan beri gayet severek içerik giriyorum.

 14. son derece açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş, emeğinize sağlık.

 15. Çok güzel anlatımlarınız var teşekkürler

 16. Gezi blogu açmak istiyorum fakat başlangıçta yapılacaklar gözümde büyüyor. Çok güzel bir klavuz olmuş ama.

 17. Mevcut sitemiz verdiğiniz bilgiler ışığında gözden geçireceğim. Teşekkürler

 18. 2 sene önce

  Özgün içerik olusturmak gercekten cok zor. özellikle güncel olmak gerekiyorken..

 19. Çok güzel bir paylaşım. Ayrıca WP için gezi tema tanıtımlarınızı beklerim. Siteme ayrı bir bölümde gezi alanı açmayı planlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.