Nedir

İzlenme Rekorları Kıran Aşk-ı Memnu’yu Bu Kadar Özel Yapan Şey Nedir?

Final yapalı 10 yıl olmasına rağmen Aşk-ı Memnu, ne zaman yayınlansa izlenme rekorları kırıyor, fazlasıyla adından söz ettiriyor. Peki bu diziyi  bu kadar özel yapan şey nedir?
[geo_headline style=”colored” type=”round” number=”1″]Gerçeklik[/geo_headline]

A) Kişilerin gerçekçiliği: Yeşilçam’dan miras karakterlerin iyiler ve kötüler olarak ayrılması dandikliği bu dizide yok. Her biri %40-80 kötü ve %20 iyi. Herkesin zalim ve mazlum yanları var. Herkesin karakterinin şekillenişinin bir öyküsü ve yaptıklarının sebebi var. Böyle bir tiple gerçek hayatta karşılaşılmaz diyemiyorsun. Dizinin kötü adamı Hilmi Bey bile aslında dizinin en haklı adamı. Diziye göz ucuyla bir baktığında karakterler hakkında düşündüklerin, diziyi baştan sona dikkatle seyrettiğinde değişiyor. Tıpkı gerçekte insanları yakından tanıdığında bakış açının değişmesi gibi.

adam ve kadın birine bakıyor

B) Olayların gerçekçiliği: Dizi yalıda geçen yasak aşk temasını çok iyi işliyor. Hiçbir şey bir anda gerçekleşmiyor, izleyeni içine çekiyor. Karakterler arası gerilim, çekişmeler, inatlaşmalar hepsi bir mantık silsilesi içinde. Behlül’le Bihter’in ilişkisi aslında ikinci sezonun ortalarında anlaşılıyor ancak konduramama ve cesaret edememe yüzünden kimse açıkça söyleyemiyor.

C) Zenginliğin gerçekçiliği: Türk dizilerindeki holding patronunun “aptal” bir kıza tutulması ya da zengin kız fakir oğlan saçmalığı bu dizide yok. Yalıda oturanlar yalıda oturanlarla aşk yaşar. Adnan Bey bile iki çocuğuyla kendini Bihter’e layık görüyor. Ailenin zamparası havalı bir manken kız bulur. İstanbul’daki zenginler aslında çok dar bir çevre içindeler. Bu durum bir aşk-ı memnuda doğru anlatılır. Evdekilerin gidip başka bir hayat kuramaması ve birbirlerine sarmaları da bu yüzden. Bir de parayı çok kaliteli ezmeleri var. Firdevs hanım “güney’e tatile gitmek istiyorum” deyince Johannesburg’u kasteder mesela.

[geo_headline style=”colored” type=”round” number=”2″]Estetik[/geo_headline]

A) Evin güzelliği: Manzarası ve bahçesi dışında evin serası, atölyesi, korusu var.

B) Kıyafetlerin güzelliği: Bu dizide Nihal dışında herkesin tarzı vardır. Bihter’e zaten bir şey söylemeye gerek yok. Giyimiyle herkesin gözü onun üzerinde oluyor.

adam ve kadın

C) Oyuncuların güzelliği: Saçı, makyajı ve giyimiyle Beren Saat’in en üst seviyesi Bihter’di. Kadın bir daha o kadar güzel olamadı. Kıvanç Tatlıtuğ zaten malum. Yakışıklılığı Behlül karakterinin nasıl bir pislik olduğu gerçeğini bile gölgede bıraktı.

adamlar ve kadınlar altlarında isimleri yazıyor

Son olarak artık RTÜK yüzünden, Behlül ve Bihter 50 santimden fazla yaklaştıkları an sahne kesildiği için göremiyor olsak da bu dizinin öpüşme ve sevişme sahneleri çok fazlaydı. Bu sahnelerde Behlül ve Bihter arasındaki tutkuyu fazlasıyla görürdün.

Yine de güzel tabii. Bu saydıklarım Aşk-ı Memnu’yu şarap misali yıllandıkça değerli yapıyor. Bir de hikayenin uzatılmadan, top noktada, olabilecek en dramatik şekilde bitmesi de seyircide bağımlılık yaptı. Finalin her sene reyting rekoru kırması bundan. Sonlar önemlidir, insanı nasıl bırakırsan öyle kalır.


Bu kadar Aşk-ı Memnu bilgisini vermişken bir Aşk-ı Memnu testi çözmeye ne dersin? Çözmek için tıkla.

 

Mert Bulut

Küçük yaşlarından beri internetin içinde olan içinizden birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.