İlginizi Çekebilir

Ücretsiz, Blog Açmak İçin Kullanılan En İyi 6 Site

En iyi blog açma sitelerinin özellikleri.

Ücretsiz, Blog Açmak İçin Kullanılan En İyi 6 Site
+ - 2

İnternete girdiğiniz zaman karşınıza birçok websitesi çıkıyor ve bu websitelerine her gün yenileri ekleniyor. Herkes kendi ilgisi doğrultusunda yazılar yazıyor ve bu yazılar paylaşıyor. Kimileri için bu yazıların karşılığında güzel sonuçlarda oluşabiliyor. Merak edip aradığımız her konu hakkında internette birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. Bu sayede herkes, ilgi alanları doğrultusunda bilgi sahibi olabiliyor.

Peki kendi ilgi alanlarımız hakkında yazı yazıp insanlarla paylaşmak istesek nasıl ve nereden yazabiliriz sorusuna cevap arayalım.

Ücretsiz blog açmak için faydalanabileceğiniz bir çok site bulunmakta fakat bunlardan en iyi ve en kullanışlı olanlar hangileri?

1Blogger

Ücretsiz blog açmak yazısı görseli

Google’ın kendi servisi olan Blogger, blog yazmak isteyenler için tavsiye edilen en popüler sitelerden bir tanesi. Google’ın bir hizmeti olması nedeniyle güvenlik açısından da oldukça kendini kanıtlamış bir sistem olan Blogger, kendisini tercih eden kullanıcılar için çok pratik bir kuruluma sahip.

Blogger‘ın sitesine gittiğiniz zaman, kurulumda bize adım adım ilerlemeleri gösterdiği için ekstra bir şeyle uğraşmanız gerekmiyor. Adımları takip ettikten 5-10 dakika içerisinde sade bir blog sitesine sahip olmuş olacaksınız. Ayrıca başlangıçta size verilen temayla sınırla kalmayarak, internette Blogger için uygun temalar bulup sitenizi daha şık hale getirme imkanınız da bulunmakta.

2Medium

Kendisine Twitter’ın uzun yazılar yazılabilen hali desek yanlış olmaz. 2012’de yayın hayatına başlayan blog oluşturma sitesi, Türkiye’de diğer blog oluşturma sitelerine göre daha az kullanılıyor.

Site kendi temasını kullanmaya size zorunlu kılsada sade ve şık bir görüntüsünün olması sizi de memnun ediyor. İlgi alanlarınızı belirleyip, Medium‘da hemen yazı yazmaya başlayabilirsiniz.

3Wix

Ücretsiz Blog Açmak yazısı ikinci görseli.

Wix yalnızca blog kurmak için değil, aynı zamanda bir sürü farklı web sitesi kurmak için de kullanılan güzel ve pratik bir platform.

Wix ile birlikte herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan çok güzel sitelere sahip olabilirsiniz. Ayrıca blog özelliği de çok kullanışlı ve şık.

Bu platformun tek sıkıntısı, eğer Wix‘i ücretsiz sürümde kullanıyorsanız sitenizin belli başlı alanlarında Wix kendi reklamlarını yerleştiriyor ve bu da göz çok hoş gelmiyor. Ama ücretli bir wix hesabı kullanırsanız bu reklamlar kalkacak ve sitenizi reklamsız bir şekilde kullanabileceksiniz.

Wix’in diğer platformlardan öne çıkan özelliği ise mobil uygulaması diyebiliriz. Mobil uygulamaları daha fazla ve rakiplerine göre daha kullanışlı.

4Tumblr

Diğer platformlara kıyasla Tumblr görsel tabanlı bir blog platformu.

Ürettiğiniz içerikler görsel ağırlıklıysa; videolar, fotoğraflar, resimler içeriklerinizde daha çok yer kaplıyorsa Tumblr, sizin için en iyi blog oluşturma platformu diyebiliriz.

Tumblr’da hem insanlara ilham kaynağı olabilir hem de insanlardan ilham alabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduğunuz zaman farklı Tumblr bloglarını “Takip Et” butonuna tıklayarak takip edebilir, diğer blogların yaptığı paylaşımları beğenip kendi blogunuzda da paylaşabilirsiniz.

5Wordpress

Ücretsiz Blog Açmak Wordpress

Bu listedeki en büyük blog oluşturma platformu Wordpress. Bu sebeple en gelişmiş ve en kapsamlı özelliklere sahip platformda elbette ki burası.

Aslında Wordpress dünyanın en çok kullanılan sitesi, hatta birçok büyük internet sitesi Wordpress alt yapısını kullanmaktadır. Aklınıza gelebilecek her türlü siteyi Wordpress üzerinden kurabilmeniz mümkün. E-ticaret sitesinden tutun da fotoblog sitesine kadar oldukça geniş bir skalada site oluşturabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için kurulumu, kullanımı oldukça karmaşık gelse bile alıştıktan sonra gerçekten sıfır kodlama bilgisiyle müthiş siteler oluşturabilirsiniz. Ayrıca diğer platformda ki site hızı, mobil uyumluluk gibi teknik sorunları Wordpress sizin için üstleniyor ve büyük bir yükünüzü sırtlanmış oluyor.

Tema seçeneği neredeyse sınırsız olan Wordpress’te dilediğiniz konuda oluşturduğunuz blogunuza dilediğiniz tasarımda tema seçip kurabilirsiniz. Rakiplerine kıyasla Wordpress en geniş tema olanağına sahip blog oluşturma platformu. İster bedava temaları kullanabilir, isterseniz de ücret vererek tam tamına aradığınız temayı satın alarak sitenizde istediğiniz görünümü sağlayabilirsiniz.

Wordpress ile ücretsiz blog açmak için 2 farklı seçeneğiniz var. Bunlar;

  • wordpress.com üzerinden blogunuzu bedava kurup istediğiniz bedava temayı seçip kolayca bloglamaya başlayabilirsiniz. Kendi alan adınızı siteye bağlamak istediğinizde ise bütçenize uygun paketlerden birini seçerek bağlayabilirsiniz.
  • Diğer yöntem ise; wordpress.org üzerinden yine ücretsiz bir şekilde blogunuzu oluşturabilir ve temanızı kurabilirsiniz fakat bu sefer size bir adet domain ve hosting hizmeti lazım. Bu kurulumları yaptıktan sonra sitenizi kullanıcılara kolaylıkla sunabilirsiniz.

6Weebly

Weebly‘de hem blog hem e-ticaret sitesi oluşturabilme olanağı sağalayan oldukça iyi bir alternatif. Ayrıca iOS ve Android işletim sistemli telefonunuzdan e-ticaret sitenizi kontrol edebiliyor olmanız bir hayli faydalı bir özellik.

Blog yazmanızı kolaylaştıracak ve keyifli hale getirecek bir sürü modern, mobille uyumlu teması da mevcut.


İnternet ile alakalı buna benzer birçok yazıyı okumak için buraya tıklayıp gidebilirsiniz.

Yorum Yap