İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karışık
  3. ODY Nedir?

ODY Nedir?

Ody Nedir, ODY Belgesi kiralama, ODY Belgesi Fiyatları, ODY Belgesi Sınav Soruları vb. sorularınızın cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

ODY Nedir?

ODY Nedir?

ODY Nedir? ODY tanımına bakacak olursak, internasyonal yada yurt arasında yolcu yada yük-eşya-kargo taşıyan firmalarda çalıştırılması ihtiyaç duyulan Orta Düzey Yöneticilerin mesleki yeterlilik belgesi diyebiliriz. Karayolları nakliyat yönetmeliğine nazaran, yetki belgesine haiz olan firmaların, yetki belgelerinin türlerine nazaran kesinlikle ODY mesleki yeterlilik belgesi tam olan kişileri istihdam etmeleri gerekiyor.

ODY belgesini kimler almalıdır? ODY Belgesi alındığında iyi mi bir avantaja haiz olunur? Yük ve Yolcu taşımacılığı meydana getiren firmaların idare kademesinde işleri organize edebilen kişilerin bu belgeyi almaları oldukca önemlidir. Karayolu taşımacılığında iyi bir planlaması ve kariyer hedefi olan kişiler de bu belgeyi alabilirler. Üniversite okuyan öğrencilerin okul bittikten derhal sonrasında süratli bir halde mesleğe başlayabilmeleri için bu belgeyi almaları oldukca önemlidir. Üniversiteden mezun olduktan sonrasında, iş bulma sıkıntısı ile karşılaşan birçok talebe var. Bu durumun önüne geçmek için ve mezun olup derhal mesleğe başlamak için, ODY belgesine haiz olunabilir.


ODY Mesleki Yeterlilik Belgelerinin Çeşitleri Nelerdir?

ODY1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi. ODY2 Ülke içi Yolcu Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi. ODY3 Uluslararası Yük-Eşya Ve Kargo Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi. Son olarak ise ODY4 Yurtiçi Yük-Eşya Ve Kargo Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi katılımı ihtiyaç duyulan belge çeşitleri içinde yer alıyor.

ODY3 ve Ody4 belgesini almak isteyen adaylar, Yük-Eşya ve Kargo taşımacılığında mühim bir noktaya gelebilirler. Bunun için ciddi bir savaşım vermek gerekiyor. Kargo ve nakliyat işi tamamen ihtisas gerektiren bir alandır. Zamanla yarışılan nakliyat işi, bununla birlikte titizlikle de yapılması gerekir. Buradaki en mühim nokta, vakit yönetimini iyi planlayıp kadrosu doğru bir halde koordine etmektir. ODY sınavından başarıya ulaşmış olmak için, eski sorulara ulaşıp halletmek gerekiyor. İyi bir kurumdan tahsil aldıktan sonrasında, geriye azim ve gayret devreye giriyor. Ne kadar fazla çalışır ve ne kadar fazla sual çözerseniz, belgeye o denli süratli ulaşabilirsiniz. Ben size bilhassa kucak dolusu online sual çözmenizi öneriyorum. Böylece hem pratiğiniz gelişecek, bununla beraber soruları süratli bir halde çözebileceksiniz.


Kimler Eğitimden Muaf Olarak ODY Belgesi Alabiliyor?

En azca ilkokul mezunuysanız, eğitiminizi tamamlayıp yapılacak mesleki yeterlilik sınavına girdiğinizde sınavdan başarıya ulaşmış olursanız, girmiş olduğunuz sınavın niteliğine nazaran ODY belgesi almaya hak kazanırsınız.

yan yana dizilmiş birkaç tır görseli


Kimler ODY eğitiminden ve sınavından muaf olurlar?

25.02.2006 yılından ilkin minimum 3 sene nakliyecilik alanında faaliyette bulunan şirket yahut firmalarda kurucu ortak, ortak, idare kurulu başkanı, idare kurulu üyesi ve genel müdür ünvanlarından birisiyle sorumlu yada temsil ve ilzama yetkili şahıs olarak çalıştığını belgeleyenler ODY belgesini tahsile ve sınava girmeden alabilirler.

B1, C2, D1, L1, L2, M2, M3, N2, P2, R1, R2, T1 yetki belgesine haiz olan kişiler, minimum bir tane üst ve orta seviye idareci belgelerine haiz olmaları ve bun özellikte bulunan çalışanları çalıştırmaları zorunludur. A türü, B2, C3, D2, K3, M1, N1, P1, T2, T3 VE K1 yetki belgesine haiz olan kişiler minimum bir tane orta seviye idareci yeterlilik belgesine haiz olmalı ve bu belgeye haiz olan kişileri çalıştırmalıdırlar.

Ulaştırma sektöründe kariyer yapmak isteyen kişiler kesinlikle ODY belgesi için başvurmalıdırlar. Buradaki ilk mühim mevzu yurt arasında mi, yurt haricinde mı, yahut kargo taşımacılığı yada insan taşımacılığında mı uzmanlaşmaktır. Kendinize bir hedef seçtikten sonrasında belge için mücadelenizi başlatabilirsiniz. Belgeyi almak için kaliteli bir kuruluş araştırarak, ona nazaran tahsil almalısınız. Eğitimi muntazam alıp temeli ne kadar fazla sağlamlaştırırsanız, mesleğinizde güvenilir adımlarla ilerleyebilirsiniz. Gelecekte belgesiz kimsenin çalışamayacağını düşünürseniz, şimdiden belgeyi alarak yerinizi sağlamlaştırmak ve muhit yapmak sizi devamlı ileri doğru taşıyacaktır.


ODY Nedir?  yazımız ve bunun gibi sizi heyecanlandıracak yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Öğretme tutkusunu her alanda gösteren, araştırmacı ruhlu genç.

Yorum Yap