Yoğurt İmparatoru Hamdi Ulukaya Kimdir?

Hamdi Ulukaya kimdir, Hamdi Ulukaya hayatı, Hamdi Ulukaya Louise Vongerichten evliliği vb. sorularınızın cevapları bu yazıda.


+ - 0

Hamdi Ulukaya ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve “En Yenilikçi 10 Şirket” arasında yer alan Chobani’nin kurucusu ve CEO’sudur.

Daha fazla kimdir yazısı okumak için tıklayın.

Hamdi Ulukaya Kimdir?

Erzincan’dan Amerika’ya Başarı Öyküsü

Hamdi ULUKAYA, 1972 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi, yaşamlarının hayvancılığın doğası gereği yayla ve çiftlik arasında geçmesi ve Hamdi Ulukaya’nın da bu göçlerden birisinde dünyaya gelmesi nedeniyle tam olarak bilinmemektedir. Süt besiciliği yapan ailesiyle birlikte bir müddet Erzincan’da zaman geçiren Hamdi Ulukaya, Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi eğitimi almak için Başkent’e gitmiştir. Burada aldığı eğitimin ardından 1994 yılında İngilizce eğtimi için ABD’ye gitti ve 1997 yılında University of Albany’de eğitim görmeye başladı.

2002’de babasının tavsiyesiyle küçük bir beyaz peynir fabrikası kurdu. Fakat asıl başarısını, 2005 yilinda, New York eyaletinin kuzeyinde, kapatılmış olan büyük bir yoğurt fabrikasını satın alarak girdiği büyük riske borçludur. Yoğurt işinde tecrübesi olmamasına rağmen bir imparatorluk haline getirdiği Chobani, beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak 2011’de ABD’nin lider yoğurt markası oldu.

hamdi ulukaya görseli

Yoğurt İmparatorluğunun Yükselişi

ABD’de Yunan usulü olarak bilinen süzme yoğurdun rağbet görmesi sayesinde Yunan yoğurdunun ABD pazarındaki payı 2007’deki % 1 seviyesinden 2013’te % 50’nin üzerine çıktı. Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Ernst & Young tarafından 2013’te “Dünyada Yılın Girişimcisi” ilan edilen Ulukaya, sahibi olduğu yoğurt imparatorluğunun başarısı ile milyarder oldu. Forbes’e göre serveti 2014 yılı itibarıyla 1,92 milyar dolardır.

Beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yaptı. Fast Company tarafından açıklanan “2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri” listesinde Chobani, hem “Gıda” hem de “Sosyal Fayda” kategorilerinde ilk sırada yer aldı. Chobani aynı zamanda Fortune tarafından tüm sektörleri kapsayan “Dünyayı Değiştiren Şirketler” listesinde yer aldı. Chobani, aradan geçen üç yıl içerisinde ABD’de alanında en çok satan marka haline geldi.

Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, özellikle gıda endüstrisinde köklü bir dönüşümü beraberinde getirdi. Kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak vizyonuyla kurulan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının bir bölümünü hayırsever faaliyetlere aktarıyor. Bu misyonu daha da ileriye götürmek için, Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Incubator”ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu. 2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla “Hamdi Ulukaya Girişimi”ni kurdu.

Hamdi ulukaya görseli

Sosyal Sorumluluğa Adanmış Bir Hayat

Ulukaya, 2015 yılında “The Giving Pledge”i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla “Tent Foundation”ı (Çadır Vakfı) kurdu. Aralarında Airbnb, Google, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 80 dev şirketi biraraya getirerek şirketlerin mülteci krizine son verme hedefine ulaşması amaçlı bir iş birliği platformu kurdu. Ulukaya, 2017 yılında, iş dünyasında sergilediği farklı liderlik biçimi ve mülteci krizi konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü TIME 100 listesine seçildi.

Hamdi Ulukaya, 25 Ocak 2018 tarihinde New York’ta sade bir törenle Louise Vongerichten ile evlendi. Ulukaya çifti, Amerikan yasalarına göre gerçekleştirilen nikahın ardından Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’na giderek Türk yasalarına göre de evliliklerini resmileştirdiler. Fransız kökenli Amerikan vatandaşı Louise Vongerichten, ABD’de kurduğu restoranların yanı sıra sosyal sorumluluk konularına da önem veren başarılı bir girişimci.

 

hamdi ulukaya ve karısı

Hamdi ULUKAYA’nın Aldığı Ödüller

 • TIME dergisinin geleneksel 2017 TIME 100 listesi’nde yer aldı 
 • Fast Company dergisi tarafından “2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi” listesinde yılın en iyi lideri seçildi
 • 21. yüzyıl liderlik modelini temsilen Fast Company dergisinin kapağında yer aldı
 • Chobani, Fortune Dergisi’nin her yıl yayınladığı “Dünyayı Değiştiren Şirketler” listesine girdi.
 • Forbes dergisinin “Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası” 2017 listesinde yer aldı
 • Chobani, 2017 yılında Fast Company tarafından “En Yenilikçi Şirketler” listesinde yer aldı
 • Fulton Kazası Ekonomik Gelişim Şirketinin Üstün Nitelikli Şirket Ödülü (2008)
 • The Business Review dergisinin 40 Yaşın Altında Kırk Kişi Ödülü (2009)
 • Amerikan Reklam Federasyonu’nun Başarılı Reklamcılar Galerisine kabul (2011)
 • Küçük İşletmeler İdaresinin Yılın Girişimcilik Başarısı Ödülü (2012)
 • Ernst & Young ABD’de Yılın Girişimcisi Ödülü (2012)
 • Tribeca Düzen Bozan Yenilik Ödülleri (2013)
 • Ernst & Young Dünyada Yılın Girişimcisi Ödülü (2013)
 • Colgate Üniversitesinden Beşeri İlimler dalında Onursal Doktora derecesi (2013)
 • Sage Yüksek Okullarından Beşeri İlimler dalında Onursal Doktora derecesi (2013)
 • New York Albany Üniversitesinden Beşeri İlimler dalında Onursal Doktora derecesi (2014)
 • Amerika Mutfak Enstitüsü Sağlık ve Zindelikte Liderlik Ödülü (2014)
 • Küresel Girişimcilik için ABD Başkanlık Büyükelçiliği ataması (2014)
 • Birleşmiş Milletler Vakfı Liderlik Ödülü (2015)
 • Kadınlar Mülteci Komitesi Liderlik Ödülü (2016)

Bunun gibi ilişkilerle alakalı yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap