İlginizi Çekebilir

Mutlaka Gezip Görmeniz Gereken 10 Şehir

Dünyada Gezilecek yerler, Dünyada mutlaka görülmesi gereken yerler, Dünyada güzel yerler.


+ - 0

Birçoğumuz dünyayı gezme hayalleri kurmuşuzdur. Avrupa’nın modern şehirlerini, Asya’nın doğal güzelliklerini, Amerika’nın Las Vegasını ve daha nice yerleri hep merak etmişizdir. Bunların içinden 10 harika şehir seçerek bir liste oluşturdum. Gelin bu şehirlere ve seçme sebebimize bakalım.

Bochum – Almanya

Birçok ağaç ve ortalarında bir bina var.

Bochum, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Ruhr bölgesinde yer alır. Bochum, doğa ve medeniyetin iç içe olduğu bir şehirdir. 2010’da Avrupa Kültür Merkezi seçilmiş ve Avrupa’nın değerli şehirlerinden olmuştur. İkinci dünya savaşından sonra bölgeye birçok Türk ve Polonyalı madenciler gelmiş, çelik ve kömür işlerinde çalışmaya başlamışlar. Bölgede 30000 civarında Türk nüfusu bulunmaktadır.

Kültür ve endüstri şehri olan Bochum, aynı zamanda öğrenci şehridir. Almanya’nın en büyük üniversitelerinden Ruhr Üniversitesi Bochum’da bulunmaktadır.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Bergen – Norveç

Rengarenk binaların görüntüsü denize yansımış.

Bergen, Norveç’in Hordaland eyaletinin bir şehridir. Bergen, tam bir tarihi kent olup 1070 yılında kurulmuş ve 1229 yılında kadar eski Norveç Krallığının başkenti olmuştur. Şehir ülkenin güneybatı kıyısında bulunur. Muazzam doğası ve rengarenk yapıtlarıyla göz kamaştıran bir şehirdir. 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Bu listenin baş tacı olmayı hakkeden bu şehir, fotoğraflarına baktıkça insanları adeta büyülüyor. Birçok insanın en yaşanılır şehir olarak gördüğü bu şehir, Norveç’in en sıcak şehridir (en yüksek 32 °C, en düşük -16 °C)

Konum bilgileri için tıklayınız.

Himeji – Japonya

Tepede bir yapıt ve pembe çiçekli ağaçlar var.

Biraz doğuya gidelim. Himeji, Japonya’nın Hyogo eyaletinde bulunan bir şehirdir. Günümüz Japonya’sı aksine doğa ile iç içe olan bu şehir, 1889 yılında kurulmuştur. 530 bin nüfuslu bu şehirde Japon mimarisinin en büyük örneği Himeji Kalesi bulunmaktadır. Himeji Kalesi, kentin simgesi olmakla beraber büyüleyici yapısıyla birçok turisti çekmeyi başarmıştır.

Himeji Kalesi 1993 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınmıştır.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Macchu Picchu Antik Kenti – Peru

Dağın tepesinde antik bir şehir var.

Sıradaki şehrimiz şuanda yaşam olan bir şehir olmasa da kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biridir. Macchu Picchu, Peru’da bulunan antik İnka şehridir. Günümüze kadar çok iyi korunmuş olup önemli bir hasar almayan nadir şehirlerdendir. Taş işçiliği ile ünlü olan İnkalar, o kadar sağlam bir şehir oluşturmuş ki  1400’lü yıllardan itibaren halen ayakta. And Dağlarının zirvelerinden birinde bulunan şehir 2430 metre yükseklikte bulunumakta.

Şehrin hemen yanında bulunda Huayna Picchu dağından bakıldığında tüm Macchu Picchu gözlemlenebilmektedir.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Las Vegas – Amerika Birleşik Devletleri

Rengarenk binalar var.

Las Vegas, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan eğlence ve kumar üzerine kurulu bir şehirdir. Las Vegas, kurulduğu günden 1900 yılına kadar kontrol edilemeyen, çetelerin ve mafyaların çoğunlukta bulunduğu ve kumar oynayıp eğlendikleri bir şehirdi. 1900 yılında ise kumar yasal olduktan sonra günümüze kadar muazzam bir turist ve ekonomi kaynağı olan bu şehir, ABD’de eğlencenin merkezi durumundadır. Hatta dünya genelinde de bu durum geçerli diyebiliriz.

Las Vegas mimarisi, birçok kültürden esinlenerek oluşturulmuş bir karmaşaya sahiptir.

Konum bilgisi için tıklayınız

Cape Town – Güney Afrka Cumhuriyeti

Mavi gökyüzü ve yeşillikler içinde bir şehir var.

Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 3 başkentinden birisi ve Güney Afrika Birliği Parlamentosu binasının ev sahibidir.  1488 yılında Portekizliler tarafından keşfedilen, 1652’de Afrika’daki ilk Avrupa yerleşkesi olan Cape Town, öğrenci kenti olmakla beraber harika doğası ile turistleri büyülemektedir. Masa Dağı, kenti gezmek istediğiniz vakit gitmeniz gereken ilk yer olarak önerilmektedir.

Afrika denildiği vakit akla gelenin aksine harika bir şehir olan Cape Town, Afrikanın incisi niteliğindedir.

Konum bilgileri için tıklayınız

Québec – Kanada

Karlar içerisinde birkaç tane bina var.

Beyaz örtüsüyle büyüleyen Québec City, Kanada’nın Québec Eyaletinin başkentidir. Şehir 1609 yılında kurulmuş olup surları yıkılmayan teke şehir olarak tarihe geçmektedir. Şehir, birçok Amerika şehirlerinin aksine baştan aşağı tarih kokar ve UNESCO Dünya Mirası’nda yer almaktadır. Château Frontenac Oteli, kentin simgesi olmuş ve ziyaretçilerini büyülemiştir.

Tarihi yapısıyla beraber doğal güzellikleri de bulunan şehir birçok gezgin tarafından önerilmektedir.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Venedik – İtalya

Erafında binalar olan bir dere de bir insan sal kullanıyor.

Venedik, İtalya’nın Veneto bölgesinde yer alan UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisidir. Şehir tamamen kanallarla kaplı olduğu için sandallar ile ulaşım sağlanmaktadır. Ortaçağ, Rönesans ve sonra ki dönemlerin önemli merkezlerinden olan Venedik; baştan aşağı kültür kokan, mimarisi ile turistleri büyüleyen sanat ve kültür merkezidir.

Venedik uzun bir dönem boyunca Akdeniz’in en önemli şehirlerinden biri olmuştur.

Konum bilgileri için tıklayınız.

İzmir – Türkiye

Mavi deniz ve sahil boyu uzanan binalar var.

İzmir, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan 4 milyon nüfuslu turistik bir kenttir. Batısında sahil bulunan kent, Antik Çağ’ın en önemli şehirlerinden olan Efes Antik Kentine ev sahipliği yapmaktadır. Saat kulesi, Kemeraltı çarşısı ve Agora gibi gezilecek yerleri bulunan İzmir, 8500 yıllık tarihiyle nice uygarlılara ev sahipliği yapmıştır.

Son zamanlarda İzmir’in Alaçatı beldesi, turizm açısından önemli bir yerleşim yeri olmuş ve İzmir’in simgesi haline gelmiştir.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Aberdeen – İskoçya

Ortada birkaç insan gri binaların arasında yürüyor.

 

İngilizlerin “Silver City” olarak adlandırdığı Aberdeen, İskoçya’nın en önemli liman kentlerinden biridir. Kentte bulunan Aberdeen ve Robert Gordon Üniversiteleri, İskoçya’nın en iyi üniversitelerindendir. Özellikle Aberdeen Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynakları ve petrol/doğal gaz alanlarında dünyanın en iyi lisans ve önlisans programlarını sunmaktadır. Şehir, mimarisiyle ziyaretçilerini büyülemektedir.

İngilizlerin “Silver City” demesinin sebebi, şehirde yer alan tüm binaların metalik gri renginde olmasıdır.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Bu listeyi umarım beğenirsiniz ve bir gün bir fırsatını bulup dünyayı gezer ve listemizdeki şehirlere uğramayı unutmazsınız.

Dünyayı gezmenin yollarını arıyor iseniz buraya tıklamanız yeterli.

 

 

Yorum Yap