İlginizi Çekebilir

Teknoloji Blogu Nasıl Açılır? 5 Maddede Teknoloji Sitesi Kurulumu

Teknoloji Blogu Nasıl Açılır? 5 Maddede Teknoloji Sitesi Kurulumu yazısıyla birlikte; teknoloji blogunu nasıl açarım, teknoloji blogu açmak için gerekenler, teknoloji blogu nasıl kurulur vb sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Teknoloji Blogu Nasıl Açılır? 5 Maddede Teknoloji Sitesi Kurulumu
+ - 6

Teknoloji blogu açmak istiyorsunuz fakat teknoloji blogu nasıl açılır bilginiz yok veya nereden başlayacağınızı mı bilemiyorsunuz? O zaman 5 adımdan oluşan teknoloji blogu kurma rehberimizle birlikte hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, kendinize ait WordPress-org tabanlı bir teknoloji sitesi açabilirsiniz. İşte aynı zamanda teknoloji editörlüğünü öğrenmek isteyenlerin de işine yarayacak olan teknoloji blogu oluşturmak için yapılması gerekenler rehberi. Gezi blogu açmayı düşünüyorsanız buraya tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Ücretsiz, Blog Açmak İçin Kullanılan En İyi 6 Site

Teknoloji Blogu Nasıl Açılır Diyenler, Buna Dikkat!

Teknoloji blogu açmak isteyenlere şunu söylemeleyim: teknoloji blogu açmak için çıktığınız bu yolda sizlerin karşısına çıkacak en büyük zorluk, güncel içerik üretme kısmı olacaktır. Zira en kısa tabirle sık sık güncellenen internet siteleri olarak tanımlayabileceğimiz bloglar, öteki internet sitesi türlerine kıyasla dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bloga düzenli aralıklarla (bir teknoloji blogu için günde minimum 5 içerik) yeni içerikler girilmesi gerekiyor. Ancak bir hevesle kurulan bloglar bir müddet sonra durağanlaşıyor ve zaman içinde sonu internet mezarlığındaki öteki web siteleri gibi oluyor.

Bu noktada söylemeliyim ki yabancı kaynaklardan güncel teknoloji gelişmelerini takip etmeli ve onları haberleştirerek, açacağınız teknoloji blogunda paylaşmalısınız. Ayrıca içeriklerin tamamen özgün ve SEO (arama motoru optimizasyonu) uyumlu olması da baya önemli. Zira özgün olmayan içeriklerle bir yere varamayacağınız gibi içeriklerin SEO’ya uyumsuz olması da ziyaretçi sayınızı ve buna bağlı olarak da reklam gelirlerinizi azaltacaktır. Demem o ki; web sitesi oluşturmak için hiç bir kod ve teknik bilgi ihtiyaçına gereksinim kalmadığı günümüzde, internet sitesi kurmak işin en rahat tarafı. Unutmamalısınız ki belki birkaç ay belki de 1-2 sene süresince hemen hemen hiç bir gelir elde etmeyeceğiniz bu blogu, devamlı güncel tutmanız gerekiyor.”

Teknoloji Blogu Nasıl Açılır, Açmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Alan adınızı belirleyin.
 2. Hosting hizmeti satın alın.
 3. WordPress kurulumunu gerçekleştirin.
 4. Kullanacağınız WordPress temasına karar verin.
 5. Tema ve WordPress ayarlarınızı özelleştirin.

Günümüzde blog açmak için Joomla, Drupal, Google Blogger, Wix ve WordPress ve benzeri birçok içerik yönetim sistemi bulunmaktadır. Ancak WordPress’in özelleştirilebilir versiyonu olan WordPress-org, çok amaçlı kullanıma müsait olması ve tam kontrol imkanı sunmasıyla sıklıkla tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Kaldı ki bugün Türkiye’nin önde gelen birçok teknoloji sitesinin altyapısını da WordPress oluşturuyor.

Teknoloji blogu nasıl açılır sorumuzun cevabını oluşturacak genel başlıklardan bahsettik. Şimdi gelin teknoloji blogu nasıl açılır detaylarına bakalım.

1. Kendinize Bir Alan Adı Belirleyin

alan adlarının uzantılarının olduğu görsel

Teknoloji blogu nasıl açılır sorumuzun ilk yanıtı alan adı belirlemek. Kişisel teknoloji blogunuzu kurmak için öncelikle alan adınızı belirlemekle başlayın. İnternetteki evinizin adresi olan alan adınızı belirlerken;

 • Akılda kalıcı olmasına,
 • Telaffuzu kolay olmasına,
 • Çok fazla uzun olmamasına
 • Türkçe karakter içermemesine,
 • Teknolojiye ilişkin bir anahtar kelime içermesine,

dikkat etmelisiniz. Bu kriterlere göre seçmiş olduğunuz alan adınızı; web hosting, alan adı ve veri merkezi çözümlerini bir arada sunan sitelerden kaydedebilirsiniz.

2. Blogunuzun İnternette Yayınlanmasını Sağlayacak Barındırma Hizmeti Satın Alın

Alan adınızı aldıktan sonrasında ise sıra, blogunuzun web üstünden 7/24 kesintisiz gösterim yapmasını sağlayacak olan hosting hizmetini satın almakta. Bunun için de tekrar alan adınızı kaydetmiş olduğunuz firmanın sunmuş olduğu WordPress hosting paketlerinden birini tercih edebilirsiniz.
Alan ismi ve hosting hizmetlerini satın aldıktan sonrasında kayıtlı mail adresinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Mail kutunuza hosting hizmetinizle alakalı çeşitli hesap bilgilerinin yer almış olduğu ve alan adınızı satın alırken vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu teyit eden iki tane mail gelmiş olmalı.

Ardından ise “Hosting Hizmeti Erişim Bilgileriniz” temalı mail’i görüntülemeli ve buradan cPanel giriş linkine tıklayarak, tekrar aynı mail içindeki kullanıcı ismi ve parolanızla sunucunuzu yönetmenizi sağlayacak cPanel’e giriş yapmalısınız. cPanel’e giriş yapmak için müşteri panelini de kullanabilirsiniz. Bunun için kayıt olduğunuz bilgileri kullanarak müşteri paneline giriş yaptıktan sonra, buradan hizmet yönetimi sekmesinin altındaki hosting hizmetlerine tıklamalısınız. Ardından mevcut hosting hizmetinizin sağındaki hizmet yönetimi butonuna tıklayıp açılan sayfadan cPanel’e giriş butonuna basmanız halinde, cPanel’e erişim sağlayabilirsiniz.

3. Sunucunuza WordPress Kurun

güvenlik sembolleri olan görsel

Sunucunuzu ve internet sitesi dosyalarınızı kontrol etmenizi, e-posta gönderip alabilmenizi ve detaylı internet sitesi analizi gerçekleştirebilmenizi sağlayan sunucu yönetim paneli cPanel’e giriş yaptıktan sonra, sayfanın en altında bulunan“Tek tıkla script kurulum” sekmesinde bulunan WordPress simgesine tıklayın.

Sonrasında ise karşınıza çıkan sayfadan yükle veya şimdi kur butonuna basarak, WordPress kurulum ayarlarınızı kişiselleştirmelisiniz. Buradan blogunuzun adından WordPress sürümüne, WordPress admin paneli giriş bilgilerinden veritabanı adına kadar internet sitenizi kurmadan önceki son ayarları yapabilirsiniz. (Ayarların ne işe yaradığı ve nasıl olması gerektiği aşağıda açıklanmıştır.)

 • Choose the version you want to install: Kuracağınız WordPress sürümünü seçmenize yardımcı oluyor. En güncel sürümü kurabilirsiniz.
 • Choose Installation URL: Protokol ve yükleme dizini seçeceğiniz yer. Protokol için https:// seçeneğini işaretlemeli ve yükleme dizinini boş bırakmalısınız.
 • Site Name: Tarayıcı çubuğunda ve Google arama sonuçlarında görünen site adını belirlemeyi sağlıyor. Teknoloji blogunuzun adını buraya yazmalısınız.
 • Site Description: Site adının yanında gösterilen kısmı belirtir. Uzun olmamak kaydıyla slogan belirleyip yazabilirsiniz.
 • Enable Multisite (WPMU): Birden fazla site kurmanızı sağlar. Seçimi kaldırmanız gerekiyor.
 • Admin Username: WP admin panele giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adıdır. Türkçe karakter içermeyen ve tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adı seçmelisiniz. Çünkü WordPress admin paneline giriş yapmak için kullanıcı adınızı unutmamanız gerekiyor.
 • Admin Password: WordPress admin paneline giriş yapmanızı sağlayacak olan şifreyi belirler. İçerisinde büyük/küçük harf, rakam ve özel karakterlerin yer aldığı tahmin edilmesi zor olan bir şifre belirleyiniz. Çünkü WordPress admin paneline giriş yapabilmek için şifrenizi unutmamanız gerekiyor.
 • Admin Email: Web sitenizle alakalı çeşitli bilgilendirmelerin yapılacağı mail adresidir. Kendi mail adresinizi yazmalısınız.
Önerilen Yazı
Mining City Nedir? Mining City Şikayet, Mining City Güvenilir mi?
 • Select Language: Site dilini seçebilirsiniz. İçerisinde Türkçe’nin de yer aldığı dil seçenekleri arasından paylaşım yapmak istediğiniz bir dili seçiniz.
 • Limit Login Attempts (Loginizer): WordPress admin panelinde birkaç kere yanlış kullanıcı adı ya da parola ile oturum açılması denendiğinde, güvenlik amacı ile belirli bir süre boyunca panele girişleri engelleyen güvenlik eklentisidir. Otomatik olarak seçili gelmektir. Bu şekilde kalabilir.
 • Classic Editor: WordPress 5.0 öncesindeki klasik yazı editörünü kullanmayı isterseniz seçebilirsiniz. Seçili olmasına gerek yok.
 • Advanced Options: Web sitenizdeki verilerin saklanacağı veritabanı adını ve tablo ön adlarını belirlemenize yardımcı olan gelişmiş bir ayardır. Herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yok.
 • Select Theme: Tema seçmenizi sağlar. Herhangi bir seçim yapmayabilirsiniz, çünkü WordPress kurulumuyla birlikte üç adet tema varsayılan olarak yüklenmektedir.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra, yükle butonuna tıklayarak WordPress kurulumunu başarıyla gerçekleştirirsiniz. İnternet hızınıza bağlı olarak yaklaşık bir dakika devam eden kurulum işleminin ardından, yükleme tamamlandı bildirimi alacaksınız.

Artık sıra, teknoloji blogunuza uyacak bir tema yüklemekte. Bunun için internet sitenizin WordPress admin paneline girmeli ve aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

-Tarayıcınızda yeni bir sekme açarak URL çubuğuna alanadiniz/wp-admin yazmanız halinde, WordPress admin paneline erişim sağlayabilirsiniz.

4. WordPress Blog Teması Yükleyin

WordPress kurulumunuzu tamamladıktan sonrasında geriye yapmanız gerekli iki şey kalıyor. Bunlardan ilki blogunuza bir WordPress blog teması yüklemek, ikincisiyse WordPress ve tema ayarlarını kişiselleştirmek.

Bu bağlamda blogunuz için uygun WordPress temasını internette araştırarak bulabilirsiniz. Bu noktada SEO ve reklam uyumlu bir WordPress teması tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Seçtiğiniz temayı indirip WordPress admin paneline giriş yaparak temalar kısmından kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra ise istediğiniz gibi tema üzerinde teknoloji blogunuza uygun özelleştirmeler yapabilirsiniz.

5. Teknoloji Blogunuz Neredeyse Hazır: Ayarlarınızı Özelleştirip, Bloglamaya Başlayabilirsiniz

bir kişi laptopa yazı yazıyor yanında defter ve mouse var

Teknoloji blogu nasıl açılır yazımızda son maddemize geldik. Artık WordPress ile tema ayarlarınızı kişiselleştirerek blogunuza yazmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada WordPress kurulumu yaptıktan sonrasında yapılması gerekli WordPress ayarları şu şekildedir:

 • Görününüm>Temalar bölümünden kullanmayacağınız temaları kaldırmalısınız.
 • Görünüm>Özelleştir sekmesinden site kimliği kısmına girerek, logonuzu ekleyin.
 • Ayarlar>Genel bölümünden saat dilimini UTC+3 olarak seçin.
 • Ayarlar>Kalıcı linkler bölümünden “yazı ismi” seçeneğini aktif hale getirin.
 • Eklentiler>Yüklü eklentiler bölümünden varsayılan olarak kurulu gelen eklentileri kaldırın.
 • Eklentiler>Yüklü eklentiler bölümünden Akisment Anti Spam eklentisini kaldırın. Bunun yerine spam yorumları engellemek için Eklentiler>Yeni ekle sayfasındaki arama çubuğuna Antispam Bee yazarak, bu eklentiyi yükleyin.
 • Yazılar>Tüm yazılar bölümünden daha önce yazılmış deneme yazıları var ise kaldırın.
 • Yazılar>Kategoriler kısmından kategorilerinizi oluşturun ve her kategoriye bir açıklama girin.
 • Sayfalar>Tüm sayfalar bölümünden örnek olarak oluşturulmuş sayfaları kaldırın.
 • Hakkında ve iletişim sayfası gibi ihtiyacınız olacak sayfaları oluşturun.
 • İletişim formu oluşturabilmek için Eklentiler>Yeni ekle sayfasından Contact Form 7 eklentisini yükleyin.
 • Teknoloji blogunuzun arama sonuçlarındaki sıralamasını artırmak ve doğal ziyaretçi sayısını artırmak için Eklentiler>Yeni ekle sayfasından Yoast SEO eklentisini yükleyin.
 • Sitenizi hızlandırabilmek ve optimize edebilmek için Eklentiler>Yeni ekle sayfasından WP Fastest Cache eklentisini yükleyin.

Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Mukemmel

 2. 2 sene önce

  bloglar hızlıca düşüş yaşıyor farkındaysanız. sosyal medya inanılmaz şekilde yükselişte.

Yapılan Yorumlar
 1. 2 sene önce

  bloglar hızlıca düşüş yaşıyor farkındaysanız. sosyal medya inanılmaz şekilde yükselişte.

 2. Faydalı biz yazı olmuş .

 3. Teknoloji blogu gerçekten çok iyi bilgiler içeriyor çok işime yaradı bilgi dolu sözler var teşekkür ederim

 4. Teknoloji blogu hakkında çok bilgiler öğrendim temalar yazılar sosyal medya hesapları gibi konulara baktım nasıl yapıldığı konusunda yardım aldım teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.