1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Verilecek Ceza

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Verilecek Ceza

Sokağa çıkma yasağı uygulanmasından sonra yasağı delenlere uygulanacak cezalar.


Dün akşam saatlerinde 30 büyükşehirde ve Zonguldak da 48 saat süre ile sokağa çıkma yasağı getirildi. Ancak sokağa çıkma yasağına hala uymayan vatandaşlar bulunuyor. Bunların da bir cezası olacak elbetteki. Bu yazımızda bu cezadan bahsedeceğiz.

yol, ağaç ve ev

Dünyayı saran bir virüsle karşı karşıyayız. Tüm ülkeleri etkileyen bu virüs dünya genelinde 1 milyon 700 binden fazla insana bulaştı ve 103 binden fazla can aldı. Ülkemizde de etkisini artırarak gösteren corona virüsü şu anda 47 binden fazla insanda tespit edildi ve 1006 can aldı.

Geçtiğimiz haftalarda önce 65 yaş üstüne ardından da 20 yaş altındaki vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı gelmişti. Bu etkinin artarak devam etmesinden dolayı hafta sonu boyunca 30 büyükşehirde ve Zonguldak da 48 saat yani hafta sonu boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre sokağa çıkma yasağını delenlerin, daha önce açıklanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak olan kişiler dışında olup da halen dışarı da bulunan kişiler 3186 TL para cezasına çarptırılacak.

Para cezası almış olmalarına rağmen hala dışarı da duran ve evlerine dönmeyen vatandaşlara Türk Ceza Kanunu‘nun bulaşıcı hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma maddesinde bulunan “Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü kapsamında haklarında işlem başlatılacak.

Peki bu yasak açıklandıktan sonra ortaya çıkan görüntüler nasıl?

Akşam saatlerinde açıklanan gece 00.00′ dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak haberinden sonra herkes kendini sokağa atmaya başladı. 30 büyükşehir ve Zonguldak da uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı büyük panik yarattı.

birkaç araba, mağazalar ve insanlar

İnsanlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için marketlere ve bakkallara akın etti. Karar geç saatlerde açıklanmasına rağmen insanlar açık olan bakkal ve marketlere akın etti. Her zaman olduğu gibi ülkemizin fırsatçıları da dükkanlarını yoğunluk yaşanacağını bildiği için açtı ve fırsattan istifade etti.

dükkan ışığı ve insanlar

Bu yasağın uygulanacağı iller şöyle sıralanıyor : Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van.

Sokağa çıkma yasağı hepimizin iyiliği için yapılan bir uygulama lütfen bu yasağa uyalım ve bu süreci en az hasarla atlatmak için evlerimizde kalalım. 


Corona virüsü ile ilgili daha fazla yazı okumak için buraya tıklayınız.

Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlarından beri internetin içinde olan içinizden birisi.

Yorum Yap