İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Girişimcilik Nedir? ve Girişimcilik Terimleri Nelerdir?

Girişimcilik Nedir? ve Girişimcilik Terimleri Nelerdir?

Girişimcilik hakkında her şey bu yazıda.

Girişimcilik Terimleri Nelerdir? yazısının öne çıkan görseli.

Bu yazımda herkesin uzun zamandır konuştuğu girişimcilik konusunu ele alacağım. Girişimciliğin ne olduğunu, girişimcilikle ilgili terimlerin neler olduğunu bu yazımda öğreneceğiz. Zaman kaybetmeden yazımıza başlayalım.

Girişimcilik

En basit tanımıyla girişimcilik, kar elde etmek için doğru zamanda doğru riskleri alarak iş kurmaktır. Tarih boyunca girişimcilik tanımları her zaman farklı kalıplara bürünmüştür. Günümüz modern girişimciliğini kısaca şöyle tanımlayabilirim: belli problemlere çözüm üreterek dünyayı değiştirmek.

Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle girişimcilik popüler hale geldi. Teknolojinin sayesinde büyük sermayeler olmadan da başarılı girişimlerin ortaya çıkabildiğini görüyoruz. Ortaya çıkan başarı öyküleri insanları girişimci olmaya teşvik ediyor.

Girişimcilik bireyler için önemli olduğu kadar devletler içinde çok önemlidir. Girişimcilik, toplumda istihdam sağlanmasına katkıda bulunur. Yapılan işler devlet için milli bir gelir kaynağı yaratır.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci, bir sorun gördüğü zaman bu sorunu çözmeye odaklanır. Çoğu insanın problem olarak gördüğü sorunları kendine fırsat bilerek sorunlardan kendine katma değer üretir. Girişimciler her zaman farklı bir düşünce yapısına sahiptirler. Bu düşünce yapıları da onları başarıya götürür. Bir girişimcinin sahip olması gereken bazı özellikler vardır: hırslı olmak, yaratıcılık, liderlik, problem çözme, güçlü iletişim becerisi, özgüven, risk alabilmek, sabır, yeni fikirlere açık olmak gibi özelliklere sahip olması gerekir.

üste dolar altta kalabalık bir insan topluluğu sağ ve solda melek kanatları

Girişimcilik Terimleri Nelerdir?

Startup

İlk başlarda Amerika’da başlayan Startup iş modeli daha sonraları tüm dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye’de de yeni yeni gelişmeye başlayan iş modeli akımıdır. Sözlük anlamı başlangıç olan bir terimdir. Sıfır noktasından başlayan şirketler için kullanılır. Hızlı bir büyüme ivmesi için tasarlanmış ve buna uygun teknolojileri kullanarak geniş kitlelere erişmemize olanak sağlayan girişimlere Startup diyoruz.

Unicorn Startup

Unicorn Startup, bir milyar dolar değerlenmeye ulaşan şirketler için kullanılır. Dünyada unicorn girişim sayısı hızla artarken Türkiye’den hala unicorn bir girişim çıkmadı.

Unicorn olmak bir girişimin varabileceği en yüksek noktadır.

Melek Yatırımcı

Henüz başlangıç ve büyüme aşamasındaki girişimlere yatırım yaparak, girişimlerin büyümeleri veya gelişmeleri için fon sağlayan kişilerdir. Melek yatırımcılar yüksek bir büyüme potansiyeline sahip girişimlere başlangıç aşamasında yatırım yaparlar. Melek yatırımcılık yüksek bir riski de beraberinde getirir.

Kuluçka Merkezi

Kuluçka merkezi, girişimlere başlangıç aşamasında rehberlik ederek onlara yol gösterirler. Kuluçka merkezleri girişimlere birçok imkan sağlar. Ofis alanı, mentorluk hizmetleri, eğitim programlar ve tabi ki networking sağlayabileceğimiz imkanları bize sunuyor. Kuluçka merkezleri yatırımcılar tarafından kurulabildiği gibi üniversite çatısı altında da kurulabilir.

Exit

Girişimcinin kârlı giden girişimi belli bir konuma getirdikten sonra haklarını ve hisselerini satmasına denir.

Halka Arz

Şirketin sahip olduğu varlıkları küçük parçalara bölerek satışa çıkarmasıdır. Satışa çıkarılan küçük paylar yatırımcılara şirkette hissedar olma yolunu açar.

Şirketler farklı sebeplerden dolayı halka arzı tercih ederler. Başarılı giden şirketler yeni yatırımlara fon sağlamak için tercih ederler. Finansal anlamda sorun yaşayan şirketlerde bankaya borçlanmadan yatırım yapabilmek için veya borçlarını ödeyebilmek için tercih ederler. Yatırımcılarda, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlere yatırım yaparlar.

Mentor

Belli bir bilgi birikimine sahip kişilerin kendinden daha az deneyimli kişilere danışmanlık sağlamasına denir. Mentorlar kişilere mesleki ve kişisel gelişiminde katkı sağlar. Mentorlar tecrübelerini kişilerle paylaşarak onlara yol gösterirler. Onları geliştir ve iyi olmasını sağlar.

Hibe

Sözlükte bağışlamak anlamında kullanılır. Herhangi bir ürünü veya parayı, geri almaksızın vermektir. İş kurmak isteyenlere veya işini geliştirmek isteyenlere devletin verdiği hibe adlı ödenekler, tekrardan geri alınmaz.

Ideathon

Fikir Maratonu olarak adlandırılır. Belli ya da belirsiz konular üzerinde, takımlar halinde, kısıtlı bir zamanda ortaya yenilikçi proje veya fikir çıkarıldığı bir maratondur. Fikirler ve projeler jüriler tarafından değerlendirilir.

Hackathon

Belli bir konu üzerinde, takımlar halinde yarışırlar. Hackathonlar programların geliştirildiği kod yazma yarışmasıdır. Geliştirilen projeler ve kodlar jüriler tarafından değerlendirilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeni şeyler öğrenmeyi seven, girişimcilik ruhunu taşıyan genç.

Yorum Yap