İlginizi Çekebilir

İnternetten Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu

İnternetten para kazanmak, internet üzerinden gelir elde etmek, internet üzerinden ek gelir kazanma, evde bilgisayar başında iş imkanı, evde para kazanma yolları ve daha bir çok taktik bu yazıda sizlerle.

İnternetten Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu
+ - 2

Teknolojinin insan hayatına fazlasıyla entegre olması hayatımızda bir çok şeyi değiştiriyor. Eğlence anlayışımız, çalışma anlayışımız, para kazanma anlayışımız teknolojiyle birlikte değişmeye devam etmekte. Teknoloji bu değişimde büyük bir etkenken, internet bu değişimi daha da hızlandırmaya başladı. Haliyle internetten para kazanmak da, insanların kafasını kurcalayan bir soru haline geldi.

Artık dünyada bir çok kişiye istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Bir çok bilgiye erişme imkanımız mümkün. Sosyal medya platformları, arama motorları sayesinde çok geniş bir bilgi birikimi ile karşı karşıyayız. İnternet bu kadar dipsiz bucaksızken elbette ki bu mecradan da para kazanmak mümkün hale geldi.

Gelgelelim “internetten nasıl para kazanılır?” sorusuna. Bu yöntemlere geçmeden önce birkaç şey hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. İnternetten para kazanmak düşünüldüğü kadar kolay değil bunu en başından söylemekte fayda var. İnternet sayesinde bir gecede zengin olmak, çok kısa sürede yüksek meblağlar kazanmak gibi bir düşünceye sahipseniz bu yazı size hitap etmeyecektir.

İnternetten para kazanmanın en iyi yolu nedir?

İnternetten para kazanmayla ilgili düşünmeye başladığınız zaman aklınıza gelen ilk soru “en iyi yol hangisi?” olacaktır. Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Bazı yöntemler bilgi birikim, bazı yöntemlerse zaman ister. Bu konuda hiç bir yeterliliğiniz olmasa bile hiç dinmeyen bir isteğinizin, tutkunuzun olması şart. Bir çok hata yapacaksınız, bir çok sorunla karşılaşacaksınız bu hatalardan ders çıkarmak, sorunları çözmek için büyük bir istekle bu işe sarılmanız gerekiyor.

Bahsedeceğimiz para kazanma yollarında başarı sağlayıp sağlayamamak aslında sizin elinizde. Başarılı olmak için insanlara fayda sağlayan, bir değer oluşturan içerik üretmeniz şart. Bu sadece internet platformuyla alakalı değil; gündelik yaşamınızda da herhangi bir yerde başarılı olmak istiyorsanız diğer insanlardan farklı olmalısınız. Farkınızı tüketicilerin anlaması şart ki bu da internet platformunda kısa sürede yakalayabileceğiniz bir şey değil. Kullanacağınız yöntem her ne olursa olsun farkınızın anlaşılması için minimum sonuç için maksimum çaba göstermeniz gerekir. Çünkü internette kitleleri yakalayabilmek, bu kitleleri kendinize bağlayabilmek epey zaman alan bir süreçtir. Bu zaman ise sizin göstereceğiniz çaba, sahip olduğunuz istekle birlikte değişkenlik gösteriyor olacak.

Bu zamana kadar bir şeyler başarmış insanlar, diğer insanlara fayda sağlayacak hizmetler veya ürünler ortaya çıkardıkları için başarılıdırlar. İyi planlamış yol haritaları vardır, her detayı ince ince düşünüp yaşanabilecek senaryoları önceden kurgularlar. Bir işe başlarken hemen paranın peşinden koşmak yerine başladığı işi nasıl geliştirebileceğini düşünüp bunun için zaman harcarlar. Bu planlamaların başarıyı doğuracağını bilir; bu başarının da maddi kazançları beraberinde getireceğini bilirler.

Yatan bir adam ve bilgisayardan adamın üstüne düşen dolarlar.

Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç şeyden söz edelim:

  • Ne yaparsanız yapın kaliteli yapın: Bir işten para kazanmak istiyorsanız kaliteli içerik üretmeniz şart. İnternet platformunda kaliteli içerik demek özgünlük demektir. İçeriğinizin özgünlüğü sizin kitlenizi belirleyecek önemli bir unsurdur. İnsanlara fayda sağlayan özgün içerikler üretmeniz ilerleyen süreçte size has bir kitleye sahip olmanızı sağlar. Kitle önemlidir. Kitlelere hitap etmeyen, azınlığa hitap eden kişi internette çok zor para kazanacaktır.
  • Yol haritanız belli olsun, ne yapacağınızı belirleyin: Herkesin kendince güçlü olduğunu hissettiği yönleri vardır. Güçlü yönlerinizi (ör: sosyal medya, kodlama, yazı yazma) bir yere not alarak aralarından seçtiğiniz bir alanda ilerlemenizi tavsiye ederim. Belki bu alanda uzmanlık seviyesinde bir bilginiz olmayabilir fakat kendinizi geliştirip uzmanlık seviyesine ulaşmanız diğer alanlara göre daha kolay olacaktır.
  • Kendiniz asla bozmayın: Amacımız internetten para kazanmak olabilir fakat internetten para kazanmak için saygınlığınızdan, kişiliğinizden ödün vermeyin. İnternette adınıza zarar verebilecek, adınızı kirletebilecek herhangi bir şey yaptığınız zaman bunu toparlaması hiç kolay olmaz. Örneklerini daha önceden de gördüğümüz gibi hızla yükselişte olan bazı sosyal medya fenomenleri yaptığı birkaç hareketle düşüşe geçebiliyor. O yüzden ne olursa olsun duruşunuzdan taviz vermemeye özen gösterin.

Son son toparlamak gerekirse eğer, kısa vadede gelir elde etmek için uğraşmayın. Uzun vadede bir şeyler başarıp, bu başarının sonucundan kendinize pasif gelir yaratmak asıl amacınız olmalı. Yavaş başlangıçların moralinizi bozmasına izin vermeyin, kendinizi geliştirip geleceğe yönelik hamleler yapmaya çalışın. Süreç uzun ve zorlu geçeceği için pes etmeyip kaliteli içeriklerinizi üretmeye devam edin.

Yavaştan, internette kısa vadede veya uzun vadede para kazanabileceğiniz yöntemlerin neler olduğuna bakmaya geçelim. Bu yöntemlerden kendinize en uygun olduğunu hissettiğinizi seçip, o yönde hazırlıklarınıza başlamanızı tavsiye ederim. Şimdiden kolay gelsin!

1Bir blog sitesi kurmak.

Üst tarafında blogging yazan bir vektörel çalışma

Yukarıda çokça kez emek vermekten, zaman harcamaktan, uzun vadede bir şeyler kazanmaktan bahsettik. Bu aşamalara canlı canlı tanıklık edebileceğiniz en büyük örnek blog sitesi kurmaktır. Kendine has kitlesi olan bir blog sitesi oluşturabilmek oldukça zor, meşakkatli ve çaba isteyen bir iştir. Bu kitleyi oluşturabilmiş, belli bir seviyeye gelmiş olan blogların işi daha kolaydır.

Sadık, iyi bir okuyucu kitlesin olan blog siteleri ayda binlerce lira kazanabilirler. Tabi ki bu topluluğu kazanmak ne kadar zor ise, korumak ve kaybetmemek de bir o kadar zor. Koyduğunuz kalite çıtasını sürekli olarak sabit tutmalı, hatta bu çıtayı daha yukarıya çekmek zorundasınız. Sürekli olarak kaliteli, özgün içerikleri servis etmek de sanıldığı kadar kolay olmayan çok emek isteyen bir eylemdir. Yinede blog sitesi kurmak herkesin en az bir kere denemesi gereken, denemeye değer kıymetli bir yöntemdir.

Blog sitelerinin sahipleri genellikle gelirlerini Google AdSense üzerinden sağlamaktadır. Sitenizin büyüklüğüne oranla kendiniz sponsorluk anlaşmaları, reklam anlaşmaları yaparak farklı gelir modelleri de oluşturabilirsiniz.

2Makale yazarlığı yapmak.

Site kurmak bana göre değil, o işlerle uğraşamam ama yazı yazmak hoşuma gidiyor diyorsanız makale yazarlığı yapmak tam size göre bir yöntem. Mesleki donanımlarınız, ilgi alanlarınız, kendinizi donanımlı hissettiğiniz konularda internet siteleri için makale yazabilirsiniz.

Yazacağınız makalelerin özgün olması, yazdığınız kelime sayısının çokluğu alacağınız ücreti arttıracaktır. Yukarıda bahsettiğim gibi, siteler sürekli olarak kaliteli ve özgün içerik paylaşmakta zorlanıyorlar. Bu yüzden sitelerine makale yazarları alarak hem sürekli içerik üretimi sağlayıp, hem de kendi omuzlarındaki yükleri bir nebze olsun azaltmaya çalışıyorlar.

3Bionluk, Sadeceon gibi sitelerde hizmet sunmak.

Sadeceon sitesinin kurucusu

Türkiye’de genellikle freelancerların iş yaptığı 2 büyük platform olan Bionluk ve Sadeceon’da sahip olduğunuz yetkinlikler üzerine hizmet sunup para kazanabilirsiniz. Grafik tasarım ile ilgili bir yetkinliğiniz varsa, SEO uzmanıysanız, sosyal medya danışmanlığı hizmeti veriyorsanız bu platformlarda freelance iş alarak para kazanmanız mümkün. Genellikle başlangıçta 5-10 liraya hizmet sunmaya başlandıktan sonra hizmetinizin kalitesi ile orantılı olarak iş başı ücretinizi arttırmanız mümkün. Ayrıca bir üst maddede bahsettiğim makale satışını bu sitelerden yapabilirsiniz.

Dediğim gibi, sahip olduğunuz yetkinliği seçip bunun üzerine hizmet verirseniz olumlu değerlendirmeler alırsınız ve her bir olumlu değerlendirme gelecekte alacağınız iş sayısını arttıracaktır.

4Gittigidiyor, HepsiBurada üzerinden satış yapmak

Hepsiburada sitesinin logosu

Eğer bir yetkinliğiniz yok fakat elle tutulur, satılabilir bir ürününüz varsa bu gibi sitelerde mağaza açarak ürününüzü satışa sunabilirsiniz. Fakat bu sitelerde satış yapmadan önce buraların nasıl kullanıldığına dair bilgi sahibi olmalısınız. Online satış sitelerinin incelikleri vardır, satışınızı nasıl arttırırsınız, mağazanızı nasıl öne çıkarabilirsiniz bunları araştırmalarını iyice yapmanız gerekir.

Bu sebeple Gittigidiyor, Hepsiburada, N11, Sahibinden, gibi sitelerde satış yapmanın inceliklerini iyice araştırın. Sizinle benzer ürünlere sahip başarılı mağazaları, başarılı rakiplerinizi iyice analiz edin. Ürünü satışa çıkarırken kullandıkları başlıkları, verilen ilanda ki ayrıntıları tek tek inceleyin ve kendi mağazanızda uygulayın.

5Stock fotoğrafçılık yapmak.

İnternetten Para Kazanmak Stock Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsanız, bunu bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Stock fotoğraf satmak popüler gelir modellerinden bir tanesi. Shutterstock, iStockPhoto gibi stock fotoğrafçılıkta bilinen büyük sitelere üye olup bu sitelerin stock fotoğraf kabul etme şartlarını iyice inceleyip kavradıktan sonra yükleyeceğiniz fotoğrafların kabul alması daha kolaylaşır. Ancak birçok kullanıcı da bu sitelerde stock fotoğrafçılık yaptığı için yaratıcı fotoğraflar çekmeniz şart.

İlk başlarda bu işe girdiğiniz zaman rekabetin çok yüksek olduğunu fark edeceksiniz ve zorluklar çekeceksiniz. Diğer yöntemlerde uyguladığımız gibi rakip analizi yapmak şart. En çok satan fotoğrafları inceleyip neden çok sattığını, diğer fotoğraflardan ne gibi farkları olduğunu, konusunun ne olduğunu öğrenirseniz satışlarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bu yöntem iyi bir pasif gelir modelidir. Yıllar önce çektiğiniz bir fotoğraf size yıllar boyu gelir getirebilir.

6Youtube kanalı açmak.

İnternetten Para Kazanmak Youtube

Youtube kanalı açmak son dönemlerin en revaçta olan para kazanma yöntemlerinden bir tanesi. Ancak bu yöntemin de uzun vadede size gelir sağlayacağını söylemekte fayda var. Youtube hesabı açarak internetten para kazanmak istikrarın önemli olduğu bir yöntem. Kendi kanalınızın bir konsepti olmalı, bu konsept çevresinde içerikler üretip içerik üretme sıklığınızı da neredeyse haftada 3-4 olacak şekilde ayarlamalısınız. Bu işe başlar başlamaz bir gecede binlerce lira kazanamazsınız fakat istikrarlı bir şekilde içerik üreten bir kanal 2-3 senenin sonunda günde 500 liranın üstünde kazanmaya başlar.

7Udemy vb. sitelerde eğitim satmak.

arkada bilgisayarla çalışan bir kadın ve blur bir efektin üstünde udemy logosu

Kendinize bir konu hakkında eğitim verebilecek kadar güveniyorsanız; bu yetkinliğe ve donanıma sahip olduğunuz yönleriniz var ise Udemy gibi online eğitim verilebilen platformlarda kendinize gelir kapısı oluşturabilirsiniz. Yüzlerce kategoride yüz binlerce kursun bulunduğu Udemy’de birçok insan, uzman olduğu konularda kurslarını satarak güzel miktarlar kazanıyor.

Bunun gibi sitelerde kurslarınızın iyi değerlendirmeler alması, kazanacağınız parayı bir hayli arttıracaktır çünkü bu tarz sitelerde insanlar çoğunlukla olumlu yorum alan eğitimleri seçmeye özen gösterirler. İçeriğiniz kaliteli, hazırladığınız sunumlar özgün ve diksiyonunuz güzelse olumlu yorum almamanız olanaksız.

8Evinizi AirBnb Aracılığıyla kiraya vermek.

İnternetten Para Kazanmak AirBnb

AirBnb 2008 yılında kurulan ve ülkemizde son 2-3 senedir popüleritesini oldukça arttıran bir uygulama. Bu uygulama sayesinde ister evinizi, isterseniz evinizde boş duran odanızı kiraya verebilirsiniz. Kısa vadede para kazanmanın en iyi yöntemlerinden birisi evinizi AriBnb ile kiraya vermektir. Hele ki eviniz Muğla, Antalya, İzmir gibi turistik yerlerde ise talep daha da çok olacaktır.

AirBnb’de verilen diğer ilanları inceleyerek kiraya vereceğiniz odaya ya da eve çeki düzen verebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanan insanlar sahibinden gibi sitelerde çekilmiş beyaz duvar, bomboş ev görsellerinden kaçarlar. Evinizin görsellerinin kullanıcıyı kendine çekmesi ve diğerlerinden farklı olduğunu hissettirmesi gerekir. Evinizin konumunu, eşyalarınızın kalitesini ve ulaşım imkanlarını göz önünde bulundurarak bir fiyat belirleyip ilanınızı yayınlayabilirsiniz.

9E-Kitap yazıp satmak.

sol tarafında kahve, elindeki tabletinden elektronik kitap okuyan adam

Her ne kadar kitapların sayfalarına dokunmayı, o sayfaları elle çevirmeyi sevsek bile elektronik kitap akımı hızla trendini yükseltiyor. Rekabetin yine yüksek olduğu bu ortamda hikaye, roman tarzı değil de daha teknik konularda yazacağınız kitaplar sizi öne geçirecektir. Kitap yazmak çok fazla efor gerektiren bir yöntem olsada bu yönde bir yeteneğiniz varsa uyurken bile para kazanıp kendinize pasif gelir modeli oluşturabilirsiniz. Kitabınızın uzun vadede sürekli olarak gelir getirmesini istiyorsanız içeriğinizin de aynı derecede sürekli ve kaliteli olması gerekir.

Elektronik kitaplar genellikle Amazon Kindle ve Apple iTunes üzerinden satılmaktadır ve bu mağazalarda satış yapmak oldukça kolaydır. Üyelik maliyetlerinin çok düşük olmasıyla birlikte, sizin herhangi bir finansal sermayeye ihtiyacını bulunmamakta. Kültürel sermayeniz, yazım yeteneğiniz iyiyse bunlara ek olarak uzmanlığınızın olduğu bir konu da varsa E-Kitap yazarak satışını gerçekleştirebilirsiniz.

10E-mail pazarlaması ile uğraşmak.

elinde mektup zarfı tutan vektörel bir insan

İnternet sektörünün temel taşlarından birisi olan e-mail pazarlamacılığı, her dönem popüleritesini koruyacak bir sektör olup kazancı da oldukça yüksektir. Fakat e-mail pazarlamacılığını iyi kavramak gerekir. Bir ürünü pazarlamadan önce insanların sizin mail bülteninize abone olup olmadığını bilmeniz gerekir. Rastgele her ürünü mail atmak bir pazarlama yöntemi değildir. Doğru kullanıcıya, doğru zamanda, doğru ürünü ulaştırmanız gerekir. Bu sebeple, pazarlayacağınız ürün ve pazarlayacağınız kişinin uyumlu olduğuna emin olmalısınız.


Bu yazıda sizlere, para kazanmanın 10 farklı yolunu göstermeye çalıştım. Eğer hemen para kazanabilmek hakkında bilgi almak istiyorsanız Hemen Para Kazanmak İçin 10 Site yazımı da inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap