İlginizi Çekebilir

KFC’nin Kurucusu Harland Sanders’ın İlham Veren Hikayesi

KFC'nin kuruluş hikayesi, Harland Sanders'ın örnek alınacak hayat hikayesi, Albay Harland Sanders albay unvanını ne zaman aldığı gibi bir çok sorunun cevabı bu yazıda.

KFC’nin Kurucusu Harland Sanders’ın İlham Veren Hikayesi
+ - 0

Hayatta karşınıza çıkan zorluklar sonrasında düşdüğünüz yerden kalkmanın, yeniden başlamanın geç olduğunu düşünüyorsanız Harland Sanders’ı tanımıyorsunuz demektir. Zorluklarla geçen bir hayat ve arkasında bıraktığı dev bir marka. Herkesin markanın logosundan dolayı sık sık gördüğü ancak çoğu kişinin hakkında bir bilgiye sahip olmadığı Harland Sanders’ın hayat hikayesini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Harland Sanders Kimdir?

Colonel Harland David Sanders, 9 Eylül 1890’da Indiana’da doğdu. 5 yaşında babasını kaybeden Sanders, üç kardeşin en büyüğü olmanın vermiş olduğu zorluklarla birlikte zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Yaşadıkları maddi sıkıntılarla birlikte annesinin para kazanmak için işe girmesi sonucunda kardeşlerinin sorumluluğunu almak zorunda kaldı. Daha 5 yaşında olmasına rağmen, kardeşlerinin altını değişme ve onların karnını doyurma gibi her türlü ihtiyaçları ile Sanders ilgileniyordu. Kardeşlerine bakarken onlara yemek yapmak zorunda kalıyordu bu durum gelecekteki işinin temellerini daha küçük yaşta atmasına vesile oldu.

Harland Sanders, 10 yaşında bulduğu her işte çalışmaya başladı. Bu sıralarda annesi yeni bir evlilik yaptı, üvey babasının zulmüne dayanamayan Sanders hayatına yeni bir yön vererek evden ayrıldı. Evden ayrıldıktan sonra sahtecilik yaparak kimliğindeki doğum tarihini değiştirdi ve Amerikan Ordusu’na katıldı. 18 yaşındayken ordudan ayrılarak Josephine King ile evlendi. 22 yaşına kadar ise trenlerde kondüktörlük yaptı. Yaptığı evlilikten üç çocuk sahibi olmuştur ancak tek erkek çocuğu olan Harland çok fazla yaşayamadan ölmüştür. Sanders işinden kovulduktan sonra, Josephine King çocukları da alarak evi terk etmiştir.

Harland Sanders

Önerilen Yazı
Sürekli Rekabet Halinde Olan Şirketler

Yıllar içerisinde çok farklı işlerde çalışmasına rağmen bir dikiş tutturamayan Sanders’ın hukuk okuma girişimi de hüsranla sonuçlandı. 40 yaşını geçmesine rağmen hala bir baltaya sap olamayışı Sanders’i umutsuzluğa yönlendirdi. Hatta o dönemlerde intihar etmeyi dahi düşünmekteydi. Fakat daha sonra yemek yapmaya olan yatkınlığı ve yeteneğini hatırladı ve  kendisine bir restoran açmaya karar verdi.

Corbin adında bir şehirde bir benzin istasyonu, motel ve restoran satın aldı. Akaryakıt almaya gelen müşterilere yemek servisi yapan Sanders’ın lezzetli yemeklerinin ünü kısa sürede tüm şehre yayıldı. Sanders’e eyalet mutfağına sağladığı katkılardan dolayı Kentucky Albay rütbesi verildi. Çeşitli baharatlarla hazırlanan genellikle tavuklarda kullandığı sosuna gelen olumlu geri dönüşleri görünce sosunun tarifini geliştirdi. 1948’de ayrı olduğu eşinden boşandıktan sonra asistanı Claudia Ledington ile evlendi.

Kızarmış tavuk konusunda artık isim yapmış Sanders’ın tesisinin bulunduğu yolun yeni yapılan otoban yüzünden artık kullanılmaz olmasından dolayı Sanders’ın işlerinde ciddi bir düşüş yaşandı. Biriken borçlarını ödeye bilmek için hali hazırda olan her şeyini satmak zorunda kalmıştır. Artık 66 yaşına gelmişti ve başladığı noktaya yani sıfıra geri dönmüştü. Elinde kalan tek şeyi emekli maaşıydı.

Harland Sanders KFC restoranı önünde

Her şeyini kaybetmesi Harland Sanders’ı yıldırmadı. Belli bir süre düşündükten sonra elindeki sevilen tavuk tarifini satmak için Amerika’daki tüm restoranların kapısını çalmaya başladı. Bu süre zarfında arabasında yatıp kalktı. Uzun süre gezdi ancak tarifiyle ilgilenen bir restoran bulamadı. Rivayete göre 1008 restoran tarifi almayı reddeder. Gittiği 1009.restoran tarifini almaya karar verir ve sattıkları ürün başına ödeme yapma şartıyla kabul eder.

Sanders’ın tavuk tarifi çok ilgi gördü ve kısa sürede yüzlerce restoran tarifi almak için sıraya girdi. Kentucky Fried Chicken’ın bir ikon marka haline gelmesi üzerine şirketi 2 milyon dolar karşılığında John Y. Brown Jr.’a sattı. Ayrıca KFC markasının reklam yüzü olarak kalması içinde yıllık 250.000 dolar para alacaktı. Albay Colonel Harnald Sanders çeşitli hayat sınavlarından geçtiği 60 yılın sonunda yaşadığı zor hayatın sefasını kalan ömrünü bolluk içinde yaşayarak geçirmiştir.

90 yaşında bu hayattan ayrılan Harland Sanders yaşamıyla bizlere asla pes etmemenin ve vazgeçmemenin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

Önerilen Yazı
Bu 9 Markanın Doğru Okunuşunu Biliyor Musun?

Bunun gibi bilgilendirici veya eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap