Nedirİnternet

Sosyal Medya Yasası Nedir?

Son zamanların en çok konuşulan konularından birisi de yeni çıkan Sosyal Medya Yasası dır. Resmi Gazetede yayımlanan karar sonrasında birçok kişinin kaderi değişmeye başlamıştır. Sosyal Medya Yasası 9 maddeden oluşan oldukça kapsamlı bir yasadır. Bu yasa başta Facebook olmak üzere Instagram, Twitter, Tiktok olmak üzere tüm sosyal medya ağlarını içeriyor.

Milyonlarca kitleye sahip sosyal ağlar ülkemizde artık şirketleşmişlerdir. Alınan karar sonrasında bu şirketlerin ülkemizde ofis açmaları ve bir temsilci bulundurmaları istenmiştir. İlk başta Twitter hariç diğer tüm şirketler kurallara uyacaklarını belirtmişlerdir. Yasalarda yer alan maddelere uymayan sosyal medya şirketlerine adli para cezası başta olmak üzere erişim engeli cezaları verileceği belirtilmektedir.

[geo-post id=”1562″ label=”Önerilen Yazı”]

Sosyal Medya Yasası Düzenlemesindeki Maddeler

  • Yerli ve yabancı sosyal medya platformları yeni yasa tasarısı ile beraber “sosyal ağ sağlayıcısı” olarak adlandırılacaklardır.
  • Türkiye Cumhuriyeti gerek görmesi durumunda herhangi bir kullanıcının IP Adresi ve Port bilgilerini isteyebilecek.
  • Her sosyal ağ sağlayıcısının ülkemizde bir ofisi bulunacak. Bu ofis içerisinde sosyal medya ağını temsil edecek bir temsilci bulunacak.
  • Türkiye’de ofis açmayı, temsilci bulundurmayı reddeden sosyal medya ağlarına başlangıç için 1 milyon ile 10 milyon TL arasında para cezası verilecek. Bu cezadan sonra eğer hala temsilci getirilmiyorsa idari para cezası 30 milyon TL’ye kadar çıkacak.
  • İlgili sosyal medya ağı para cezalarına rağmen hala temsilci bulundurmuyor ise ülkemizdeki reklam gösterimleri 3 aylığına kapatılacaktır.
  • Son uyarıya rağmen ofis ve temsilci kararına uymayan sosyal medya ağlarına ise erişim engelleri getirilecektir.
  • Sosyal medya üzerinden taciz, küfür gibi etmenlere maruz kalan kullanıcılar mahkemeye gereksinim duymadan bu temsilcilikler üzerinden ilgili kişi ile ilgili bilgi vermek zorundadır.
[geo-post id=”540″ label=”Önerilen Yazı”]

29 Temmuz günü alınan bu kuralların uygulanması için sosyal medya ağlarına 3 ay süre tanındı. 3 ay içerisinde ofis ve temsilciliklerini açmak durumunda olan sosyal medya şirketleri 1 Ekim 2020 itibari ile ülkemizde artık yasal şirket durumunda olacaklar. Sosyal medya üzerinden asılsız iftira atan kişiler, insanları taciz edip küfreden kişiler artık daha kısa sürede bulunabileceklerdir.


Bunun gibi bilgilendirici veya eğlendirici yazıları daha çok okumak isterseniz Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Mete Berk Çelik

Çok küçük yaşlarda bilgisayarla tanışmış ve tanıştığı andan itibaren internet platformunda fark yaratmaya çalışan genç, dinamik ve bir o kadar çaylak blogger.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.