İlginizi Çekebilir

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 10 Dizi

ölmeden önce izlemeniz gereken 10 dizi, izlenmesi gereken 10 dizi, 10 dizi, ölmeden izlencek dizi, kesin izlenecek dizi, ddizi


1
+ - 2

Bu listede ki amacım hangi yabancı dizi izleyeceğine karar veremeyenlere destek olmak. Liste IMDb sıralaması dikkate alınarak ve benim düşüncelerim eklenerek sıralanmıştır. O zaman en baba ölmeden izlemeniz gereken 10 diziyi incelemeye geçelim.

1) Breaking Bad | IMDb / 9.5 | 2008-2013

Breaking Bad dizisinin görseli

Oyuncular : Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito, Jonathan Banks, Laura Fraser.
Tür : Suç, Dram, Gerilim
Konusu : Bir lisede çalışan Walter White, kendi halinde başarılı bir kimya hocasıdır. Öğretmenlik mesleğinden arta kalan zamanlarda ise bir oto yıkamacıda araba yıkamakta, ailesinin getirdiği maddi zorlukların üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Soluk alışında ve bedeninde sezdiği bazı rahatsızlıklar neticesinde hekime görünür ve akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Ölüm ve ailesini geride bırakma fikri Walter White’ı derin fikirlere iter..

2) Game Of Thrones | IMDB / 9.3 | 2011-2019

Game of Thrones dizisinin görseli

Oyuncular : Emilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau, Sophie Turner, Maisie Williams.
Tür : Aksiyon, Macera, Dram
Konusu : Yedi krallıktan bahsediliyor. Ejderhalar yok edileli yüzlerce yıl olmuş. Westeros denilen bir dünya burası. Zaman zaman yaz aylarının kış aylarına göre çok kısa sürdüğü, ama bitmeyecek kadar uzun kışlarında yaşandığı bir coğrafya. Krallık bir şehirden, Demir tahttan idare ediliyor. Mekanlarda ise krala yemin ederek bağlı yaşayan aileler, bu ailelerin başında efendiler ve yine efendilere yemin ederek bağlı yaşayan halklar var. En köklü efendilik yaşadıkları topraklar kadar soğuk ve hırçın fıtratlı olan Starklar..

3) The Wire | IMDb / 9.3 | 2002-2008

The Wire dizisinin görseli

Oyuncular : Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam.
Tür : Suç, Dram, Gerilim
Konusu : 5 sezondan oluşan dizide farklı sezonlarda başka başka konular ele alınıyor. İlk sezondaki bölümlerde uyuşturucu konusu işleniyor, ikinci sezonunda işçi ve sendikalar ile ilgili konular kendine yer buluyor, üçüncü sezonunda ise politika konusuna değiniliyor, dördüncü sezonunda eğitim sistemine değiniliyor ve son sezonda ise yani beşinci sezonunda medya konuları işleniyor. Sezonlarda ana yani asıl konular birbirinden farklı olduğu halde, konu tamamıyla değişmiyor. Aynı karakterler başka sezonlarda oynuyorlar ve tüm olaylar Baltimore kentinin etkileyici ve güzel havasında geçiyor..

4) The Sopranos | IMDb / 9.2 | 1999-2007

 

The sopranos dizisinin görseli

Oyuncular : James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt
Tür : Suç, Dram
Konusu : İtalyan – Amerikan bir mafya olan Tony Soprano, büyük ve tehlikeli bir mafyayı yönetmektedir. Coşkulu ve sürükleyici sahnelerle Tony Soprano ve ailesinin başına gelen olaylar, etkileyici bir havada anlatılmaktadır.

5) Sherlock | IMDb / 9.1 | 2010 – Halen

Sherlock dizisi görseli

Oyuncular : Benedict Cumberbatchi Martin Freeman, Una Stubbs

Tür : Suç, Dram, Gizem
Konusu : Sherlock Holmes, günümüzde yaşayan bir karakterdir. Olaylar genellikle 21. Yüzyılda geçmektedir. Günlük yaşamın içinde bir tesadüf eseri olarak Sherlock Holmes ile önceden doktor ve asker olan John tanışırlar. Sherlock ve John, Sherlock’un Baker Caddesindeki kendine ait evinde beraber yaşamaya ve ev arkadaşı olmaya başlarlar..

6) True Detective | IMDb / 9.0 | 2014 – Halen

True detective dizi görseli

Oyuncular : Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams, Michelle Monaghan, Woody Harrelson

Tür : Suç, Dram, Gizem

Konusu : Dizinin ilk sezonunda hadiseler Louisiana eyaletinde geçiyor. Cinayet masasında vazifeli hafiyeler olan Rust Cohle ve Martin Hart ikilisi; birçok insanı gaddarca öldüren bir seri katilin peşine düşüyor. Bu ikilinin yaşamları soruşturma ilerleme kaydettikçe değişiyor ve bu olaylardan etkileniyor..

7) Fargo | IMDb / 9.0 | 2014 – Halen

Fargo dizi görseli

Oyuncular : Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman
Tür : Suç, Dram, Gerilim
Konusu : Fargo konusu bambaşka olan ve bu zamana kadar çekilen 2 sezonda farklı konuları ele almış olsa da 2. Sezonun son bölümlerinde konular bütün haline getirilmiş ve olay, kurgu bütünlüğü sağlanmıştır. Dizinin birinci sezonunda Minnesota Bemidji’de yaşanan olaylar ve ikinci sezonunda 1970 li yıllarda yine aynı şehir olan Minnesota da geçen mafya hesaplaşmalarını konu ediniyor.

8) Black Mirror | IMDb / 8.9 | 2011 – Halen

Black Mirror dizi görseli

Oyuncular : Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel
Tür : Dram, Bilim Kurgu, Gerilim
Konusu : Diziyi çok seven ve aranızda seyreden çok fazla kişi olduğunu tahmin edebiliyorum. Ama bilmeyenler için ana temadan biraz bahsedelim. Dizinin temel niteliği, her bir bölümün birbirinden farklı bir konuya odaklanmasıdır. Yani, bölümlerin birbiri ile hiçbir ilişkisi yok. Bu da dizinin herhangi bir kısmını isteğinize göre seyretmenizi sağlıyor. Ancak tek bir bölümünü seyretmeniz bile sizi diziye bağlayacaktır.

9) Stranger Things | IMDb / 8.8 | 2016 – Halen

Stranger Things dizi görseli

Oyuncular : Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder
Tür : Dram, Fantezi, Korku
Konusu : 1980’lerde bir anda ortadan kaybolan çocuk Will’in arama çalışmalarına başlanmasıyla hikaye başlıyor. Fakat bu aramalar neticesinde herhangi bir ize rastlanmaz. Arama ekipleri tam aramaktan vazgeçtikleri ve tüm ümitlerin bitip tükendiği sırada ortaya çıkan gizemli kız, her şeyin seyrini değiştirir ve olayları tamamıyla farklı bir boyuta taşır. Will gibi yıllar öncesinde kayıp olan ve bir anda ortaya çıkan bu kız Will’in bulunabilmesi için bir ümit kaynağı olarak görülür..

10) Narcos | IMDb / 8.8 | 2015-2017

Narcos dizi görseli

Oyuncular : Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook
Tür : Biyografi, Suç, Dram
Konusu : Dizi, Amerikalı bir ajanın ağzından anlatılıyor. 1970’li yılların ortalarından beri uyuşturucu piyasasını ellerinde bulunduran Medellin Karteli, Pablo Escobar önderliğinde birçok siyasi girişimde bulundu. Pablo Escobar, özellikle kokaini dış piyasaya satmada öylesine gelişti ki 1990’lı yıllara geldiğinde dünyanın en zengin 7. kişisi konumuna geldi. Dizi biyografi havasında Pablo Escobar’ın hayatını anlatıyor.

BONUS!

Çernobil

Chernobyl dizi görseli

Oyuncular : Jared Harris, Stellan Skarsgard, Paul Ritter
Tür : Drama
Konusu : 26 Nisan 1986’da Ukrayna’nın Çernobil kentinde bulunan Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen kaza sonucu 31 kişi hayatını kaybetti. Ancak kaza sonrası yayılan radyasyon sonucunda bölgede binlerce kanser vakası görülmüş ve bu vakalardan birçoğu ölümle sonuçlanmıştır. Çernobil faciasından sonra Rusya’ya, Avrupa’ya ve Türkiye’ye de büyük miktarda radyasyon yayıldığı tespit edilmişti. Bu insan eliyle yaşanan kaza Chernobyl (Çernobil) dizisinde ilgi çekici bir şekilde anlatılıyor.

Yorum Yap