Instagram’da Nasıl Takipçi Arttırılır? Takipçi Arttırma Taktikleri


+ - 0

Günümüzde sosyal medya denince ilk akla gelen platformlardan bir tanesi Instagram. Hal böyle olunca da kişiler, markalar ve firmalar erişimlerini arttırabilmek için Instagram’ı kullanıyor. İnternet kullanımının ve sosyal medya platformlarının öneminin artması ile birlikte, firmalar düzgün sosyal medya kullanımıyla marka değerlerini bile arttırabiliyorlar. Kısacası, ürünlerinizi tanıtmanın, hizmetlerinizi müşterilerinize duyurmanın ve büyük kitlelere hitap edebilmenin en iyi yollardan bir tanesine Instagram diyebiliriz.

Fakat bu bahsettiğimiz kitlelere ulaşırken kişiler ve firmalar belli başlı sorunlarla karşılaşıyor. Yeni bir kişisel Instagram hesabının ya da yeni açılmış bir firma hesabının takipçi sayısını arttırabilmesi için; istisnasız her gün sosyal medyayla yoğun bir şekilde ilgilenmesi gerekir. Kimi zaman, gösterilen bu çabalara rağmen başarısızlıklar da olabilir.

Bu yazıda sizlerle, Instagram hesabınız için uygulayabileceğiniz;

 • Düzgün Instagram hesabı nasıl olmalı?
 • Instagram’da nasıl takipçi arttırılır?
 • Instagram hesabında nelere dikkat edilmeli?

Sorularına, belli başlı taktikler ve ipuçları ile cevap vereceğiz.

Instagram'da Nasıl Takipçi Arttırılır? Takipçi Arttırma Taktikleri yazısının içerisindeki görsel


1Instagram Profilini Oluştur ve Performansını Arttır

Instagram profilinizi, yalnızca takipçilerinizin gözüne hoş gelecek şekilde düzenlemek yetmez. Aynı zamanda sizi takip etmeyen kullanıcıları da, takip etmeye teşvik edecek bir profil düzeni oluşturmak şart. Hesabınızın herkese açık olup olmadığını kontrol edin. Ayarla > Hesap Gizliliği bölümünden “Gizli Hesap” seçeneğinin kapalı olduğuna emin olun. Profil resminizi seçerken markanızın logosunu koymaya özen gösterin. Kullandığınız farklı sosyal medya hesapları varsa, profil resminizi bütün sosyal medya hesaplarıyla uyumlu hale getirin.

Kullanıcı adımı nasıl seçmeliyim?

Kullanıcı adında en önemli olan nokta, arandığı zaman bulunabilir olması. İnsanlar markanızı farklı bir platformlarda gördüğü zaman, akıllarında kaldığı ismiyle Instagram’da arama yaptığında sizi bulabilmeli. Eğer kullanmak istediğiniz kullanıcı adı alınmışsa, marka isminizi baş kısma alarak sonuna “resmi, official vb.” gibi kelimeler ekleyip de oluşturabilirsiniz. Örneğin: Aselsan, Instagram kullanıcı adını “aselsan_resmi” olarak kullanıyor.

Yine profilini düzenle kısmından “Biyografi” bölümüne markanızla alakalı bilgilerinizi girmeyi unutmayın. Kullanıcılar ilk izlenimi buradan sağlar ve bu izlenim sizi takip edip etmemelerinin kararını oluşturur. Markanızın neler yaptığını, ne hakkında olduğundan bahsedin. Kullanıcılar eğer var ise web sitenize erişebilmeli. Web sitenizin adresini de profilinize eklemeyi unutmayın. Web sitenizin adresini eklerken URL bölümüne eklediğinize emin olun. Çünkü biyografi kısmına eklenen site adresi tıklanabilir olamayacaktır.

Son olarak: Instagram’da yaptığınız paylaşımları diğer sosyal medya hesaplarından da otomatik olarak paylaşabilmek için Ayarlar > Hesap > Bağlı Hesaplar bölümünden Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesapları ile bağlayarak diğer mecralarda da otomatik paylaşım yapabilirsiniz.


2Gönderi Kalitenizi Arttırın

Instagram, bildiğiniz üzere görsel tabanlı bir sosyal medya platformu. Bu tür bir mecrada en önemli şey elbette ki görsellerinizin görüntü kalitesi. Farklı platformlarda paylaşılmış kötü içerikler göz ardı edilebilir fakat Instagram’da pikselleri sayılan bir gönderi paylaşmak profilinizin etkileşimini düşürür, takipçilerinizi kaçırır. Paylaşacağınız görselin çözünürlüğüne dikkat edip, basit fotoğraf düzenleme araçlarının temel bilgilerini bilmek gönderi kalitenizi arttıracaktır.

Görsel kalitenizi arttırdıktan sonra önem vermeniz gereken bir sonra ki nokta ise dikkat çekici görseller kullanmak. Instagram, çoğunluğun mobilde kullandığı bir uygulama ve insanlar bu uygulamayı çok hızlı kullanıyor. Otobüste bir yerden bir yere giderken, yolda yürürken, siparişini beklerken sürekli yukarı kaydırıp ana ekranlarında ki fotoğraflara bakıp geçiyorlar. Sizin bir farkınız olmalı, insanlar paylaştığınız görseli gördüğünde hızlıca kaydırmayı bırakıp profilinize tıklamalı. Kısacası ilgi çekici olmalısınız.

Instagram'da Nasıl Takipçi Arttırılır? Takipçi Arttırma Taktikleri yazısının içerisindeki görsel


3Düzenli Gönderi Paylaşın

Profilimizi oluşturduk, ilgi çekici bir biyografi yazdık, gönderilerimizin kalitesini arttırdık, sıra geldi gönderilerimizi düzenli bir şekilde takipçilerimize servis etmeye.

İnsanlar düzenli olarak gönderi paylaşan hesapları takip etmek isterler. Bir gönderiyi 5 ay önce, ondan önce ki gönderiyi 1 yıl önce paylaşmış bir Instagram hesabını kimse takip etmez. Bu yüzden paylaşımlarımızı bir zaman çizelgesine oturtup, planlamamız gerekiyor. Kenarda köşede her zaman bir fotoğraf stoğunuz olsun. İhtiyaç anında, kısıtla zamanlarda bu stoktan görsel seçip paylaşım yapabilin.

Yayın zamanlamanız ve sıklığınız çok önemli. Takipçileriniz sizi unutmamalı. Bununla birlikte paylaştığınız gönderiler markanızla, profilinizin konusuyla ilgili olmalı. İnsanlar sizi neden takip ettiğini bilmeli. Karşısına çıkan görsel ile profili bağdaştırabilmeli.

Instagram'da Nasıl Takipçi Arttırılır? Takipçi Arttırma Taktikleri yazısının içerisindeki görsel


4Gönderi Açıklamalarına Ne Yazmalıyım?

Gönderi paylaşımımızı yapıyoruz, her şey güzel fakat önemli bir nokta daha var ki o da gönderi açıklamaları. Kimi zaman sizi takip etmeyi unutan bir kullanıcıya “Sayfamızı Takip Etmeyi Unutmayın” açıklaması bile, onu sayfayı takip etmesi için harekete geçirecektir. Güzel açıklamalar güzel dönüşlere yol açar. Peki kullanıcıları harekete geçirecek açıklamalar neler?

Açıklamalarda Kullanılacak Taktikler:

 • İlgi çekici şeyleri başa yaz: Instagram, akışta gönderilerin altında ki açıklamaların çok az bir kısmını gösterir. Bu yüzden açıklamanızın en üst kısmına en ilgi çekici noktaları yazın.
 • Kullanıcılara soru sor: Kitlenizin yorum yapmasını sağlayacak en iyi yöntemdir. Aynı zamanda bir kullanıcıya yorum yaptırmak hesabınızın keşfete düşüp, daha fazla kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olacaktır.
 • Emoji kullanmayı dene: Emojiler, Instagram kullanıcılarının dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır.
 • Farklı altyazı uzunluklarını dene: Hesabınızda bir şey hakkında bilgi vermek isteyebilirsiniz, Instagram açıklamalarda uzun yazıya da izin veriyor. Paylaşacağınız gönderinin kriterine göre uzun açıklama da yazabilirsiniz, kısa açıklama da yazabilirsiniz.

Instagram'da Nasıl Takipçi Arttırılır? Takipçi Arttırma Taktikleri yazısının içerisindeki görsel


5Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hesabımızı yeni açtığımız için kitlelere kendimiz göstermemiz lazım. Fakat bunu 0 takipçi, 10 takipçi ile yapamayız. Bu noktada devreye hashtag’ler giriyor. hashtag’ler, bir çok kullanıcının ilgilisi olan bir nokta hakkında gönderi paylaştığı bir havuz oluşturur. Bu havuza bakanlar da genellikle seçilen konuyla ilgisi olan kullanıcılar olduğu için hashtag’leri iyi kullanarak, ilgili kullanıcıları sayfamıza çekmeliyiz.

Kitlenizi belirlerken hangi hashtag’leri kullanmanız gerektiğini bulmanızın en iyi yolu Instagram arama alanıdır. Bu alana kafanızda belirlediğiniz hashtagleri yazarsanız, Instagram bu konuda alternatif açılmış olan hashtag’leri size gösterecektir. Seçeceğiniz maksimum hashtag sayısı 5 olmalıdır. Eğer bir gönderinin altına 30 tane hashtag koyarsanız, sosyal medya dilencisi gibi bir imaj yaratırsınız. Ayrıca sizi takip eden kullanıcıların da göz zevkini bozacak olan bu durum, takipçilerinizin sayfadan uzaklaşmasını dahi sağlayabilir.


6Instagram Reklamlarını Kullanın

Bütçeniz varsa ve çok fazla emek sarf etmeden hesabınızı direkt olarak büyütmek istiyorsanız bunu Instagram’da reklam vererek sağlayabilirsiniz. Verdiğiniz reklamlar ile birlikte Instagram sizi diğer kullanıcıların önüne geçirecek ve görünürlüğünüz bu sayede daha da artacak. Ayrıca Instagram’ın reklamlar ile birlikte kendi sunmuş olduğu hedef kitle belirleme özelliği ile gönderilerinizi görmesini istediğiniz kitleyi belli başlı kriterler ile direkt olarak nokta atışı seçebileceksiniz.

Bu kriterler:

 • Demografik kritikler; cinsiyet, yaş aralığı, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, meslek,
 • Coğrafi kriterler; nüfus yoğunluğu, bölge, il, ilçe,
 • Psikolojik kriterler; davranış ve düşünceler, ilgi alanları, güdüler, hayat tarzları olarak sıralanabilir.

Instagram’da Reklam Vermenin Faydaları:

 1. Marka bilinirliği sağlamak
 2. Erişimi arttırmak
 3. Web sitesine trafik çekmek
 4. Uygulama indirmeleri
 5. Video görüntülemeleri

Yorum Yap