İlginizi Çekebilir

Olmazsa Olmaz 7 Google Chrome Eklentisi

Google Chrome da kullanacağınız çok faydalı 7 eklenti. youtube chrome, google chrome mac, vchrome portable, chrome offline, chrome android, google chrome offline


+ - 5

Hepimiz bilgisayarlarımızda internette sörf yapıyoruz. Çoğumuzun bu sörf sırasında kullandığı vazgeçilmez tarayıcı Google Chrome oluyor.  Ancak Google Chrome tarayıcısını genelde sade yani ilk kurulduğu gibi kullanan sayısı bir hayli fazla. Bu yazımızdan sonra şu anda kullanmakta olduğunuz Google Chrome tarayıcısında büyük değişiklikler yaşanacağını şimdiden söylemek isterim. Fazla uzatmadan ilk eklentimiz ile başlayalım.

Başlamadan önce hala Google Chrome tarayıcısına sahip değilseniz buraya tıklayarak sahip olabilirsiniz.

1Adblock

kırmızı çerçevede el ve adblock yazısı

Hepimiz hayatımızda en az 1 kez Youtube’ a girmişizdir. Burada bir şarkı dinlemek veya herhangi bir şeyin, sevdiğiniz bir kanalın yeni videosunu izlemek için girdiğinizde reklamlar yüzünden keyfiniz kaçabiliyor. Tabii ki bu reklamlar izlediğiniz videonun sahibi olan insanların emeğinin karşılığı olarak onlara para kazandırmak amaçlı gösteriliyor. Tıpkı televizyonlarımızda izlediğimiz reklamlar gibi.

Ancak bazı video sahipleri reklam sayısında abartıya kaçmış olabiliyor ve can sıkıyor. Bu durumu engellemek için veya herhangi bir internet sitesinde fazladan çıkan reklamları engellemek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Tabii ki bu eklentiyi kullanmak tamamen sizin vicdanınıza kalıyor.

Adblock eklentisini indirmek için tıklayınız.

2Google Keep

google keep eklentisinin içeriği hakkında görseller

Adından da anlaşılacağı üzere yine bir Google uygulaması olan Google Keep’in tarayıcıya uyumlu hale getirilmiş versiyonudur.

Bu eklenti sayesinde daha sonra uğramak istediğiniz bir siteyi kayıt altına alabilirsiniz veya gezinmekte olduğunuz site içerisinde not almak istediğiniz herhangi bir bilgiyi kolaylıkla ve çok hızlı bir biçimde not alabilirsiniz. Bunun yanında Google Keep’in en önemli özelliği ise Android tablet veya telefon, İos tablet veya telefon ile senkronize bir şekilde çalışması. Yani bilgisayar üzerinden aldığınız bir notu telefonunuzda istediğiniz her an görebilirsiniz.

Google Keep eklentisini indirmek için tıklayınız.

3EasyReader

easyreader eklentisinin görseli ortada uygulamadan görsel var

İnternetten yazı okumayı çok seviyorsunuz fakat okumak için yeterli vakti mi bulamıyorsunuz?  O zaman bu eklenti tam da sizin için yapılmış. Bu eklenti sayesinde yazıların okunabilirliğini artırabiliyorsunuz. Yani karmaşık duran uzun yazılarda ön plana çıkan önemli yerleri kolaylıkla bulabiliyorsunuz bu eklenti sayesinde. İstediğiniz gibi özelleştirme imkanı sunan bu eklenti günlük hayatınızı kolaylaştıracak eklentilerden bir tanesi.

EasyReader eklentisini indirmek için tıklayınız.

4Stay Focusd

ortasında bilgiler bulunan görsel

İnternette geçirdiğiniz zamanı kontrol edemiyorsanız, vaktinizin büyük bir bölümünü internette geçiriyorsanız bu eklenti tam sizlik.

Girdiğinizi internet sitesinde ne kadar vakit geçireceğinizin kararını siz vermek istemez misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Bunu yapmak artık çok basit. Bu eklenti sayesinde girmiş olduğunuz internet sayfasında ne kadar vakit geçirmek istediğinizi belirlemeniz yeterli. Vakit dolduğunda artık o sayfada kalamayacaksınız. Zaman kontrolü yapmanız yardımcı olacak bu eklentiyi mutlaka kullanmalısınız.

Stay Focusd eklentisini indirmek için tıklayınız. 

5Notifier for Gmail

ortasında maille alakalı bilgiler olan görsel

Eğer Google’ın mail servisi olan Gmail’i kullanıyorsanız ve maillerinize yetişemiyorsanız veya birçoğunu görememekten şikayetçi iseniz bu eklentiyi hemen kullanmaya başlamalısınız. Bu eklenti sayesinde maillerinizi daha hızlı görebileceksiniz ve pratik bir biçimde cevaplayabileceksiniz. Bunun yanı sıra özelleştirilmiş bir posta kutusu oluşturmanızda mümkün.

Artık maillerinizi kaçırmamak için ve daha özelleştirilmiş bir posta kutusu için bu eklentiyi hemen kullanmaya başlayın.

Notifier for Gmail eklentisini indirmek için tıklayınız.

6UserSnap

usersnap görseli

Geliştiricilerin kullandığı bu eklenti bize şunları sunuyor; ekran görüntüsü alma, hata izlemesi ve üzerinde çalıştıkları herhangi bir web site veya uygulamada geri bildirim almalarına olanak tanır.

Geliştiriciler için en işlevsel eklentilerden biridir.

Usersnap eklentisini indirmek için tıklayınız.

7Block Site

bıyıklı adam ve engel tabelası bulunan görsel

Block Site gezinmek istediğiniz siteye daha iyi odaklanmanıza yardım eden bir Google Chrome eklentisi. Girmiş olduğunuz web sitesindeki gereksiz ve kalabalık duran detayları ortadan kaldırarak sadece görmek istediğiniz şeyleri size göstererek odaklanmanıza yardımcı oluyor. Bu sayede web sitesi oldukça sade bir görünüm kazanıyor.

Ayrıca belirlemiş olduğunuz engelleme listeleri sayesinde istediğiniz web sitesine has görünüm şeklini kaydedebiliyorsunuz. Bu güzel özellikleri ile sizi sadece görmek istediğiniz şeyle baş başa bırakan bu eklentiyi kesinlikle denemelisiniz.

Block Site eklentisini indirmek için tıklayınız.

 

BONUS!

Netflix Party

Netflix Party Nedir yazısının öne çıkarılan görseli

Bu eklenti arkadaşlarınızla birlikte dizi veya film izlemenizi sağlıyor.

Netflix Party eklentisi hakkında bilgi almak ve indirmek için tıklayınız.

Tabii ki bu eklentileri ve daha birçok eklentiyi kurarken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli etken, her eklentini yer kaplayacağı ve tarayıcı performansını olumsuz yönde etkileyeceği. Bunu göz önünde bulundurarak sadece kullanacağınız eklentileri kurmanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. Seni ve yazılarını bulduğum için mutluyum
    Aynen böyle devam 😋

  2. 3 sene önce

    Çok güzel yazı tebrik ederim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.