İnternet

Venüs’te Yaşam Buluntularına Rastlandı!

Venüs’te Yaşam Buluntularına Rastlandı!

Venüs’te Yaşam Buluntularına Rastlandı Fosfin Gazı Ne İşe Yarar? Cardiff Üniversitesi araştırmacıları büyük bir keşfe imza attılar. Venüs yüzeyinde fosfin izlerine rastlayan araştırmacılar, Venüs’te yaşam olabileceğinin tezine katkıda bulundular.

venüs gezegeni görseli


Fosfin gazı nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Fosfin (PH3), çürük balıklarla benzerlik gösteren hoş olmayan bir kokuya sahip, renksiz, çok zehirli bir gazdır. Penguen dışkılarında, bataklıkların yüzeyinde ve bataklıkların derinliklerinde, bazı porsuk ve balık türlerinin bağırsaklarında bulunabiliyor. Tarımda da böcek kovucu olarak kullanılır.

Ancak 2019 yılında bilgisayar simülasyonlarını kullanan bazı bilim insanları, fosfin gazının canlı organizmaların hareketlerinin bir sonucu haricinde katı bir çekirdekli gezegenlerde oluşamayacağını ispatladı. Bu, onu biyo-imzalara, astronomların kozmosta yaşamın varlığını yargıladıklarına dair izlere, keşfetmemize izin veriyor. Bunlar, örneğin oksijen, ozon ve metanı içerir.


O kadar zehirliyse, hayatla nasıl ilişkilendirilebilir?

Gerçekten de, oksijene ihtiyacı olan karasal organizmalar fosfin üretmez ve hayatta kalmak için fosfine ihtiyaç duymaz. Lakin aynı zamanda anaerobik organizmalar da vardır.Mesela, laktik asit ve bütirik asit bakterileri. Tamamen oksijensiz bir ortamda hayatta kalabilirler.

Şu an fosforla beslenen, onu organofosfor bileşiklerinin parçalanmasından oluşan ve fosfin üreten dokuz bakteri grubu vardır. Ancak bir zamanlar çok daha fazlası olabilirdi. 2,5 milyar yıl önce bile, Dünya’da ki oksijen düzeyi çok azdı.

venüz gezegeinin yüzeyinden bir görsel


Fosfin nasıl bulundu?

Eğer, yeterli miktarlarda fosfin oluşursa (Mesela, Dünya’daki metanla aynı.), atmosferde 16 ışıkyılı uzaklıkta sabitlenebilir. Gezegenin atmosferinde yer alan gazlar, radyasyon spektrumunu etkiler. Farklı moleküller ışığı farklı şekillerde emer. Spektrumun belli başlı kısımlarını radyo teleskoplarla inceleyerek, ışığın bazı moleküller tarafından emilmesine karşılık gelen titreşimlerini tespit etmek mümkündür. Bu bir tür moleküler parmak izi anlamına gelir.

Fosfin molekülleri, sadece yaklaşık bir milimetre aralığındaki dalga boylarını tespit etmeye yarayan bir teknik kullanılarak tespit edilebilir. Bunu yapmak için, bilim insanları bir milimetreden daha kısa uzunluğa sahip dalgalarla kullanılan teleskoplar ile çalışmakta.


Venüs’te Fosfin İzleri Bulundu: Peki Bu Ne Demek?

Yani Venüs’te kesinlikle hayat var mı?

Şimdiye kadar, sadece astronomların, modern fikirlere göre biyotik bir kaynak öneren kimyasalları bulduklarını söyleyebiliriz. Bakterilerin aktivitesi dışında fosfin moleküllerinin az bir miktarda varlığını açıklamak zordur.

Venüs’te yaşamın varlığının tezini düşünmek için, gezegenin kendisinde bulunan Uygulamalı Astronomi Enstitüsü (IPA) RAS’ın basın hizmetinde açıklanan birçok etkeni hesaba katmanız gerekir. Örneğin, büyük kuvvetli rüzgarlar, 100 atmosferlik basınç, +500 ° C ve üzeri sıcaklıklar, üstelik sülfürik asit ve yüksek konsantrasyonda karbondioksit yağmurları… Venüs üzerindeki varsayımsal organizmalar, karasal bakteriler gibi fosfin salgılamak durumunda değildir.

Ancak karasal bakteriler gibi bazı bakterilerin hayatta kalma şansı hala var. 50-65 km yükseklikte, Venüs’ün atmosferdeki basıncı ve sıcaklığı, hemen hemen Dünya yüzeyindeki ile aynıdır. Ek olarak, Dünya’da çok zor şartlarda hayatta kalabilen organizmalar da vardır. Örneğin, mide suyunun asidik ortamında hayatta kalabilen Helicobacter pylori.

Bilim insanlarına göre bu tezi doğrulamanın tek yolu, örnekleri alacak ve onları inceleyebilecek bir uzay aracını Venüse yollamaktır.

venüs ve dünya gezegenin bir görseli


Dünya dışındaki yaşamın varlığının tek olası kanıtı bu mu?

Hayır, başka kantırlar da vardı. 2004 yılında, Mars atmosferinde metan (CH4) izlerine rastlandı. Dahası, hesaplamalara göre miktarı sürekli olarak değişmektedir; aksi takdirde kozmik radyasyon nedeniyle metan atmosferden hızla kaybolur. Ve 2019’da, NASA’nın Curiosity gezgini, Mars atmosferinin milyarda ikisinin gerçekten metan olduğunu doğrulamayı başardı.

Ancak kaynağı belirsizdir. Metan nefes alırken bakteriler tarafından üretilebilir,fakat aynı zamanda jeolojik süreçlerden de gelebilir (Kayalar ve su etkileşime girdiğinde.). Bir hipoteze göre; gaz, Kızıl Gezegen yüzeyinin derinliklerinde bulunabilir ve periyodik olarak çıkışını gerçekleştirebilir. Bu, gaz seviyelerinin neden dalgalandığını fakat hiç düşmediğini açıklayabilir.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!


 

Ahmet Kaan Metin

Öğretme tutkusunu her alanda gösteren, araştırmacı ruhlu genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizi desteklemek için lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırak.