Karantina Günlerini Verimli Geçirmenize Yardımcı Aktiviteler

karantina günleri, karantine, karantina ciltli, karantina fiyat, karantina dr, karantina ders, ders, ders nasıl çalışılır, online eğitim

Karantina Günlerini Verimli Geçirmenize Yardımcı Aktiviteler
+ - 0

Neredeyse 1 aydır zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmıyoruz. Belki bu 1 aylık süreyi yeterince  verimli kullanamamış olabiliriz. Bende bundan sonra geçireceğimiz zamanı daha verimli kullanabilmek adına bu yazıyı yazmaya karar verdim. Evde bulunduğumuz sürede hem kendimizi eğlendireceğimiz hem de kendimizi geliştireceğimiz değişik aktiviteleri sizlerle paylaşacağım. Hemen ilk aktivite ile başlayalım.

1Beslenme Programı

kuruyemiş et süt ve tavuk

Evden çıkmadığımız bu günlerde belki de en çok dikkat etmemiz gereken şey düzenli beslenme alışkanlığı oluşturmak. Evlerde kaldığımız bu süreçte hareketsiz kalıyoruz. Bu da yediğimiz besinlerin verdiği enerjiyi harcayamayacağımız anlamına geliyor. Yani yediğimiz her besin bize kilo olarak geliyor. Bunun önüne geçmek için öncelikli olarak sağlıklı beslenme programı oluşturmanız gerekiyor. Yeterli miktarda yemek yemeniz, aşırıya kaçmamanız çok önemli. Çünkü faydalı diye yediğimiz besinlerin de fazlasının zararı var.

2Spor Yapmak

şınav çeken göbekli adam

Hareketsiz kalmak birçok sağlık problemine yol açıyor. Evlerimizde hiçbir alet kullanmadan yapabileceğimiz çok çeşitli hareketler var. Bu hareketleri bir program dahilinde düzenli biçimde yapmak, normalde dışarı çıkarak harcadığımız kalorileri evde harcamamıza yardımcı olacak ve fit görünüşümüzü kaybetmeyeceğiz. Ayrıca düzenli olarak devam edeceğimiz program sayesinde istediğiniz vücut görünüme kavuşabilirsiniz.

3Bir Hobi Edinmek

karakalem resimde gitar çalan adam

Bu sıkıcı günlerde evin içerisinde ne yapacağımızı bilemiyoruz gerçekten. Gün içerisinde verimli vakit geçirilebilecek aktivitelerden biriside herhangi bir hobi edinmek. Eskiden yapmayı çok istediğiniz fakat bir türlü yapmaya vakit bulamadığımız hobilerinizden birinin üzerinde yoğunlaşabilirsiniz veya bambaşka hobiler edinebilirsiniz. Size fikir vermek için keyifle yapabileceğiniz birkaç hobiden bahsedeceğim.

 1. Herhangi bir çalgı aletini çalmayı öğrenmek.
 2. Puzzle yapmak.
 3. Resim çizmek.
 4. Evinizdeki farklı objelerin fotoğraflarını çekmek.
 5. Bir yazılım dili öğrenmek.
 6. Haftada 1 kitap okumak.
 7. Kendinizi geliştirmek istediğiniz bir yabancı dil üzerinde çalışmak.
 8. Bir bilgisayar oyununu baştan sona bitirmek.
 9. Örgü örmek.
 10. Kendinizi geliştirmek istediğiniz yönde online ders satın almak.
 11. Kaligrafi öğrenmek. Kaligrafi hakkında bilgi almak için tıklayınız.
 12. Sihirbazlık öğrenmek.
 13. Yeni yemekler yapmayı öğrenmek.
 14. Günlük tutmak.
 15. Belgesel izlemek.

4Online Eğitimlere Katılmak

bilgisayar ekranlarına bakan 2 adam

Karantina günlerinde kendimizi geliştirmemiz çok önemli. Elbet bir gün bu günler geçecek ve tekrar eski yaşantımıza döneceğiz fakat eski yaşantımıza kendimizi geliştirmiş olarak dönmek bizi fazlasıyla memnun edecektir. İnternet üzerinden birçok farklı platform ve oluşum online dersleri ücretsiz bir şekilde kullanıma sundu. Birçok farklı dalda birçok farklı eğitmenin  verdiği ücretsiz dersler arasından eminim ki kendinize uygun olan daldan bir ders bulabileceksiniz. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlara böyle takviyeler yapmak karantina günlerinde oldukça iyi gelecektir.

Evdeyken yararlanabileceğiniz eğitim platformları hakkında bilgi almak için tıklayınız

5Kitap/ Dergi Okumak

kitap okuyan kadın

Bu günlerde yapılacak en güzel aktivitelerden biriside kitap veya dergi okumaktır. Zamanında okuyamadığınız birçok kitabı bu süreçte okuyarak vaktinizi verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Aynı zamanda birçok dergi mart ve nisan aylarındaki sayılarını ücretsiz bir şekilde internet üzerinden yayımladı. Bunları okumakta keyifle vakit geçirmenize yardımcı olabilir. Bu süreçte okumanız için birkaç kitap önerisi yapacağım.

 1. Zülfü Livaneli – Serenad
 2. Canan Tan – Eroinle Dans
 3. Anthony Burgess – Otomatik Portakal
 4. Paulo Coelho – Simyacı
 5. John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar
 6. George Orwell – 1984
 7. Halit Hüseyni – Uçurtma Avcısı
 8. Harper Lee – Bülbülü Öldürmek
 9. Yusuf Atılgan – Aylak Adam
 10. Franz Kafka – Dönüşüm

6Dans Etmek/ Dans Etmeyi Öğrenmek

zıplamış havada duran iki insan

Birçok farklı dans çeşidi var ve sen bunların birçoğunu bilmiyorsun. Evde boş oturacağına yeni dans stillerini öğrenmek hem seni mutlu edecektir hem de vaktini eğlenceli geçirmene yardımcı olacaktır. Hangi dans çeşitleri var hangisini öğrenmeye başlamalıyım diye düşünüyorsan sana yardımcı olmak adına birkaç dans çeşidini yazacağım aralarından sana en uygun olanı seçip başlayabilirsin.

 1. Tango – Arjantin
 2. Vals – Avusturya
 3. Salsa – Karayipler
 4. Samba – Brezilya
 5. Tarantella – İtalya
 6. Hula Dansı – Hawaii
 7. Flamenko – İspanya
 8. Sirtaki – Yunanistan
 9. Horon, Halay, Zeybek, Kafkas – Türkiye

7Kutu Oyunları Oynamak

masa üzerinde kartlar ve piyonlar

Aileniz ile birlikte vakit geçirmenin tam zamanı. Herhangi bir kutu oyunu ailenizle oynamak gecenizi keyiflendirebilir. Ailenizle oynayabileceğiniz birçok kutu oyunu bulunmakta. Bunun yanında kart oyunları da oynayabilirsiniz. Oynayacağınız oyunu seçmenize yardımcı olmak adına oyun önerilerinde bulunacağım.

 1. Monopoly
 2. Uno
 3. Tabu
 4. Kızma Birader
 5. Scrabble
 6. Jenga
 7. Maaş Günü
 8. Cranium
 9. Risk

8Online Oyun Oynamak

online yazısı altında silahlı adamlar

Canınız sıkılıyor yapacak bir şey bulamıyorsanız arkadaş grubunuzu toplayın ve yeni bir online oyuna başlayın. Birçok farklı kategoride arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz online oyun bulunuyor. Online oyunlar atmosferi ile ve arkadaşlarınızla rekabet içinde bulunmanız nedeniyle sizi uzun saatler ekran başından ayırmayacaktır. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyunların bir listesini aşağıya bırakıyorum. Bu listede arkadaşlarınızla oynanabilecek en keyifli oyunları göreceksiniz.

 1. The Forest
 2. Left 4 Dead 2
 3. Arma 3
 4. Rust
 5. DayZ
 6. Euro Truck Similator 2
 7. Don’t Starve Together
 8. Garry’s Mod
 9. The Mean Greens
 10. Payday 2
 11. Portal 2
 12. RİSK
 13. Rocket League
 14. Dead by Daylight
 15. Gang Beasts
 16. Raft
 17. Party Panic

9Programlama Dili Öğrenmek

siyah arkaplan üzerinde yazılar

Yavaş yavaş yabancı dil öğrenmekten daha önemli konuma gelen programlama dili öğrenmek için bundan iyi fırsat olamaz. Evlerimizde kaldığımız bu süreçte hem size ileride evden çalışarak gelir kapısı oluşturma açısından katkısı olacak hemde şu anda öğrencisiyseniz ileride iş imkanları konusunda size artı katacak önemli bir faktör programlama dili bilmek. Gün içerisinde ayıracağınız birkaç saat sizi seçtiğiniz programlama dilinde uzman olma yolunda önemli katkı sağlayacaktır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan programlama dillerini sizlerle paylaşacağım. Arasından sizin için en uygun olanı bulup çalışmaya hemen başlayabilirsiniz.

 1. JAVA
 2. PYTHON
 3. PHP
 4. JAVASCRİPT
 5. C
 6. C#
 7. C++
Bu diller hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Yorum Yap