İlginizi Çekebilir

INTEL Xe HPG 2021 YILINDA DUYURULACAK!

INTEL Xe HPG 2021 YILINDA DUYURULACAK!
+ - 0

Intel, 2021 yılında yeni oyun ekran kartı olan Intel Xe HPG’yi duyuruyor. 2021 yılında piyasaya sürülecek bu ekran kartı 10 nm teknolojisi ile üretilecek.

Oyun meraklılarının dikkatini çekecek olan bu ekran kartı, ışın okuma sistemi ile maksimum performans sergileyecek ve kullanıcılarına büyük avantajlar sağlaycak. Intel, yeni ekran kartının piyasa fiyatı ve özellikleri hakkında bilgi vermedi. Ama GPU ların mikro yığınları hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ekran karının ismi Intel Xe HPG olacak ve Hp’nin mikro verileri kullanılacak. Xe HPG ile birlikte Nvidia RTX modellerinde beklenen ışın okuma sistemi kullanılmış olunacak. Intel’in baş mimarı Raja Koduri, Intel Xe HPG ekran kartını tam anlamıyla oyun performansını arttırması için optimize edileceğini belirtti.

Intelin ekran kartı Xe-HPG tarafından yönlendirilecektir. Xe-HPG, Xe-LP ve Xe-HP arasında yer alır ve tamamen oyuncu bilgisayarlarına özeldir.

Intel, ekran kartlarında GDDR6 gibi yeni bir sistem kullanacaklarını ve performansı en üst düzeye çekeceklerini belirtti. Bu sistemle birlikte Intel, günümüz Nvidia ve AMD ekran kartlarından çok daha gelişmiş teknolojiye sahip bir ekran kartı çıkartacak ve piyasada yeniden yer alacak.

Intel Xe HPG ekran kartının görseli.

Intel Xe HPG Ekran Kartı Nvidia ve AMD İle Rekabet Edecek

Intel’in yeni ekran kartları, Nvidia RTX Super GPU ve AMD 5700 XT gibi üst düzey ekran kartlarıyla rekabet halinde olacak.

Intel, Nvidia ve AMD’nin aksine kullanıcılarına ek paket özellikleri sunarak yazılım tercihleri sunacak. Yazılım özellikleri içerisinde oyuncuların “FPS” lerinden ödün vermeden grafik ayarlarını geliştirebileceği keskinleştirme ve gölgelendirme yazılımları yer alıyor. Gölgelendirme yazılımı ile renk gölgelendirmesini geri çekerek FPS sorunlarından kurtulmayı, keskinleştirme yazılımı ile ise oyuncunun grafik ayarlarını yükseltmesine rağmen kare hızında azaltma uygulamayarak oyuna odaklanılmasını sağlıyor.

Xe HPG duyrulmasına henüz zaman var ancak Intel Xe G1 i duyurdu. Intel G1 Xe LP (Low Power) kısmına giriyor. Başlangıç seviyesi oyunlar ve normal tasasrım programları için ideal olacağını duyurdu.

Xe LP (Low Power) giriş düzeyi ayrık ekran kartları ise pazara girecek ilk Intel kartları olacak. Koduri, Mimarlık Gününde yaptığı açıklamada “Xe LP, Intel’deki tüm GPU hayallerimizin temelidir.” diye belirtti.


Bunun gibi bilgilendirici veya eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap