1. Ana Sayfa
 2. Nedir
 3. Sürekli Rekabet Halinde Olan Şirketler
Trendlerdeki Yazı
_ok_k_zd_m

Sürekli Rekabet Halinde Olan Şirketler

Sürekli rekabet halinde olan şirketleri öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam et.

Sürekli Rekabet Halinde Olan Şirketler yazısının öne çıkan görseli

Rekabet güçlü markaları, güçlü markalarda gelişen bir toplumu oluşturur. Rekabette kazanan olmak için her zaman çabalamanız gerekmektedir. Bu çaba müşterileri memnun edecek ve şirkete daha fazla kar elde ettirecek çabalar olmalıdır. Sizler için hazırladığım Sürekli Rekabet Halinde Olan Şirketler yazısında aralarındaki rekabet yıllarca sürmüş ve hâlâ devam eden şirketleri düzenledim. Hemen ilk rekabetle başlayalım.

1Coca Cola ve Pepsi

solda sarı üzerinde coca cola yazan kutusunun içinde coca cola yazılı şişeler ortada beyaz daire içinde vs yazısı Sağda üzerinde pepsi cola yazan şişe.

Kola denince akla gelen iki dev firmanın yıllardır süre gelen bir rekabeti olduğunu söyleyebiliriz. Bu rekabet yıllarca insanların Coca Cola mı Pepsi daha iyi sorularını beraberinde getirdi. Yapılan tadım testlerinde Pepsi daha çok tercih edilmesine rağmen  global pazarlarda Coca Cola’nın daha çok satıldığı bir gerçek. Bu da Coca Cola’nın ne kadar doğru bir pazarlama ve reklam politikası izlediğini gösteriyor. İki şirketin arasındaki soğuk savaş günümüzde reklamlar üzerinden devam etmektedir.

2Burger King ve McDonald’s

solda burger king yazılı tabela ortada beyaz daire içinde vs yazısı sağda mcdonals yazan tabela

McDonald’s neredeyse kendi yaratmış olduğu fast food sektöründe hızla ilerlerken ortaya Burger King gibi güçlü bir rakip çıkmasıyla iki marka arasında yıllarca süre gelecek bir rekabet başlamış oldu. Bu iki marka yıllarca  reklamlar üzerinden birbirlerine göndermeler yaptılar. Bu iki marka arasındaki savaşın verilere bakıldığı zaman kazananı McDonald’s olmaktadır. Daha fazla şube sayısıyla, restoran başına gelir elde etme rakamlarına bakıldığı zaman McDonald’s  markasının üstünlüğü görülmektedir.

McDonald’s firmasının 2016 yılında yaptığı bir reklam filminde yol kenarına Burger King ve McDonald’s tabelaları yerleştirildi. Tabelada en yakın McDonald’s şubesinin 5 km uzaklıkta olduğu belirtilirken en yakın Burger King şubesinin 258 km uzaklıkta olduğu belirtilmektedir. Bu reklamda McDonald’s her yerde! Burger King nerede mesajı verilmektedir.

Burger King ise harika bir karşı hamle yaparak aynı reklamın uzun versiyonunu yayımladılar. Reklamda araçta seyahat eden bir çiftin yol kenarında tabelayı gördükleri zaman McDonald’s şubesinde durarak birer kahve aldıktan sonra Burger King yemek için 253 km yol katediyorlar. Reklam filminin sonunda verilen “Her yerde olduğun için teşekkür ederiz McDonald’s ” mesajı dikkat çekti.

 

3Marvel ve DC

solda marvel yazısının üzerinde çizgi karakterler ortada beyaz daire içinde vs yazısı sağda 5 tane çizgi kahraman

Çizgi romanların popülerleşmeye başlaması DC’nin Superman karakterini ortaya çıkarmasıyla başladı. Superman karakterinin görmüş olduğu ilgi üzerine DC, Batman adında yeni bir karakteri piyasaya sürdü. Marvel da buna karşılık olarak Alev Adam karakterini yarattı. 1960’lı yıllara kadar DC bu rekabetin galibi konumundaydı ancak Marvel Fantastik Dörtlü’yü kurmasıyla yükselişe geçti. Bu iki şirket arasındaki rekabet hem tanınmalarına hem de parasal yönden güçlenmelerine olanak sağladı. Günümüzde iki firma arasındaki rekabet sinemada hâlâ devam etmektedir.

4Ferrari ve Lamborghini

soldaki resimde arkasında 5 tane siyah araba önünde kırmızı araba ortada beyaz daire içinde vs yazısı Sağdaki resimde çapraz duran bir araba

İki dev İtalyan markasının arasındaki savaş uzun yıllardır devam etmektedir. II. Dünya Savaşı sonrasında Lamborghini firması çok önemli bir traktör üreticisidir. Firmanın sahibi Ferruccio Lamborghini’nin otomobillere çok merakı vardı. Ferrari markalı otomobilinde sürekli debriyaj sorunu yaşamaktadır ve bu sorunu çözmek için kendi fabrikasında çalışır. Ferrari’nin kullandığı debriyajın kendi traktörlerinde kullanılan debriyajla aynı olduğunu fark eder. Ferrari’nin kullandığı debriyajları daha sağlamları ile değiştirerek sorunu çözer. Bu çözümü Ferrari ile paylaşır ancak Ferrari’den aşağılayıcı bir cevap gelir. Bunu gururuna yediremeyen Ferruccio Lamborghini kendi arabasını üretmeye karar verir. Ferrari’nin bir kaç eski mühendisini alarak bir yıl içerisinde yeni bir araba üretmeyi başarmıştır. O günden sonra iki marka arasında çok büyük bir rekabet ortaya çıkmıştır.

5Nike vs Reebok

solda siyah bir fon arkasında bir logo ortada beyaz daire içinde vs yazısı sağda reebok yazısı ve altında logosu

Nike vs Reebok markaları arasındaki rekabet 30 yılı aşkın bir süre devam etmiştir. Bu iki marka arasındaki en büyük farklardan birisi müşteri portföyüne bakışlarıydı. Reebok daha çok kadın ve çocuklara yönelik çalışma yaparken Nike ise daha çok erkek müşterilerine odaklı çalışma yapmaktaydı. Michael Jordan’ın daha basketbolda çaylak olduğu zamanlarda Nike büyük bir risk alıp Michael Jordan ile güçlerini birleştirdi. Bunu gören Reebok firması arkada kalmamak için hemen Shaquille O’Neal ile anlaşma yaptılar. O zaman çıkartılan  Air Jordan serisi günümüzde yıllık 2 milyar doların üstünde kazanç sağlamaktadır. Bu iki marka arasındaki savaş 2005 yılında Adidas’ın Reebok’ı satın almasıyla sona erdi.

6Canon ve Nikon

solda üzerine canon yazan fotoğraf makinesi ortada beyaz daire içinde vs yazısı sağda üzerine nikon yazan fotoğraf makinesi

Fotoğraf makinesi denilince herkesin aklına gelen iki dev marka arasındaki rekabet 1960’lı yıllara dayanmaktadır. İki markada Japonya merkezlidir. Bu iki markanın rekabeti günümüzde fotoğrafçılar arasında bile tartışma konusudur.

7Starbucks ve Dunkin’ Donuts

Solda yeşil bir tabelada Starbucks coffee yazısı ve üzerinde logosu sağda tabelada Dunkin' Donuts yazısı ve üzerinde logosu

ABD’nin en büyük iki kahve markası arasında çok büyük bir rekabet vardır. Bu rekabette iki markayı birbirinden ayıran bazı özellikleri vardır. Dunkin’ Donuts markası daha az paraya daha fazla yiyecek ve içecek almayı vaat ediyor ancak Starbucks daha pahalı fiyatlara daha kaliteli hizmeti vaat ediyor. İki firmanın kazançlarına bakıldığı zaman insanların pahalı ve kaliteli hizmeti tercih ettiğini görebiliyoruz.

8Ford ve General Motors

solda kırmızı bir araba önünde at logosu bulunuyor ve solda kırmızı bir araba be önünde haç şeklinde bir logo

Otomobil sektörünün iki dev markası arasındaki rekabet uzun yıllara dayanmaktadır. 1903 yılında kurulan Ford markası dünyanın ilk otomobil üreticisidir ve 1931 yılına kadar otomobil pazarının lideri konumundadır. 1908 yılında kurulan General Motors markası istikrarlı bir büyüme göstererek 1931 yılında pazar liderliğini almıştır ve 77 sene boyunca dünyanın en büyük otomobil markası olmuştur. General Motors 2008 yılında büyük bir mali kriz geçirmiştir. Bu mali krizden devletin desteğiyle kurtulmuştur. Ancak pazar liderliğini Toyota’ya kaptırmıştır.

9Ups ve FedEx

solda bir uçağın arkadan görünümü vardır uçağın kahverengi arka kanadının üzerine Ups yazısı ve sağda havada üçan bir uçak üzerinde fedex yazısı

FedEx markası sahip olduğu kargo uçağı sayısıyla dünyanın en büyük hava yolu taşımacılığını yapmaktadır. Ups ise sahip olduğu kahverengi kamyonetlerle dünyanın en büyük kara yolları taşımacılığını yapmaktadır. Şirket değerlerine bakıldığı zaman bu savaşın kazananı Ups olmaktadır.

10Adidas ve Puma

solda siyah bir font üzerinde adidas yazısı ve üzerinde logosu ve sağda siyah bir font üzerine leopar logosu

Adidas ve Puma arasındaki savaş tam 60 yıl sürmüştür. II. Dünya Savaşın’nın hemen öncesinde ayakkabı üreticiliği yapan Adi ve Rudi adında iki kardeş ortak çalışmaktaydı. Bu iki kardeş hiç anlaşamazlardı ve sürekli tartışırlardı. Aralarındaki husumetin boyutu artmaya başlayınca iki kardeş ayrılmaya karar verdi. Adi kendi şirketine, adından ve soyadından esinlenerek “Adidas” ismini koymuştur. Rudi ise kardeşini taklit ederek ilk önce şirkete “Ruda” adını verdi, daha sonra şirket ismini “Puma” olarak değiştirdi. İki marka yıllarca aynı nehrin iki ayrı ucunda üretim yaptılar. Adi ve Rudi 4 yıl arayla küs olarak hayatlarını kaybettiler. Adidas ve Puma arasındaki savaş 2009 yılında şirket çalışanları arasında yapılan sembolik bir maçla sona erdi.


Bu yazımında sonunda geldim umarım okurken keyif almışsınızdır. Daha fazla içerik incelemek için Bu Neymiş‘i takip edebilirsiniz.

Daha fazla nedir okumak için tıklayın.
Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Yeni şeyler öğrenmeyi seven, girişimcilik ruhunu taşıyan genç.

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. İlk akla gelen Coca Cola ve Pepsi oluyor