Nedir

IP TV Nedir, Yasal IP TV Var Mı?

Televizyon günümüzün en popüler eğlence araçlarından birisidir. Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi televizyon alanında da büyük değişimleri beraberinde getirmiştir. Anten üzerinden yayın yapan televizyon kanalları ile beraber internet üzerinden yayın yapan televizyonlar da piyasaya sürülmüştür. IP TV standart anten televizyonlarının önüne dahi geçerek günümüzün en popüler seçeneklerinden birisi haline geldi. Bu yazımız içerisinde IPTV Nedir, Yasal IP Var Mı? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Son zamanlarda IPTV kullanan kişilere ceza verileceğine dair haberler paylaşılıyor. Ancak bu konunun oldukça değişken olduğunu söyleyebiliriz.  Aslında bakacak olursak IP TV tamamen yasal bir oluşumdur. Ancak bunu yasal yollar için kullanan birçok kişi bulunmaktadır. Televizyon yayınlarını internet protokolü üzerinden yayınlanmasına izin veren IPTV maalesef amacının dışına çıkmıştır. Bazı IPTV hizmetlerini indirdiğinizde sizlerden şifre istendiğini göreceksiniz. Şifreli IPTV içerisinde yasadışı ve illegal yayınlar, ücretli olarak hizmet veren kanalların içeriği yayınlanmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ücretli olarak yayınlanması yasak olan içerikleri yayınlanan IP TV hizmetleri tamamen yasadışıdır. Bu tür IPTV yayını yapan, bu yayınları ücretli olarak satın alan kişiler tespit edilmeleri durumunda yüklü para cezaları ile karşı karşıya gelmektedir. Dünya üzerindeki ilk IPTV yayını ABD’de de 2000’li yılların başında yapılmıştır. Ülkemizdeki ilk IPTV yayınları ise Türk Telekom tarafından yapılmıştır. Ülkemizdeki ilk yasal IP TV yayını herkesin yakından tanıdığı Tivibu’dur.

[geo-post id=”6392″ label=”Önerilen Yazı”]

Hangi IP TV’ler Yasaldır?

Evinize televizyon alamayabilirsiniz. Ancak bir internet bağlantınız ve akıllı telefonunuz varsa tüm ücretsiz kanalları IPTV üzerinden izleyebilirsiniz. Bununla beraber bilgisayar ve tablet üzerinden de IPTV izleyebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere yasal IPTV seçenekleri arasında en belirgin olanının Tivibu olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında Turkcel TV +, Netflix, Amazon Prime en popüler IP TV hizmetleridir.

Kaynağı belirli olmayan, içerisinde ücretli kanallar tarafından sunulan içerikler bulunan IPTV’ler kesinlikle yasadışıdır. Bu tarz IPTV kullandığınız tespit edilirse 2 yıla kadar hapis ezası ile beraber 70,000 TL para cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.

[geo-post id=”544″ label=”Önerilen Yazı”]

Bunun gibi bilgilendirici ve eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Mete Berk Çelik

Çok küçük yaşlarda bilgisayarla tanışmış ve tanıştığı andan itibaren internet platformunda fark yaratmaya çalışan genç, dinamik ve bir o kadar çaylak blogger.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.