İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karışık
  3. Gizemi Çözülememiş 10 Yapı

Gizemi Çözülememiş 10 Yapı

Gizemi çözülememiş yapılar nelerdir?, Hala ayakta olan eski yapıtlar nelerdir, İnsanoğlunun başyapıtları nelerdir?

insana benzeyen dev heykeller toprağın altında

İnsanoğlu var olduğundan beri gezegenimizin dört bir yanında yapıtlar inşa ederek kültürlerini, dini inançlarını ve hayallerini simgeleştirdi. Günümüzde birçoğunun hangi amaçla yapıldığını biliyoruz. Geçmiş uygarlıklar hakkında birçok bilgiye bu yolla ulaşıyoruz. Lakin hala gizemi çözülememiş yapıtlarda mevcut. Gelin hala gizemi çözülememiş bu yapıtların neler olduğuna bakalım.

1Baalbek Tapınak Şehri – Lübnan

Lübnan’ın Beka Vadisinde yer alan Baalbek Tapınak Şehri yaklaşık 5000 yıl önce Fenike Uygarlığı tarafından inşaa edilmiştir. Şehir binlerce yıl medeniyetlerin göz bebeği olarak tanımlanmıştı. Yunan Uygarlığı, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde şehir bulunduğu bölgede önemli bir merkez halinde kalmıştır. Özellikle Roma İmparatorluğu gerek inşaatı için harcadığı servetle, gerek imparatorların düzenli ziyaret ettiği bir yer olarak şehre çok değer vermiştir.

toprak renginde yapılmış kolonlardan yapılmış bir yapı.

Bu şehrin neden bu kadar önemli olduğu hakkında hala bir bilgi sahibi olunmamasının yanında tapınağın sahip olduğu tonlarca ağırlıktaki uzun kolonların nasıl oluyor da kilometrelerce uzaktan getirilip dikiliyor hala anlaşılabilmiş değil. Üstüne bir de 5000 yıllık bu şehrin yapılarının zarar görmemesi araştırmacıları şaşkına çeviriyor. Bu yapıların sırrı çözüldüğünde günümüz mimarisinde yeni bir devir açılacağı aşikar.

altı kolondan oluşmuş bir duvar.

2Hypogeum – Malta

Hypogeum, Malta Adasında bulunan dünyanın en ilginç yapılarından bir tanesidir. Yapı, 1902 yılında bir taş işçisi tarafından keşfedildi. Mimarisi o kadar karmaşık bir yapıya sahip ki içeri girenler birçok kez yolunu kaybediyor ve baş dönmesi yaşıyordu. Labirentimsi yapısı sayesinde içeri güneş ışığı ulaşamıyor.

loş bir ortamda bir mağara fotoğrafı

Arkeologlar yaptıkları araştırmalarda yapının M.Ö 4000 yıllarında yapıldığı ve M.Ö 2500 yılına kadar kullanıldığını ortaya koyuyor. Yapının kullanım amacı bir tapınak olsa da içerisinde 7000 kadar insana ait kemik ve kafatasına rastlanmıştır. Tapınağın odalarında ki yapı incelendiğinde 110 Hz değerine ulaşılmıştır. Burayı tasarlayan insanlar ayinlerde ruha değinmek amacında olduğu düşünülürse bu akustik ortam ile birlikte hedeflerine ulaşmış olmalılar.

loş bir ışıkta geniş bir mağara

3İnka Kalesi Setleri – Peru

İnka Medeniyetin taş yontma işinde uzman oldukları bilinen bir şey ancak yaptıkları yapılar daha fazlası olduğunu ortaya koyuyor. İnkalar, kalelerini korumak amacıyla yaptıkları setler o kadar sağlam ve milimetrik yapılmış ki taşlar hiçbir madde aracılığı ile birbirlerine bağlı değiller. Sadece taşları üst üste ve yan yana koymak suretiyle yapılan bu setler günümüzde hala ayaktalar.

bir dağa dizilmiş taş duvarlar

İnkalar bu setler sayesinde kalelerine ulaşımı engellemiş ve medeniyetlerini daha da güvene alıyorlardı. Ancak henüz anlaşılamayan şey depremlerin yoğun olduğu bir bölgede nasıl oluyor da hiçbir madde yardımı olmadan taşlar ayakta kalabiliyordu? Günümüz teknolojisini düşündüğümüzde gerçekten ihtiyaç olunan bir teknoloji yatıyor bu setlerde. Bilim adamları eğer bu sırrı çözerse günümüz mimarisinde ciddi değişimler olacaktır.

dağın tepesinde bir yerleşim yeri

4Keops Piramidi – Mısır

Keops Piramidi, piramitlerin en büyüğü ve en gizemli olanıdır. Günümüzde birçok kısmı çözülse de hala nedeni anlaşılamayan şeyler vardır piramitte. Lahit amacıyla yapılmış bu yapının taşlarının ağırlığı ve getirildiği mesafe göz önüne alınınca imkansız tabiri akla geliyor. Kullanılan blokların ağırlığı 25-80 ton arasında değişiyor. Kullanılan kübik sayısı (taş) değerlendirilince ise çok şaşırtıcı bir bilgiye ulaşılıyor.

önde insana benzeyen bir heykel ve arkasında taştan yapılmış piramit

Piramidin yüksekliği 280 kübik yüksekliğinde ve her bir kenarında 440 adet kübik bulunmakta. Bu oranlar hesaplandığında %0.05 lik bir farkı hesap etmez isek bu oran π sayısına denk gelir. Mısırlı bilim adamları bu oranın şans eseri değil bilerek yapılmış olduğunu belirtmiştir. Piramidin içine gelen güneş ışınları ve gezegenlerin piramitler ile doğru orantılı hizaya gelmeleri gibi birçok olayın daha hala açıklaması yapılamamıştır. Piramitlerin birçok gizemi çözülse de hala çözülemeyen sırları var.

yan yana üç adet taş yapı ve arkada yan yana üç adet piramit

5Moai Heykelleri – Paskalya Adası

Ada, 1722 yılında bir alman denizci tarafından keşfedildi. Adayı keşfeden denizci notlarında gördüğü şeyler karşısında şaşkına döndüğünü ve ne olduğunu anlamadığını belirtmiştir. 1935 bir Alman misyoner tekrar adaya giderek heykelleri kayda almıştır. Yapılan araştırmalarda heykellerin neredeyse 1500 yaşında olduğu ortaya çıkmıştır.

insan heykeli

Ada da 1000’e yakın heykel bulunmakta. En büyük heykel 10 metre uzunluğunda ve 82 ton ağırlığa sahiptir. En ağır moai 86 tondur ve tamamlanamamıştır. Eğer tamamlansaydı 27 metre uzunluğunda ve 270 ton ağırlığında olacağı tahmin edilmektedir. Her bir heykelin farklı dinsel amaçlarla yapıldığı düşünülmektedir ancak kesin bir bilgi verilmemiştir. Akıllardaki tek soru ise şu. Bu kadar fazla, ağır ve uzun heykeller nasıl yapıldı?

insan heykelleri.

6Nemrut Dağı – Türkiye

Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Dağ da bulunan heykellerin hikayesi M.Ö 67 yılına dayanmaktadır. Heykeller Helenistik; yani batı ve doğu uygarlıklarından esinlenilerek yapılmıştır. Bölgeye hakim Kommagene Kralı Antiochos, Pers ve Yunan Tanrılarından esinlenerek dağa heykellerini ve aynı zamanda kendi mezarını yaptırmıştır.

insan başına benzeyen heykeller

Bölgede tanrı-tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri de bulunmaktadır. Batı tarafında yer alan aslan heykellerinin bir tanesi diğerlerinden çok farklıdır. Heykelin başında 16 ışından oluşan 3 adet yıldız bulunmaktadır. Bunların Mars, Merkür ve Jüpiter olduğu sanılmaktadır. Bu heykellerin niçin yapıldığı ve ne tür özellikler taşıdığı hakkında herhangi bir bilgi yoktur. Heykellerin gizemi hala çözülemedi.

7Newgrange – İrlanda

Newgrange, M.Ö 3500 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Stonehenge ve Mısır Piramitlerinden daha yaşlı bir oluşumdur. Neolitik Çağdan kalma yapı. İçi ve dışı tamamen taşlardan yapılan bu yapının ne için yapıldığı hakkına hiçbir bilgiye ulaşılamamıştır.

Yapı hakkında ki detaylı bilgi için tıklayınız.

Beyaz duvarla çevrili bir yapı

Yapı hakkında ne şuan ki yapılan araştırmalarda ne de geçmiş kaynaklarda hiçbir bilgiye ulaşılamamıştır. İçerisinde mezar bulgularına rastlanması dolayısıyla bir tapınak veya lahit amacıyla kullanıldığı düşünülmektedir. Mimarisi o kadar ilginçtir ki içerisine hiçbir şekilde güneş ışığı temas etmiyor. Yapıt yıllardır inceleme altında ancak hala gizemi çözülemedi.

8Petra Antik Kenti – Ürdün

Arap diyarında ismi Rekem olarak geçen, Yunanlılar tarafından Petra olarak adlandırılan bu antik kentin adını Hz.Musa zamanında bölgeye yerleştirilen Medyanların beş kralından birisi olan Rekem’den aldığı düşünülmektedir. Şehrin usta taş yontmacılığının en önemli temsilcilerinden birisi olduğu aşikar. Duvardaki hayvan yontmaları ve verilen şekiller ziyaretçilerini büyülüyor.

dağın içinde taştan yapılmış bir yapı

M.Ö 400 ile M.S 106 yılları arasında Nabatilere başkentlik yapan şehir, Romalılar burayı işgal edene kadar başkent olarak kalmıştır. Sonraki yıllarda gerçekleşen depremler ve erozyonlar ile şehir önemsizleşmiş ve terk edilmiştir. Araştırmacılar bu yapının amacını uzun bir süre anlayamamış ancak son günlerde El-Hazne altında gizli bir bölmede mezar buluntularına rastlandı. Yüksek ihtimalle bir kral mezarı amacıyla yapılmış yapı olan Petra’nın sırrı hala tam olarak çözülememiştir.

Ay ışığı ve mum ışığı ile aydınlanan taş yapı

9Stonehenge – İngiltere

Stonehenge, Neolitik Çağ ile Bronz Çağ arasında 5 kademede oluşmuş bir yapıtlardır. Yapıtların astronomi, astroloji, paganizm ve meteoroloji ile alakası olduğu düşünülüyor. Yapı M.Ö 5000 yıllarından itibaren bir mezar görevi gördüğü, hatta İngiltere’nin bir dönem en büyük mezarlığı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu bulgular tam olarak deliller ile ispat edilememiştir.

yeşil çim üzerinde birkaç kaya parçası

Yapımı oldukça zahmetli olduğu düşünülen bu yapılar keski ile yontulmuş ve granit taşlar ile üst kısmı desteklenmiştir. Ancak taşlar bugün ki konumunda yontulmamıştır. Taşlar yontulduktan sonra bu bölgeye taşınmıştır. Yaklaşık 30 adet olan bu taşlardan 17 tanesi 7000 yıldır hala sağlam. Nasıl oluyor da bu kadar uzun süre ayakta kalabiliyor bu taşlar? Bu kadar ağır olan bu taşların buraya taşınması da yine hayret edici bir durum.

güneş ışığı ve bulut altında taş yapılar

10Terracota Ordusu – Çin

İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang, öldükten sonra 30 yıllık bir çalışma ile 700 bin işçinin çalıştığı mezarda imparator ile birlikte bir ordu da bulunmaktadır. Bu ordunun imparatorun mezarını koruduğu düşünülmektedir. Bu heykeller 1975 yılında Çinli bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir.

taştan yapılma insana benzeyen heykeller

Qin Shi Huang, Çin’de ki bütün beyleri yenerek kendini imparator ilan etmiş ve Qin Hanedanını kurmuştur. Kendisi hala hayattayken M.Ö 246 yılında mezarının yapımına başlanmıştır. Mezarda bulunan heykeller ise M.Ö 210 yılında yapılmıştır. Yapılan kazılarda hala yerin altında 8000 asker, süvari ve atlı arabaların olduğu düşünülmektedir. Bu heykellerin en ilginç yanı hiçbirinin yüz ifadesi ve vücut özelliklerinin birbiriyle aynı olmamasıdır. Heykellerin gizemi hala çözülemedi.

taştan yapılmış insanımsı heykeller

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Öğretme tutkusunu her alanda gösteren, araştırmacı ruhlu genç.

Yorum Yap