Nedir

Teknolojide Devrim: Biohacking Nedir?

TEKNOLOJİDE DEVRİM: BİOHACKİNG

Biohacking, insanın herhangi bir organına veya uzvuna çeşitli teknolojik eklemeler yaparak bir tür süper insan oluşturma işine denir. Bu süper insan modeli bilim adamlarınca gerek tıp alanında gerek askeri alanda kullanılmak istenmektedir.

PEKİ BU MÜMKÜN MÜ?

Günümüz teknolojisine bakılacak olursa bunun mümkün olabileceği ortada. Bilim adamları yıllardır bu konu üzerinde araştırmalar yapıyor ve deneyler yapıyor. Başarılı olunan en önemli deney ABD’de yaşandı. Bilim adamları, deneğin gözüne Klorin molekülleri enjekte ederek kısmi gece görüşü yetisi kazandırdılar. Üstelik bu deney sıkıntısız ve %100 başarılı oldu. Bilim adamları şu an bu gelişme üzerinden devrim yaratacak deneylere devam ediyor.

EXO SKELETON TEKNNOLOJİSİ

Hepimizin bilim kurgu filmlerinde gördüğü insanlara inanılmaz kuvvet kazandıran, kemik ve kas gücünü arttıran metal parçalar vardır. Günümüzde bu teknoloji protez kol ve bacak olarak güç arttırmak amaçlı olmasa da kullanılıyor. Ancak Amerika Ar-Ge birimi bu teknolojiyi tıpkı filmlerdeki gibi süper insan yaratmak amaçlı kullanmaya başladı ve bu araştırmalara tam 3 milyon $ bütçe ayırdı ve bu araştırmalar uzun süredir devam etmekte. Ancak açıklanmış başarılı veya başarısız bir deney bulunmamakta.

Exoskeleton Görseli

 

TAŞINABİLİR ORGAN

Bazı bilim adamları bu teknolojiyi askeri amaçla kullansa da çoğu bilim adamı tıp alanında deneyler yapmakta. Günümüzde ise başarılı olmuş bir buluş var; “TAŞINABİLİR PANKREAS”. Bilim adamları pankreasın bütün görevlerini harfiyen yerine getirebilen ve herhangi bir aksi durumda insülin-glukoz seviyesini ayarlayabilen bir portatif pankreas yapmayı başardı.

Pankreas Görseli

YAPAY DİL

Dr. Dean Neikirk’in projesi olan yapay dil, gerçek dilin yapabildiği görevleri yapmakla kalmıyor, yapı olarak da neredeyse tıpa tıp benziyor. Ancak bu buluşun insan üzerinde kullanılmasından ziyade endüstriyel alanda üretilen yiyeceklerin lezzet veya bozulma miktarına bakılması için kullanılması planlanıyor.

Dil Görseli.

BİLİM İÇİN BÜYÜK ADIM

Ve şimdi hepinizin şaşıracağı bir buluşa geldi sıra; “DERİ ALTI ÇİP”. Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı bu çılgın projenin amacı insanların derisi altına bir çip yerleştirmek ve bu çiplerin içerisine kimlik kartı bilgileri, telefon bilgileri, kredi kartı bilgileri vb. kişisel verileri yerleştirmek ve insan hayatını daha kolay ve yaşanılabilir hale getirmeye çalışmak. Böyle bir yaşam biçimi gerçekten de hayatımızı kolaylaştırır mı bilinmez ancak projenin çılgınca olduğu kesin.

Deri Altı Çip Fotoğrafı

Ahmet Kaan Metin

Öğretme tutkusunu her alanda gösteren, araştırmacı ruhlu genç.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.