İlginizi Çekebilir

Spring Boot Nedir? Spring Boot Örneği

Spring boot yazımızda; spring boot nedir, java spring boot, spring boot gereksinimleri nelerdir vb. sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Spring Boot Nedir? Spring Boot Örneği
+ - 0

Merhabalar sevgili Bu Neymiş? okurları bugün sizlerle birlikte Spring boot nedir sorusuna cevap arayacağız. Birlikte yapacağımız kolay bir örnek ile konuyu daha iyi anlayacağız.

Spring Boot Nedir?

Spring Boot, Spring tabanlı uygulamalar geliştirmenizi kolaylaştırmaya yarar. Spring Boot‘u bu kadar popüler yapan şey ise otomatik konfigürasyon özelliği. Çok küçük Spring konfigürasyonu ile çoğu Spring Boot projesini oluşturabilirsiniz.

Spring Boot’un bazı temel özellikleri

  • Bağımsız Spring uygulamaları geliştirebilmek.

Önerilen Yazı
Sharepoint Nedir?

Uygulama Gereksinimleri

Spring Boot ile yazacağımız uygulamamız, şu benzer biçimde ihtiyaçları karşılayacak:

  1. Kullanıcı adı unique olmak şartıyla, kayıtları databasede tutulan kolay bir üyelik sistemi,
  2. Sadece sisteme giriş yapmış üyelerin görebileceği birer eşya ve kullanıcı listesi
  3. Yine yalnızca üyelerin müdahale edebileceği, database’e yeni item ekleme, item çıkarma ve itemin sorumluluğunu herhangi bir kullanıcıya tayin etme

Yukarıdaki 3 ihtiyaç da de karşımıza çıkmasına karşın ben emniyet ve yetkilendirme aşamalarını en sona bırakıp, en önce item ekleme, item çıkarma ve itemi herhangi bir kullanıcıya tayin etme işlemlerini söylemeye çalışacağım. Uygulamanın kaynak kodlarına “); background-size: 1px 1px; background-position: 0px calc(1em + 1px);”>buradan ulaşabilirsiniz.

Spring Boot Örneği

İlk başta start.spring.io adresine gidelim.

start.spring.io Pivotal’ın developerlara sağladığı istediğimiz bağımlılıkları seçip bir Spring Boot projesi oluşturabileceğimiz online bir araç.

Sağ tarafta bulunan Dependencies bölümüne Web yazarak alakalı bağımlılığımızı seçip öteki her şeyi olduğu benzer biçimde bırakalım ve Generate Project butonuna tıklayalım. Spring İnitializr bizim için bir zip dosyası üretip indirecek.

Spring boot panel

Spring İnitializr’ın bizler için oluşturduğu zip dosyasını çıkartın ve favori IDE’niz ile çalıştırın. Ben IDE olarak Intellij kullanıyorum. Projemiz klasik maven proje klasör yapısı ile DemoApplication.java sınıfıyla geliyor.

Önerilen Yazı
DevExpress Nedir Nasıl Kurulur

Spring boot kod kısmı

Uygulamayı bu haliyle çıkartıp tarayıcımızdan localhost:8080 adresine gidersek aşağıdaki sayfa karşımıza çıkacak.

Spring boot localhost sayfası

Her ne kadar bir hata sayfası görüyor olsak da aslen uygulamamız sorunsuz bir halde çalışıyor. Bu hatayı alıyor olmamızın sebebi uygulamanın ana dizinini karşılayacak — ki bu durumda localhost:8080 adresi oluyor- bir controller metodu oluşturmamış olmamız.

Hemen kolay bir controller yazalım. Aşağıdaki benzer biçimde HomeController.java adında bir dosya oluşturalım ve uygulamayı tekrar başlatalım.

Proje başladığında localhost:8080 adresine gidelim ve ilk projenizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz :)

Spring boot görseli


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap