İlginizi Çekebilir

Patreon Nedir?

Patreon Nedir? yazısıyla birlikte; patreon nedir, patreon ne işe yarar, patreon nasıl kullanılır, patreondan para kazanılır mı vb. sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Patreon Nedir?
+ - 0
Patreon Nedir? sorunuzun cevabını bu yazıda bulacaksınız. Eğer çoğunlukla takip ettiğiniz favori bir YouTuber’ınız var ise o bireyin geçimini Patreon platformundan sağladığını duymuş olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Patreon nedir ve buradan iyi mi para kazanılıyor diye merak ediyorsanız, bu içeriğimizde toplumsal fon platformu Patreon’un işleyiş biçimden detaylıca bahsedeceğiz.

Birçok sanatçı ve içerik üreticisi, işlerini paylaşmak için interneti kullanıyor. Ancak genel sorun hem yaratıcılıklarını devam ettirip aynı zamanda buradan gelir elde etmeye çalışırken başlıyor. Özellikle birçok YouTuber, yayıncı, yazar, ressam ve müzisyen, toplumsal ortamda işlerini paylaşıyor. Bu paylaşımlar onlar için deneyim bakımından büyük bir kazanç oluyor fakat cepleri için pek de aynı vaziyet geçerli değil.

2018 senesinde yapılan bir araştırmaya göre en fazla izlenen YouTube kanallarının %3’lük bir kesimi reklam geliri olarak yılda yaklaşık 16.800 dolar gelir elde edebildi. Geri kalan %97’lik kesim ise bundan düşük bir gelir elde etti.

İçerik paylaşarak para kazanmanın yollarının artmasıyla beraber içerik üreticileri, para kazanmak için yeni yollar keşfetmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de 2013 senesinde Sam Yam ve arkadaşı Jack Conte’nin kurduğu Patreon platformu. Fakat bu Patreon nedir ve nasıl çalışıyor? Buradan iyi mi para kazanılıyor? soruları akıllara geliyor. Bu soruların cevabını bu yazıda bulacaksınız.


patreon yazısı ve logosu

 

Patreon, crowdfund (camia fonu) mantığının çevrimiçi ortama taşınmış hali diyebiliriz. Bu platformda patronlar (yardımcı olan hayranlara verilen isim), favori sanatçılarını, YouTuber’larını, yazarlarını yada başka kişilere yardımcı olmak için bağış yapabiliyorlar. Birçok içerik üreticisi için Patreon, extra gelir elde etmenin çok bereketli bir yolu.

Patreon, kurulduğu günden bu yana popülaritesini arttırarak gelişmeye devam etti ve şu anda binlerce içerik üreticisinin ana gelir kapısı bile oldu. Patreon’un verilerine göre 100.000’den fazla içerik üreten kişi aylık 2 milyondan fazla kullanıcıdan gelir elde ediyor ve içerik üreticilerinin Patreon’dan elde etmiş olduğu toplam gelir 350 milyon doların üstünde.


elden bir elden diğer ele altın renkli madeni para döküyor

Bahsettiğimiz gibi Patreon, insanların favori içerik üreticisini bağış yaparak desteklemesini sağlıyor. Peki bu iyi mi oluyor?

YouTube’un içerik üreticilerine para ödeme metodunu değiştirmesinin ardından (firmanın videodan para kazanma şartlarını bir hayli arttırmasından dolayı) birçok içerik üreticisi, daha sağlam ve sürdürülebilir bir gelir kapısı elde etmek için Patreon’a yöneldi.

Patreon, içerik üreticilerinin değişik içerik düzeyleri yada çeşitli avantajlar sağladıkları değişik taahhütler içeren, aylık abonelik ödeme sistemine sahip bir platformdur. Örnek olarak favori içerik üreticinize yardımcı olmak adına ona aylık belirlenen bir miktar para karşılığında abone olabiliyor ve onun içeriğine erken erişim sağlayabiliyorsunuz.

Platform, içerik üreticilerinin yalnızca patronlara hususi ücretli içerik üretmelerine de izin veriyor ve bu içerikleri ancak patronlar görebiliyor. Ek olarak içerik üreticileri isterlerse aylık değil, perakende olarak içeriklerini satabiliyor. Ancak bu seçim ancak bir defa yapılabiliyor. Yani ya aylık abonelik yahut perakende.

Patreon Mobil Uygulamasını İndirmek İçin Tıklayınız

Patreon yazısı ve para görseli

Tamam, Patreon toplum fonları yardımıyla içerik üreticilerine gelir elde eden bir site fakat kendisi iyi mi para kazanıyor? Patreon’un açıklamasına nazaran site, içerik üreticilerine ödenen ücretlerden %5’lik bir vergi kesiyor. Üreticiler gelirlerinin %90’ına erişebiliyor şundan dolayı öteki bir %5’lik hisse ise para transferi işlemlerine gidiyor.

Önerilen Yazı
Önümüzdeki Haftalarda Kullanıma Sunulacak 217 Yeni Emoji Tanıtıldı

patreon yazısı ve arka planda dolarlar

Sitedeki verilere bakılırsa Patreon, “fanatik kitlenizin büyüklüğü, fanatik kitlenizin üyelik teklifinizle ilgilenen bölümü ve üyelik teklifinizin çekiciliği” dahil olmak suretiyle bir içerik üreticisinin sitede ne kadar gelir elde edebileceğinin doğru orantılı olduğunu belirtiyor.

Örnek olarak site, değişik fiyat etiketlerine ve değişik avantajlara sahip değişik mükafaat katmanları sunar. Bir içerik üreticisi 2, 5, 10, 25 ve 100 dolarlık ödüller sunduysa site, yaklaşık olarak bir patronun 7 dolar ödeme yapacağını öngörüyor. Yani bir içerik üreticisi düşük uçta yaklaşık 315 dolar, yüksek uçta ise yaklaşık 1.575 dolar kazanabiliyor.

Yine verilere bakılırsa yaklaşık bir patron sitede ayda 12 dolarlık bir ücret ödüyor. Bu da içerik üreticisinin içeriğine, içerik üretme sıklığına ve içerik kalitesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak bu yine de Patreon’daki içerik üreticilerinin büyük çoğunluğunun 1 ila 100 dolar içinde gelir kazanılmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Önerilen Yazı
iPhone’da Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Her ne kadar toplum fonu platformu Patreon, başarıya giden yolunda küçücük aksaklıklar yaşasa da (ödemelerin iptal edilmesi benzer biçimde sorunlar) binlerce çevrimiçi içerik üreticisine gelir sağlamayı başarmış durumda. İçerik üreticilerinin büyük bir bölümü ayda on binlerce dolar gelir elde edemiyorken hatırı sayılır bir bölümü da hayatını sürdürecek kadar geliri buradan elde edebiliyor.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap