İlginizi Çekebilir

Suna Kıraç Kimdir?

Suna Kıraç Kimdir?
+ - 0

Türk iş dünyasının mücevherlerinden Suna Kıraç kimdir? Suna Kıraç vefat mı etti? Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç ve Eşi İnan Kıraç iş dünyasının önde gelen isimlerindendir. Peki Suna Kıraç kimdir?

suna kıraç'ın eski bir görseli


Suna Kıraç Kimdir?

Suna Kıraç, 3 Haziran 1941 yılında Vehbi Koç’un kızı olarak dünyaya geldi.
Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni ve daha sonra da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünü bitirdi.

Suna Kıraç, 1999 yılında üstün yöneticilik ve liderlik özellikleri ile Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından ötürü London Business School tarafından “Onur Üyeliği” ödülü ile ödüllendirilmiştir. 9 senedir ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele veren ve çevresindekiler ile yalnızca gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç ile beraber kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007’de hizmete sunulan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul’a dünya genelinde geçerli bir oditoryum ve kültür merkezi açmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç’ın 2006 senesinde yayımlanan, tüm geliri TEGV’e bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar’ın yaptığı Ömrümden Uzun İdeallerim Var isimli kitabı 100.000’in üzerinde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.

2000 yılından beri Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı ile mücadele veren Suna Kıraç, geçtiğimiz saatlerde hayatını kaybetti.


Başarıları

  • 1997 Türkiye Cumhuriyeri Bakanlar Kurulu’nun 23 Eylül 1997 yılı kararı ile Türkiye’de eğitim, sosyal yardım ve eğitim alanlarında yaptıkları katkılarından dolayı 27 Ekim 1997 günü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile hizmetleri ödüllendirildi.
  • 2009 İnan Kıraç ile beraber Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü hizmetlerinden dolayı İstanbul Turizm Onur Ödülüne layık görüldü
  • London Businnes School Onur Üyeliği Ödülü

suna kıraç'ın görseli

Sosyal Hizmet Etkinlikleri

Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

Koç Özel Lisesi İcra Kurulu Üyesi

Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

Robert Koleji, Mütevelli Heyeti Üyesi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Kurucu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesi

Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!


 

Yorum Yap