İlginizi Çekebilir

Öğrenciyken Dünyayı Gezmenin Yolları

Gezmek istiyorum. Seyahat Bursları. En ucuz Gezi. Para harcamadan gezmek. Öğrenciyken gezmek.


+ - 1

Öğrenciyken birçok kişi yurt dışına çıkma hayalleri kurar. Ama bu hayalini nasıl gerçekleştirebileceği hakkında çok da bilgisi yoktur. Bu yazımda öğrenciyken yurt dışına nasıl çıkabileceğinizi anlatacağım. Yazımı okurken sizlerde yurt dışına çıkmanın o kadar zor olmadığını göreceksiniz. Hatta belki birçoğunuza motivasyon olabileceğini düşünüyorum. Daha fazla sizi heyecanlandırmadan yazımıza geçelim.

 

1AIESEC

 toplanmış kalabalık insan topluluğu ortada yazı

AIESEC, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışını sağlamak için 1948 yılında Avrupalı öğrenciler tarafından kurulmuştur. Gençlerin kendilerini keşfedebildiği ve geliştirebildiği uluslararası bir organizasyondur. Üyelerine birçok olanak sağlar. Kişisel gelişimlerinin yanı sıra yurt dışı staj ve çalışma imkanları da sağlar. AIESEC dünyanın en büyük öğrenci platformudur. AIESEC Türkiye şubesi dünyanın en köklü AIESEC şubelerindendir. Darbe zamanlarında bile kapatılmayan 2 kurumdan biri olmuştur. (1.Kızılay 2.AIESEC)

AIESEC’in 6 Temel Değeri

  • Mükemmellik için çalışmak.
  • Bütünsellik göstermek.
  • Liderliği harekete geçirmek
  • Sürdürülebilirliği sağlamak
  • Katılımdan zevk almak
  • Farklılıkları yaşamak

Mevcut Olan Programlar Nelerdir?

Global Volunteer

Liderlik becerileri kazanmak ve dünya sorunlarına katkı sağlamak isteyen gençler için tasarlanmış kültürel bir projedir. Yurt dışında gönüllü olarak 6-8 hafta sosyal sorumluluk projelerinde yer alma imkânı sağlar. Bu süreç kendinizi daha iyi tanımanıza olanak sağlar.

Herkesin merak ettiği bir soruya açıklık getirmek istiyorum. Projeye belli bir ücret ödeniyor. Projede 800 TL danışmalık ücreti alınmaktadır. Ücret projelerin çoğunda konaklama masraflarınızı, bazı projelerde 1 öğün yemeğinizi karşılar. Ayrıca AIESEC tarafından sunulan seminer ve servisleri karşılamaktadır.

Global Entrepreneur

Üniversite öğrencileri ve mezun gençlerin yurt dışındaki start-up firmalarında girişimcilik becerileri edinmesi için tasarlanmıştır. Proje 6-12 haftalık staj tecrübesi yaşamanızı sağlar. Projede gençler kişisel gelişimlerinin yanında, uluslararası çalışma tecrübesi edinirler.

Bu projede de belli bir danışmanlık ücreti vardır. Buradaki ücret 1050 TL’dir. Ücret yine aynı şeyleri kapsamaktadır.

Projeye katılmak için 18-30 yaş aralığında ve minimum B2 seviye İngilizce bilmek yeterli.

Global Talent

Üniversiteden yeni mezun olmuş gençlerin yurt dışında uzmanlaşmak istedikleri alanlarda tecrübe kazanmalarını sağlayan programdır. Profesyonel tecrübenin yanı sıra uluslararası çalışma tecrübesi kazanarak iş hayatında rakiplerinden bir adım daha önde olmanı sağlar.

Bu projenin danışmanlık ücreti 1350 TL’dir. Ücrete alacağınız seminerler, Kişisel gelişim takibatı gibi hizmetleri kapsar.

Projeye katılmak için 18-30 yaş aralığında ve minimum C1 seviye İngilizce bilmek yeterli.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

2EVS/AGH

 yukarıda voluteer yazısı altında birçok el

European Voluntary Service (EVS) ya da Türkçe adıyla Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) bir Erasmus+ programıdır.18-30 yaş arası gençlerin Avrupa’da gerçekleştirdiği gönüllü çalışmalardır. Gönüllü faaliyet süresi minimum 2, maksimum 12 aylık dönemsel projelerdir. Gönüllüler haftada en fazla 35 saat çalışabiliyor. Proje sayesinde dilinizi geliştirebilir veya yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte yeni kültürlerde öğrenebiliriz.

Projeye Nasıl Başvurulur?

Başvuru yapabilmek için akredite bir kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) zorunludur, bunun için bir kuruluş bulmamız gerekir. Akredite verilen kuruluşlara Europa EU adresinde bulabilirsiniz. Organizasyon ülkesi bölümünden Türkiye’yi seçin. Daha sonra organizasyon şehri bölümüne yaşadığınız şehri seçin. Sayfada çıkan kuruluşların hepsi gönderen kuruluştur. Bu kuruluşlar hakkında daha detaylı bilgi kısmından web adreslerine giderek randevu almalısınız. Daha sonra Avrupa’da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumlardan kendinize bir ev sahibi bulmalısınız.

Şimdi en çok merak edilen bölüme geldik proje ücreti ne kadar. Avrupa Gönüllülük Hizmeti, Erasmus+ bünyesindedir ve tüm masraflar Erasmus+ tarafından karşılanır. Projeye kabul edilen gencin yol, konaklama, yemek ve dil eğitimi masrafları Uluslar Ajanslar tarafından karşılanır.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

3Work and Travel

 bisikletinde amerikan bayrağı olan biir çocuk ve onun arkasında koşan elinde amerikan bayrağı olan kız. arka fonda deniz manzarası

Üniversite öğrencilerinin yaz dönemi boyunca Amerika’da hem çalışmalarına hem de seyahat edebilmelerini sağlayan bir programdır. Program 18-29 yaş arası üniversite öğrencilerini kapsıyor. Yaz tatilinde 3-4 ay boyunca yarı zamanlı çalışarak para kazanabilecekleri bir programdır. Program sayesinde dilinizi geliştirebilir, yeni kültürler tanıyarak kendinizi geliştirebilir ve para kazanabilirsiniz.

Program başvurusu, Work and Travel acentelerinde yapılmaktadır. Başvuru yaparken belli bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir. Bu ücrete vize ve uçak masraflarını da dahil ettiğimizde $3,500-4000 arası bir harcamamız olmaktadır.

Amerika’da 3 aylık çalışma süresini doldurduktan sonra Amerikan Devleti ülkeyi gezmeniz için size 1 aylık süre vermektedir.

Programa başvurmak için belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Üniversite öğrencisi olmak. Not ortalamanızın minimum 2.00 olması gerekiyor. Ya da 100’lük sistemde ortalamanızın 60 olması gerekmektedir. Programda İngilizce şartı vardır. İngilizce seviyesinin minimum Intermediate (orta seviye) olması gerekir.

 

4INTERRAIL

ormanlık alanda giden bir tren

Bir trenle tüm Avrupa’yı gezdiğinizi hayal edin. Belki de bu hayalinizi gerçekleştirmek çok da zor değildir.

Alacağınız bir tren biletiyle Avrupa’yı doya doya gezebileceğiniz bir seyahat türüdür. Kendi gezi planınızı oluşturduğunuz, kalacak yeri kendiniz bulduğunuz bir gezi programıdır. Bazen bir tren garında bazen bir otelde konaklayacaksınız. Yolculuğunuzu kendinizin yönettiği ve yönlendirdiği bir gezi programıdır.

Tren biletlerini gençtur, interrail.eu  ya da TCDD sitesinden alabiliriz. Alacağınız biletlerle 1 ile 3 ay arası Avrupa’da kalabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla tren değişikliği yapacağınıza göre fiyat değişebilir.

 

5Workaway

bir tekne önünde bir insan arka fonda okyanus

Gönüllü olarak çalışarak karşılığında yeme içme ve konaklama gibi ihtiyaçlarınızın karşılanabildiği bir gönüllülük platformudur. Dünyanın birçok yerinde gönüllü olarak günlük birkaç saat çalışarak konaklamanızı ve yemek yeme probleminizi bedavaya getirebilirsiniz. Sitede üyeliğinizi oluşturarak size ev sahipliği yapacak kişilerle tanışabilirsiniz. Evinde konaklayacağınız kişiler sizden nasıl bir yardım talep ederlerse onu yapmak durumunda kalıyorsunuz.Bu işler temizlikçilikten tutunda, hayvan bakıcılığına kadar birçok iş olabilir.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

6WWOOFing

aşağıda çimler yukarısı gökyüzü ortada yazı

WWOOFing’in açılımı Worldwide Working Opportunities on Organic Farms anlımına geliyor yani dünyanın farklı yerlerindeki organik çiftliklerde çalışma fırsatı olarak çevirebiliriz. Programa başvuru yaptığınızda günlük kaç saat çalışacağınızı seçiyorsunuz, çalışacağınız yer size konaklama ve yemek veriyor. Boş zamanlarınıza da dilediğiniz gibi gezerek geçirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Yorum Yap