Kimdir

Lazerin (Maser) Mucitleri Kimdir?

ARTHUR LEONARD SCHAWLOW KİMDİR?

Arthur Leonard Schawlow, 5 Mayıs 1921 yılında ABD New York’ta dünyaya geldi. Arthur, çocukluğunda sürekli bilimle ilgili şeyler ile ilgilenirdi. Bunun yanı sıra elektrik, mekanik ve astronomik konularla ilgileniyor hatta bu konular ile ilgili kütüphanelerde yer alan bütün kitapları, makaleleri ve dergileri okumuş; daha çocuk yaşta muazzam bir bilgi kapasitesine ulaşmıştır. 1981 yılında ise lazerin patentini aldıkları için Nobel Ödülüne layık oldu.

Arthur, eğitim hayatı boyunca radyo mühendisliğini hedeflemiş, ailesi de bu konuda çok destek vermiştir. Ne yazık ki lise yıllarında ekonomik sıkıntılar çekmeye başlamışlardı. Yalnız Arthur’un ailesi değil, birçok ailenin ekonomik sıkıntıları ortaya çıkmıştı. Öyle ki 50 kişilik sınıfta sadece 6 kişi üniversiteye gidebilmişti. Arthur ve kardeşi bu ekonomik sıkıntılar içerisinde Toronto Üniversitesi Sanat Fakültesi’nde burs kazanmayı başarmışlardı. Arthur Toronto Üniversitesi’nde fizik ve matematik üzerine okumaya başlamış, kardeşi İngilizce Dili Edebiyatı okuyacaktı. Arthur bu sıkıntılı dönemlere rağmen “Lazerin Mucitleri” arasında olacağından habersiz büyük bir istekle eğitimini sürdürecekti.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

İŞ HAYATI VE LAZER’İN TEMELİ

Arthur ve sınıf arkadaşları üniversite de fizik ve matematik dersleri alacaklarını düşünürken önemli bir olay gerçekleşti. Kanada 2. Dünya Savaşına katıldı. Bu yüzden ülkede ki erkekler bir şekilde savaşa dahil olacaklardı ve Arthur silah ekipmanları ve radar üzerine askeri personellere ders vermeye başladı. 1945 yılına geldiklerinde nihayet okula dönen Arthur, lisansüstü eğitimini de aldıktan sonra bir radar fabrikasında mikrodalga antenler geliştirmek için işe başladı. Daha sonraki yıllarda mikrodalga ışınlarını geliştirerek lazerin temelini atacak araştırmalara imza attı.

 

CHARLES HARD TOWNES İLE TANIŞMASI

Arthur doktorasını da yaptıktan sonra bir Karbür ve Karbon Kimya Fabrikası onu Charles Hard Townes ile tanıştırmak için burs verdi ve Columbia Üniversitesine gönderdi. Arthur, hayatının en iyi 2 yılı olarak bahsettiği Columbia Üniversitesi macerasında harika bir fizikçi ile tanışıp Nobel ödülü alacağını bilmiyordu. Elbette bilmediği başka bir şey daha vardı. Charles, en küçük kardeşi Aurelia ile tanıştırmış ve Arthur Aurelia ile evlenmiştir. Şüphesiz Arthur’un en değer verdiği insanlardan biri haline gelmiştir Charles.

 

CHARLES HARD TOWNES KİMDİR?

Charles Hard Townes, 28 Temmuz 1915 yılında ABD Güney Carolina’da dünyaya geldi. Charles, üniversite dahil olmak üzere eğitiminin tamamını Greenville’de aldı ve Furman Üniversitesi’nden Sanat Fakültesi ve Bilim Fakültesini 1935 yılında summa cum laude (takdire şayan) derecesinde bitirdi. Daha sonra yüksek lisansını Duke Üniversitesi’nde tamamlayan Charles, doktorasını ise California Üniversitesi’nde tamamladı. 1939 yılında ise izotop ayrılması üzerine mezun oldu.

daha ayrıntılı bilgi içim tıklayınız

İŞ HAYATI VE MASER’İN (LAZER) İCADI

Charles, 1948’te Columbia Üniversitesi’nde mikrodalga fiziği üzerine çalışmaya başladı. Yalnızca mikrodalga fiziği üzerine değil moleküller, spektra dalgaları, atomlar ve nükleerle üzerine çalışmalar yaptı. 1958 yılında geldiklerinde Charles, Arthur ile tanışmış ve elektro manyetik dalgaların üretimine başlamış ve bir cihaz üretmişlerdi. Bu cihaza “maser” adını vermişlerdi. Günümzde ise bu cihazın adı “lazer” dir. Arthur ve Charles bununla kalmayıp astronomi alanında çalışmalar yapmış ve Samanyolu Galaksisinin merkezinde bulunan karadeliğin kütlesini ölçmeyi başarmışlardır.

 

NOBEL ÖDÜLÜ

Bu çalışmalar neticesinde Charles Hard Townes – Arthur Leonard Schawlow ve ekibi 1981 yılında Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

 

 

Ahmet Kaan Metin

Öğretme tutkusunu her alanda gösteren, araştırmacı ruhlu genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.