Nedir

Sharepoint Nedir?

Sharepoint Nedir? sorusu son zamanlarda oldukça sorulur oldu. Sharepoint, Microsoft tarafından geliştirilen döküman paylaşımı ve versiyonlarının kullanımını sağlayan Windows Sharepoint Services ve Dot Net temelleri üzerine kurulmuş bir platformdur.


[geo_alert style=”2″ color=”success” ]Sharepoint Nedir?[/geo_alert]

SharePoint uygulaması, Microsoft tarafınca geliştirilen veri depolama sistemidir. Şirketlerin belgelerinin Bulut kaydı üstünde kopyalanmasını sağlayan sistem, veri kaybının önüne geçmektedir. Microsoft üstünden hazırlanan bütün belgelerin tek bir çatı üstünde toplanmasını sağlayan Microsoft Sharepoint, verilerin programlar arası aktarımını kolaylaştırmaktadır. OneDrive İş ve Microsoft Office şeklinde bütün uygulamaların birleştirilmesini ve verilerin bu uygulamalar içinde rahatça aktarılmasını elde eden SharePoint uygulaması, tıpkı Microsoft Office uygulamalarına benzer biçimde lisanslı olarak hizmet vermektedir.

Sharepoint Kullanmaya Başlamak İçin Buraya Tıklayın

[geo_alert style=”2″ color=”success” ]Sharepoint Uygulaması Ne İşe Yarar?[/geo_alert]

microsoft sharepoint içeriğinden bir görsel

SharePoint kullanımı, iş akışındaki evrak dönüşümünü hızlandırmaktadır. Microsoft sistemleri üstünden açılan ve kaydedilen evraklar, SharePoint vesilesiyle kolayca yönetilmektedir. Evrak yönetimini kolaylaştırmak ve Microsoft uygulamaları arasındaki bütün veri akışını sağlamak amacıyla kullanılan SharePoint uygulaması, belgelerin yönetimi, sistemler arası malumat aktarımı, arşivler arası arama seçenekleri ve çeşitli Excel servisleri sunarak, verilerin yönetimini kolaylaştırmaktadır. Kaydedilen belgelerde herhangi bir değişim meydana geldiğinde, veri sahipleri haberdar edilmektedir. Belge ve bilgilerin yüksek emniyet önlemleriyle test altına alınmasını elde eden SharePoint, dokümanların ortak olarak kullanılmasını ve bütün çalışmalarda dokümanlara kolayca ulaşılmasını sağlamaktadır.


[geo_alert style=”2″ color=”success” ]SharePoint Çeşitleri Nelerdir?[/geo_alert]

SharePoint türleri ve bu uygulamaların özellikleri, aşağıda ayrıntılı halde ele alınmıştır:

 • SharePoint Online: Microsoft tarafınca geliştirilen bulut tabanlı veri hizmeti, bütün işletmelerin kullanımına müsait olacak halde tasarlanmıştır. Microsoft Office 365 kullanımıyla, çalışanlar arası veri aktarımı kolaylaştırılmaktadır.
 • SharePoint Server: SharePoint uygulamasında olup biten bütün yeniliklerin, kullanıcılara ulaştırılmasını sağlamaktadır. Modern web bölümleri oluşturma, çağdaş site sayfaları tasarlama, son olarak geliştirilen kitaplık ve listeler, SharePoint Server üstünden kullanıcılara ulaştırılmaktadır.
[geo-post id=”7873″ label=”Önerilen Yazı”]
 • SharePoint Designer 2013: SharePoint kapsamında yayınlanmış, parasız veri depolama sürümüdür. İş akışını etkileyecek kuvvetli ve mühim programların tasarımında, SharePoint Designer 2013 uygulaması kullanılmaktadır.
 • OneDrive İş Eşitleme: Masaüstü cihazlarda kullanılan OneDrive İş servisiyle, işletmeye ilişik bütün emekler tek çatı altında toplanmakta ve çalışanların kullanımına sunulmaktadır.

[geo_alert style=”2″ color=”success” ]SharePoint Kullanımının Sağladığı Avantajlar[/geo_alert]

sharepoint yazısı ve logosu monitor, laptop,telefon ve tablet ekranında

SharePoint kullanımının getirileri şöyle sıralanabilir:

 • SharePoint kullanımıyla, Microsoft üstünden açılan bütün evrak ve belgeler, kullanıcılar içinde paylaşılabilir. Oluşturulan belgelerin kullanıma açılması ve öteki cihazlara aktarılması için extra muamele yapılmasına gerek yoktur.
 • Microsoft belgelerinin, herhangi bir saldırıya karşı koruma dibine alınmasını sağlar. Evrakların silinmesi yahut kaybolması şeklinde risklere karşı, belge kurtarma sistemi etken olarak işlemektedir.
 • Masaüstü ve mobil cihazların tamamından, çevrimiçi yahut çevrimdışı olarak erişim sağlanabilir. Çevrimdışı kullanıma oluşturulan belgeler, web bağlantısı olmadan da kullanılmaya devam edecektir.
 • Eş yazma özelliği sayesinde, aynı belge üstünde birden fazla kullanıcının çalışmasına izin verilmektedir. Evraklar üstünde değişim yapıldıkça, otomatikman kayıt yapılmaktadır.
 • Sürüm takip edeni özelliği sayesinde, sürüm geçmişinde kaydedilen bütün bilgilerin yeni sürüme aktarılması sağlanmaktadır.
 • İş akışı uygulamasıyla, emekler üstündeki değişimler takip edilmekte ve lüzumlu yerlerde ikazlar yapılmaktadır.

[geo_alert style=”2″ color=”success” ]SharePoint Kütüphaneler Arası Dosya ve Klasör Taşıma[/geo_alert]

SharePoint belge paylaşımı için aşağıda belirtilen işlemler takip edilmelidir:

 • SharePoint hesap girişi yapıldıktan sonra, işlem yapılmak istenen dosya belirlenmelidir.
 • Dosya sayfanın üst sırasında yer edinen menüden “Şuraya Kopyala” veya “Taşı” seçeneklerinden bir tanesine tıklanmalıdır.
 • İsteğe göre “Explorer Görünümü” seçeneği tercih edilerek, işlemlerin hızla tamamlanması sağlanabilir.
 • İki ayrı kitaplığın senkronize edilmesiyle, kitaplıklar arasındaki veri paylaşımı kolaylaştırılabilir. Dosya ve klasörlerin kopyalanması, güncellenmesi, taşınması yahut değiştirilmesi benzer biçimde işlemlerde, senkronize edilen kitaplıklar içinde eş değer değişiklikler meydana gelecektir.

Senkronize edilen kitaplıklar, SharePoint üstünden de senkronize edilmektedir. SharePoint üstünden alınan veriler ve bilgiler, güncelleme geldikçe yenilenmektedir. Kitaplık senkronizasyonu, dosya ve klasör taşıma işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

[geo-post id=”7834″ label=”Önerilen Yazı”]

Bu yazımızda son yıllarda kullanımı bir hayli artan Sharepoint’i inceledik. Sharepoint nedir? sorusuna yanıt bulduğumuz yazımızda, anlamadığınız, sormak istediğiniz her şey için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Mert Bulut

Küçük yaşlarından beri internetin içinde olan içinizden birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.