Wordpress İçin Jetpack Eklentisi Nedir Nasıl Kurulur?

Wordpress İçin Jetpack Eklentisi Nedir Nasıl Kurulur?, Jetpack Wordpress nedir?, Wordpress Jetpack kullanımı, Wp jetpack login, Jetpack kurulumu, Jetpack kurulum hatası vb. sorularınızın cevabı burada.

Wordpress İçin Jetpack Eklentisi Nedir Nasıl Kurulur?
+ - 6

Wordpress İçin Jetpack Eklentisi Nedir Nasıl Kurulur

Wordpress İçin Jetpack Eklentisi Nedir Nasıl Kurulur? Wordpress ile kendi sitelerini kuran yada Wordpress ile işletmeler için site hazırlayanlara, Wordpress’in kendi kadrosunun hazırlamış olduğu Jetpack isminde eklenti tanıtımını gerçekleştireceğim. Bu yazı yardımıyla Jetpack eklentisi nedir, kurulumu iyi mi yapılır, kullanması mevzusunda getireceği faydaları, Jetpack eklentisinin genel ayarları ve kurulum yaparken yahut kullanırken karışılacağımız yanlışlar ve çözümlerine değinilecektir.


JETPACK NEDİR?

Bir Wordpress sitenin eğer olmazsa olmazları içinde olan Jetpack eklentisi Wordpress kadrosu tarafından kodlanmıştır. Kendi bir eklenti bulunmasına karşın 30’dan fazla değişik amaçlı eklentiyi tek bir çatı altında toplamayı başarmıştır. Bu eklentiler topluluğuna ise “Jetpack” adı verilmiştir. Bu eklenti internet sitemiz için emniyet, hız, optimizasyon, reklam şeklinde çözümlerde sunuyor.

Ayrıca internet sitemizin trafiği ile alakalı işlemleri görmemize, analitik verilere ulaşmamıza, sayfa yada yazılarımızda kullanacağımız bağlantıları kısaltmaya, toplumsal medya hesaplarımızı bağlamamıza ve toplumsal medya hesaplarımızda otomatik gönderi paylaşmamıza, kontakt formları oluşturmamıza da destek olmaktadır.

Bu saydığımız bütün özellikler için ayrı ayrı onlarca eklenti oluşturmak yerine Wordpress’in kendi tasarlamış olduğu ve şu an 4 milyonun üstünde sitede faal olarak kullanım istatistiği olan bu eklenti hepsinin işini tek başına çıkarıyor. Sitemizde makale şablonlarımız arasında benzer makaleleri göstererek ziyaretçinin ilgisini öteki içeriklere çekerek sayfada kalma süresini artırmayı dahi hedefleyebiliyorsunuz.

Ayrıca kendi içinde oldukca muhtelif arama motorları arasında optimizasyon ayarları yapabiliyorsunuz. Tabii bu ayarların yada opsiyonların hepsi ücretsiz bir şekilde sunulmuyor. Örnek verecek olursak Google Adsense için reklam yerleşimi yapmak dilerseniz Jetpack’in ücretli sürümünü kullanmalısınız.

Bunun yanı sıra daha öncede bahsettiğim site istatistikleri yada toplumsal mecralarda otomatik paylaşım yapma şeklinde özellikleri de engelleme olmaksızın parasız faydalanabiliyoruz. Web sitemiz ile alakalı ustalaşmış değilsek Jetpack üstünden site yedekleme, yedekleri geri yükleme veya sitemiz fena amaçlı kişiler tarafınca zarar görmüşse ücretli olmak kaydıyla fena amaçlı yazılımları tarama ve tehditleri ortadan kaldırma şeklinde opsiyonlarda sunuyor.


Web sitenizin trafiği fazla ise bu hosting firmanızın size verdiği bant genişliğini acele tüketmesi anlamına da gelir. İşte tamda burada ücretli yada parasız opsiyonları olmak kaydıyla yüksek hızda CDN hizmeti de sağlıyor.

Web sitenizde yüksek çözünülürlükte olan videolar barındırıyorsanız. Yine hosting firmanızın sağlamış olduğu alanı kullanmak yerine eklentinin ücretli opsiyonu olan video barındırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ziyaretçileriniz için e-posta abonelikleri oluşturarak kullanıcılarınız ile bağ oluşturmak ve sitenize yine geri dönmelerini hedefleyebilirsiniz.

Bir bir çok ücretli eklentilerle sağlanan karoser, slayt gösterisi yada galeriler oluşturmanızı ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Kullanıcılarınızdan içerikleriniz ile alakalı yorum yada geri bildirim bekliyorsanız bu mevzuda da toplumsal platformlarla celse açarak yorum almanız mevzusunda büyük yardımcı sunuyor.

Ayrıca günümüz blog yada internet sitelerinde kullanıcı bir içinde ne olduğu okurken aşağı kaydırdığında öteki bir içeriğe sayfa değişmeksizin süratli geçişler yapmanızı elde eden ebedi kaydırma opsiyonu eklemek mevzusunda da ücretsiz bir şekilde Jetpack desteğinize koşuyor. Saydığımız bu özelliklerin bir bir çok parasız, makalemizin devamında tamamını ücretli-ücretsiz bir şekilde ayrımını yaparak hepsinin kullanması mevzusunda açıklayıcı olacağız.

Jetpack eklentisinin kurulumu çok rahat ve vakit almadan gerçekleştiriliyor. Sadece dakikalar arasında Jetpack’in parasız paketini kurabilir yahut paketlerinden satın alarak bütün özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Bizde zaman kaybetmeden eklenti kurulumuna geçelim.


KURULUM:

1- Kendi wordpress sitemizin idare paneline giriyoruz. Örneğin https://www.kendisitemiz.com/wp-admin) bağlantısına girerek celse açmamız gerekiyor.

2- Giriş yaptıktan sonrasında gelen idareci panelinde sol tarafta bulunan menülerden “Eklentiler” menüsü üstüne gelmiş olarak oluşturulan yan menüden “Yeni Ekle” menüsüne tıklayınız.

3- Çıkan ekranda Wordpress’in kendi eklentilerini ve geliştiricilerin eklentilerinin barındığı bu bölümde arama yaparak Jetpack isminde eklentiye ulaşıyoruz. Jetpack anahtar kelimesiyle arama yaparak ilk sırada yer edinen “Jetpack by WordPress.com” eklenti si üstünde ki “Şimdi Yükle” butonunu tıklayalım.

wordpress admin panel menüleri görseli

4-Kısa bir müddet arasında kurulum tamamlanmış olacak. Kurulum tamamlandıktan sonrasında aynı butonun yerini “Etkinleştir” butonu alacak. Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonrasında idare panelimiz bizi doğrudan olarak eklentinin giriş sayfasına yönlendirecek.

5- Açılan eklenti giriş sayfasında yer edinen “Wordpress.com’a Bağlan” butonunu kullanarak giriş penceresine yönlendiriliyoruz. Burada bizlerden celse açmamız yada kaydolmamız isteniyor. Mevcut bir Wordpress.com hesabınız var ise giriş yapabilir, yoksa oluşturabilir yada Google hesabına sahipseniz böyle de giriş yapabilirsiniz.6- Giriş yaptıktan yada hesap oluşturduktan sonrasında Jetpack sizden bir plan seçmenizi talep eder.

Kişisel, Premium ve Profesyonel olarak sunulan paketlerden parasız olanı seçerek ilerleyeceğiz. Daha sonrasında sunacağımız özelliklere haiz olmak dilerseniz alakalı ücretleri emin ödeme şekilleri ile kredi kartınız ile ödeyerek Jetpack’in ücretli sürümlerine yükseltebilirsiniz. Biz ücretsiz bir şekilde devam edeceğiz. Sizlere ücretli özellikleri de makalemizde anlatacağım.

jetpack eklenti detayları ile ilgili bir gösel

DİĞER KURULUM YÖNTEMLERİYukarıda anlatıldığı halde eklentiyi kurarken hata ile karşılaşmanız veya alakalı adımlara ulaşamamanız halinde şimdi ifade edilecek yöntemi kullanabilirsiniz.

1- https://tr.wordpress.org/plugins/jetpack/ bağlantısına giderek buradan eklentiyi indirmeniz gerekir.

2- Eklenti bilgisayarımıza indikten sonrasında “jetpack x.x.x.zip” isminde dosyayı, Web sitemizin FTP hesabına bir FTP idareci program ile (Ücretsiz olarak Filezilla önerilir.) giriş yaparak sırasıyla /wp-content/plugins/ yoluna zipten çıkardığımız dosyayı gönderiyoruz.

3- Yükleme tamamlandıktan sonrasında yeniden sitemizin idareci paneline girerek sol menüden “Eklentiler” menüsüne tıklıyoruz. “Aktif olmayan” eklentilere tıklayarak alakalı bölümde “Jetpack by WordPress.com” altında yer edinen “Aktif Et” butonuna tıklayarak eklentimizi etkinleştiriyoruz. Bu aşamadan sonrası yukarıda ifade edilen yöntemin 5. maddesi ve devamı ile aynı halde ilerlemektedir.

Not: Eklentiyi etkinleştirirken bir hata oluşması halinde internet sitenizde kullandığınız öteki eklentileri dönem dışı bırakarak yine denemeniz, yahut mevcut kullandığınız temayı de etken etmeniz gerekebilir böylece Jetpack’in kurulumunu neyin etkilediğini öğrenebilir ve buna gore aksiyon alabilirsiniz.


EKLENTİ AYARLARI:

Jetpack eklentisi makalemizin başlangıcında belirttiğim şeklinde arasında bir oldukca eklentiyi barındıran bir çatı tatbik olduğu için eklenti ayarlarında bir oldukca tatbik veya muhtelif ayar göreceğiz. Gördüğümüz ayarları faal ederek veya dönem dışı bırakarak ilerleyeceğiz. Bazı eklentileri etkinleştirmek için ise eklentinin ücretli sürümlerine yükseltmemizi isteyecektir.

Biz anlatımını sağlayacağız yükseltmeniz halinde bu anlattığımız ücretli özellikleri de kullanabileceksiniz.Web sitemize idareci girişi yaptıktan sonrasında sol menüde yer edinen Jetpack menüsü üstüne geliyoruz. Menü üstüne geldiğimizde bizi 3 seçenek karşılıyor olacak. Bunlar Pano, Ayarlar ve İstatistikler şeklindedir.

wordpress teaması panelinde yer alan jetpack eklentisi görseli

En alt menü anlaşılması en rahat menü olduğu için burayı izah edelim. İstatistik menüsüne girdiğinizde Jetpack hemen hemen yeni kurulduğundan bir veri barındırmıyor olacak. Zamanla bu sayfa içinde aşağıda resimde de gördüğünüz suretiyle internet sitenizin görüntülenme sayıları, şimdiye kadar en yüksek görüntülenmenin kaç olduğu, Jetpack eklentisi kurulduktan sonrasında kullandığınız vakit süresince kaç şahıs görüntülemiş, içerikleriniz ne kadar yorum almış tüm bu verilere ulaşabiliyorsunuz. Jetpack’in bu sekmede sunmuş olduğu bütün özelliklerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Ziyaretçilerin arama motorlarında hangi kelimeyi arayarak sitenizde sonuca ulaştığını, yazılarınız içerisindeki linklere kaç bireyin tıkladığını Bugün ve Dün Opsiyonuyla görebiliyorken. Mavi rabıta yazısı ile “Özetler” Yazan kısma girerek bu analitik verilerini geçmişe yönelik de 7 Gün, 30 Gün, Çeyrek Yıl, Tüm zamanlar benzer biçimde kategorize ederek dilediğiniz vakit sorgulayabilirsiniz.

Site İstatistikleri yazan başlığın derhal yanında bulunan “Yapılandır” bağlantısı ile sitenize gelen ziyaretçilerden sitenize kayıtlı olan ve rol sahibi olan (Ör: Yönetici, Editör, Yazar) şeklinde giriş yapmış kullanıcıları istatistiklere dahil edip etmeyeceğini, Wordpress idare paneline girdiğinizde sizi karşılayan ekranlarda son 48 saat arasında gelen ziyaretlere ait bir grafik konması mevzusunda tercihinizi, ve bütün bu analitik verilerini sitenizde ki hangi kullanıcı rollerinin görebileceğini belirleyerek yetki sağlayabilirsiniz.

Burada dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan şey şayet internet sitenizde Google Analytics eklentisi var ise veya Google Webmaster Tools vb. bir halde Analytics verisi de takip ediyorsanız bu bilgiler örtüşmeyebilir.

bir siteye ait istatistik görseli

worpress için jetpack eklentisi ayarları

Diğer bir sekme olan “Ayarlar” kısmını inceleyelim. Yönetici paneline giriş yapmış olduğumuzu ve sol menüden Jetpack menüsünün üstüne gelmiş olarak Ayarlar menüsüne tıkladığımızı varsayarak anlatımımıza devam ediyorum. Bu panoya giriş yaptığımızda aşağı doğru sıralanmış bir düzine ayar karşımıza çıkacaktır. Ayrıca panonun derhal üst kısmında Writing, Sharing, Discussion, Traffic ve Security sekmelerine yer verilmiştir. Sırasıyla inceleyelim:

wordpress toolbar görseli


WRITING SEKMESİ VE AYARLARI:

Wordpress.com Toolbar seçeneği varsayılan olarak kapalı gelmektedir. Eğer bu özelliği açarsanız. Web sitenizin admin panelinde ve internet sitenize idareci olarak girdiğinizde sitenizin ve idareci panelinizin en üzerinde bulunan Kullanıcı çubuğu değişecektir. Standart Wordpress kullanıcı çubuğunun yerine oldukca daha işlevsel ve görsel nitelikleri olan yeni kullanıcı çubuğunda, en solda “Benim Sitem” bölümüne tıklayarak sol menüde ki tüm işlevlere buradan da ulaşabilirsiniz. Yani artık internet sitenizde gezinirken yine idareci paneline girmeden tepe çubuktan Yazı Ekleme, Tema Ayarlar, Eklentiler şeklinde idareci panelinin solunda bulunan bütün öğelere bir kısa yol erişiminiz oluşacak.

Okuyucu sekmesine tıkladığınız da oluşturulan menüde ise Wordpress.com üstünde yazı arayabilir, keşfedebilir, Wordpress.com üstüne takip ettiğiniz sitelere, beğendiğiniz içeriklere ulaşabilir ve bu tarz şeyleri yönetebilirsiniz.

Yeni kullanıcı çubuğunun sağ tarafında ise “+Yaz” butonuna tıklayarak derhal yeni bir makale oluşturma sayfasına idareci panelinizin sol menüsüne gidip “Yazılar” bölümüne tıklayıp “Yeni Ekle” demek yerine anında ulaşmanızı elde eden bir kısa yol işlevi görmektedir. Standart makale ekleme sayfasından oldukca daha şık gözüken bu işlev ile yazınızı daha rahat ve etken halde ekleyebilir, bu panonun sol kısmından makalenin gösterim tarihi, toplumsal medya hesaplarında paylaşılıp paylaşılmayacağı (ayarlanmışsa), Öne çıkan resmini vs. bütün ayrıntılarıyla oldukca daha şık bir makale ekleme paneline haiz olmuş oluyoruz.

“+Yaz” butonun derhal yanında profil resminizin veya şayet yoksa avatar resmine tıklayarak Wordpress.com profiliniz ile alakalı düzenlemeler, hesap ayarları, ödeme yöntemi ekleme (ücretli eklentileri satın alırken vs. kullanmak suretiyle) yapabiliyorsunuz yada geçmiş ödemelerinizi faturalarınızı görebiliyorsunuz. Bu menüden yeniden sol menüde ki tema ayarlarından tutunda birçok ayara ulaşabilmektesiniz.En sağda bulunan bildirim yani “çan” ikonuna tıklayarak yeniden Wordpress.com üstünden abone olduğunuz, takip ettiğiniz, yorum yazdığınız gönderileri, profilinize gelen mesajları vs. bu biçim bütün bildirimleri görebildiğiniz bir açık oturum ve bu tarz şeyleri okunmuş, okunmamış benzer biçimde sıralayarak görebiliyorsunuz.


COMPOSING AYARLARI:

Yazıları yada sayfaları düz metin “Markdown” laf diziminde yazın benzer biçimde bir ayar bulunmaktadır, ve varsayılan olarak kapalı gelmektedir. Bu özelliği etken ettiğiniz vakit Wordpress makale eklemek sayfasında makale yazdığınız alan makale içinde ne olduğu ve Sidebar halde ikiye ayrılmaktadır. Bir oldukca içerik düzen eklentisinin sunmuş olduğu (Visual Composer, Tagdiv Composer vb.) özellikler sunmaktadır.

Yazı ekleme sayfamızda artık sayfa biçimini sidebar (kenar çubuğu) konumunu, hangi kenar çubuğunun eklediğiniz makale arasında gözükmesini istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Yazı temasını ve görünümünü ayarlayabiliyoruz. Görselde detaylı halde bu hususiyet açıldığında değişen makale ekleme sayfası gösterilmiştir.Yazılış, biçim ve dil bilgisini deneyin seçeneği eklenti ile beraber esasen aleni halde gelmektedir. Yazınızı yansıtırken tıpkı Office Word, Excel şeklinde programlarda olduğu suretiyle sitenizde hangi dil aktifse bu dilin dil bilgisi ve kelime bilgisi anlamında anlık kontrolünü yaparak daha iyi ve hatasız bir imla deneyimi sunuyor.


GÖRSELLERİ VE FOTOĞRAFLARI HIZLANDIRIN

wordpress görsel ayarlama paneli görseli

Bu seçenek etken edilirse, Wordpress siteniz için hiç bir ortam optimizasyon eklentisi kurmanıza gerek kalmaksızın yükleyeceğiniz ortam dosyaları sıkıştırılarak hem ebat bununla beraber süratli yüklenmesi açısından optimize edilir. Bu muamele yapılırken yüklediğiniz fotoğraflar doğal ki nitelik yitirilmesine uğrar ama bu ziyaretçinizin hissedebileceği kadar yüksek bir nitelik kaybı değildir. Ayrıca aşağıda bahsedilen galeri hususi durumunun etken olması arasında bu seçeneğin etken edilme şartı bulunmaktadır.

Görselleri ve galerileri göz alıcı, tam monitör tarayıcı deneyimi ile görüntüleyinBu seçeneği etken etmeniz niteliğinde ise makale yada sayfalarınıza eklediğiniz görsel dosyalara tıklayan kullanıcı, hiçbir galeri eklentisi kurmanız ihtiyaç duymadan bu tarz şeyleri şık bir halde oluşturulan galeriler halinde, ortam dosyasına yazmış olduğunuz izahat bölümü ile görebilmektedir. Bunun için yazımıza görsel yansıtırken Ortam Ekle- Galeri Oluştur seçenekleri ilerleyip bir ve ya birden fazla resim seçerek (Shift tuşuna basarak birden fazla dosya seçebilirsiniz ) bir galeri oluşturuyoruz. Sağ yandan galerinin görünümünü vs. ayarlayarak yayınladığımız makale içinde ne olduğu aşağıda ki örnekte gösterildiği şeklinde olmaktadır. Galerilerimiz için beyaz veya siyah tema seçeneğini de belirleyebiliyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonrasında alakalı panonun sağ üzerinde yer edinen “Save Settings” tuşu ile kaydedebilirsiniz.


Örnek Görünüm (GIF):

wordpress temalı bir sitesye ait bir gif


HIZLI, YÜKSEK KALİTELİ, REKLAMSIZ VİDEO BARINDIRIN.

Şimdiye kadar anlattıklarımız içinde ilk ücretli olan Jetpack özelliği budur. Bu özelliği sadece Jetpack’e ödeme yaparak planınızı Premium yada Professional olarak güncellerseniz kullanabilirsiniz. Web sitenizde çoğunlukla ve yüksek çözünürlüğünde olan videolar yayınlıyorsanız bu aşırı derecede trafik tüketmenize sebep olacaktır. Jetpack’in ücretli olarak sunmuş olduğu bu özelliği almanız halinde bir nevi size bir bulut sunarak videolarınız hosting’iniz yerine Jetpack sunucularında daha süratli ve faal halde barındırabilirsiniz.


ÖZEL İÇERİK TÜRLERİ:

Bu panoda yeniden 2 tane parasız sunulan hususiyet bulunmaktadır.Görüşler: Çoğu kurumsal internet sitesinde kurumlar müşterilerinin veya ürünlerinin görüşlerine yer vermektedir. Bu özelliği etken ettiğinizde idare panelinizin sol menüsüne “Görüşler” sekmesi eklenecektir. Bu kısma girerek internet sitenizde yer vermek dilediğiniz ürün veya firmanıza dair görüşleri elle girerek sitenizin dileğiniz kısmında yayınlayabilirsiniz. Girdiğiniz görüşleri işaret etmek dilediğiniz sayfa yada yazılarda kısa kod kullanmanız gerekecektir.

Bu hususiyet etken edilmiş ve görüşler tarafınızca eklenmişse [testimonials] kısa kodunu b ir sayfa yada makale arasında kullanarak görüşleri alakalı sayfada ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Bu kullanıcı yorumlarıyla karıştırılmamalıdır.Portföyler: Eğer “freelance” çalışan veya görsel, işitsel vs. her kesinlikle bir şeyler üretiyor ve bu tarz şeyleri kullanıcılarınıza veya işverenlere portföy olarak sunmanız gerekiyorsa hiç bir extra eklentiye gereksinim duymadan bu özelliği etken edebilirsiniz. Görüşler eklentisinde olduğu şeklinde yeniden idare panelimizin sol menüsüne “Port folyo” seçeneği eklenecektir.

İlgili menüye tıklayarak yeni bir portföy ekleyebilir, düzenleyebilir, silebilirsiniz. Port folyolarınızı aynı bir makale ekler şeklinde ilave ederek sitenizde işaret etmek isteyebilirsiniz. Görüşler eklentisinde olduğu şeklinde bu eklentinin de ziyaretçilerinize görünmesini istiyorsanız yeniden bir kısa kod kullanımına ihtiyacınız olacak bu esasen eklentinin açılmasında her iki eklenti arasında belirtilmiştir. Port folyolarınızın görünmesini dilediğiniz sayfa yada makale içine [portfolios] kısa kodunu ilave ederek gösterebilirsiniz.

Örnekler:

wordpress temalı bir siteye ait yeni yazı ekleme paneli görseli

bir örnek yazı görseli


TEMA GÜÇLENDİRMELERİ:

Burada sunulan eklentiler yeniden ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle “Sınırsız Kaydırma” eklentisi günümüz blog ve haber sitelerinde aranan bir hususiyet olmuştur. Kullanıcınız okumuş olduğu bir yazıda aşağı doğru kaydırma yaptıkça karşısına okumuş olduğu mevzuyla alakalı olarak sitenizde yayınladığınız başka bir makale yada haber gelmektedir. Ancak bu özelliğin kullanması için Wordpress temanızın “ Infinity Scrool” desteğinin olması yada fonksiyonlarının buna gore düzenlenebilir olması gerekmektedir. Bunu tema alacaksanız satıcıya yada teknikere sormadan satın alım yapmayınız. Eğer bir profesyonelseniz temanızı bu seçeneğin derhal altında yer edinen dokümantasyon ile müddetsiz kaydırmaya ahenkli hale getirebilirsiniz.


JETPACK MOBİL TEMASINI ETKİNLEŞTİRİN:

jetpack eklentisi mobil tema görseli

Eğer temanız responsive (mobil ahenkli) kodlanmamışsa veya mobil bir temanız yoksa bu özelliği açarak mobil ziyaretçilerinizi masaüstü siteniz ile karşılamadan daha şık ve mobil ahenkli bir sürümle karşılayabilirsiniz. Sadece etkinleştirdikten sonrasında mobil temanız var ise kendi mobil temanızın dönem dışı kalacağını ve Jetpack mobil temasının devreye gireceğini unutmayınız. Yani şayet sitenizin mobil görünümü hoşunuza gidiyor ve kullanıcı uyumluysa bu özelliği kullanmayabilirsiniz. Özelliği etken ettiğinizde aşağıda sunulan ek 3 opsiyonu vardır. Bunları etken etmenizi öneriyorum.

Web sitenizde bir makale yerine doğrudan ana sayfasına giren ziyaretçi sitenizde yayınladığınız makaleleri daha faal ve derli toplu olarak görecek, öne çıkan resimlerle desteklenen yazılarınızın alaka çekmesi sağlayacaktır. En son seçenek olan “Mobil temanın alt malumat kısmında WordPress mobil uygulamaları için bir tanıtım gösterin” seçeneğini etkinleştirmeni halinde sitenizin en altında mobil tarayıcılarla giren ziyaretçileriniz Wordpress.Com’un mobil uygulamalarını yüklemek için birer rabıta göreceklerdir.


E-POSTA İLE GÖNDER

Eğer dışarıdaysanız, mobil veya bir bilgisayarınız yoksa ödünç aldığınız bir aygıttan bile internet sitenize ücretsiz bir şekilde içerik eklemenizi sağlar. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Önce özelliği etken ettikten sonrasında alakalı altında “Adres Oluştur” butonuna tıklayınız laf mevzusu alana ne yazık ki kendi e-posta adreslerinizi giremezsiniz. Sistem bu tuşa bastıktan sonrasında size bir mail adresi verecektir. Not almayı unutmayınız. Bu e-posta adresine göndereceğiniz mailler sitenizde birer içerik olarak yayınlanacaktır. Söz mevzusu alanda bir e-posta adresi oluşturduktan sonrasında kaybederseniz veya değişik bir sebeple yeni bir adres oluşturabilirsiniz.


SHARING SEKMESİ VE AYARLARI:

jetpack eklentisi için sharing ayarları sekmesi görseli

Bu sekme de sunulan ayarların hepsi parasız faydalanmaya uygundur. Eklenti varsayılanı olarak “Yazılarınızı otomatikman toplumsal ağlarda paylaşın” butonu açıktır. Fakat siz toplumsal medya hesaplarınızı eklemediğiniz müddetçe bir paylaşım olmayacaktır. “Sosyal Medya Hesaplarınızı Bağlayın” bağlantısına tıklayarak oldukca kolay bir halde aşağıda ki fotoğrafta gördüğünüz bütün toplumsal medya hesaplarını tek bir butona tıklayarak seçtiğiniz toplumsal medya hesabınıza giriş yapmak kaydıyla derhal bağlantısını kolayca yapabilirsiniz.

Facebook şeklinde içinde sayfa ve profil şeklinde çeşit barındıran toplumsal medyalarda giriş yaptığınızda paylaşımlarınızın otomatikman profilinizde mi sayfalarınızda mı paylaşılmasını size yönergelerle sunuluyor. Oldukça rahat bir halde adım adım ilerleyerek arzu ettiğiniz toplumsal medya hesaplarınızı otomatik paylaşıma bu sekmeden hazırlayabilirsiniz.

jetpack eklentisi için sosyal emdya hesapları sayfası görseli

Sosyal medya hesaplarınızı eklemek için oluşturulan sayfada “Sharing Buttons” sekmesi ise sitenize ekleyeceğiniz makale, görsel sayfaları, sayfalar vb. içeriklerde içeriğinizin ziyaretçi tarafınca paylaşılabilmesi için “Paylaş” butonu eklemenizi olası kılmaktadır. İster buton talep eder ikon benzer biçimde seçimlerinizi yaparak hangi sayfalarda görünmesini istediğinizi seçip kolayca kurulumunu yapabilirsiniz.

Tüm bu ayarlara isterseniz yukarı anlattığımız ve ilk ayar olan Toolbar açıksa en solda yer edinen “Benim Sitem” butonunda ki menüden de ulaşabilirsiniz.

“Like Buttons” panosunda ise paylaşım butonlarının yanı sıra toplumsal medya üstünden yazılarınız ve içeriklerinizin beğenilmesi için beğeni butonlarını da kolayca içeriklerinizi ekleyebilirsiniz.


DISCUSSION SEKMESİ VE AYARLARI:

jetpack eklentisi içerisinde yer alan discussion sekmesi görseli

Wordpress sistem ve temaları esasen mevcutta sayfa ve yazılarınızın altında bir yorum eklentisi sağlamaktadır. Ama Jetpack eklentisi yardımıyla daha geniş bir münakaşa ortamı yaratabilir. Yorum yapmak isteyen ziyaretçileriniz için daha ustalaşmış hazırlanmış, ziyaretçi olarak yada kayıt olup giriş yaparak yahut yeniden toplumsal medya hesaplarıyla sisteme giriş yaparak yorum yapmalarını sağlar.

Renk seçenekleri belirleyebilir, yorum meydana getiren ziyaretçi yada kayıtlı kullanıcılarınızın yorum icra ettikleri içeriklere abone olmalarını sağlayabilen gelişmiş bir münakaşa platformu sunmaktadır. Ayarları tamamen sizin düzenleyebileceğiniz halde rahat olduğu için bu mevzuda bir görsel ifade gerçekleştirmeyeceğim.


TRAFİK SEKMESİ VE AYARLARI:

Bu sekmede yer edinen bir çok ayar ücretli plan satın almanızı istemektedir. “Site Stats” panosu makalemizin başlarında ilk anlattığımız “Site İstatistikleri” ayar panosu ile hepsi aynı olan içerikleri barındırmaktadır. Dilerseniz buradan da aynı ayarları yapabilir yada güncelleyebilirsiniz.

ADS SEKMESİ VE AYARLAR:

ücretli plan kullanan Jetpack kullanıcılarına Adsense vb. reklam sistemlerindeki reklamları sitelerini kolayca ekleyebilmeleri için tasarlanmıştır. Reklam platformundan alacağınız kodları sitenizin muhtelif yerlerin de kolayca gösterebilmenizi, kodlama bilmeden sağlamaktadır.

BENZER YAZILAR:

jetpack eklentisi için benzer yazılar sekmesi

Sitenize ekleyeceğiniz blog postları yada haberler, makalelerin altında, sitenizi ziyaret eden insanların, içeriğinizi okuduktan sonrasında ilgisini çekebilecek öteki haber yada makaleleri göstermeye yaramaktadır. Eklentiyi etken ettikten sonrasında aşağısında bulunan ayarları deneyerek kendinize müsait bir benzer yazılar eklentisine haiz olabilirsiniz. Yazınınızın derhal altına “İlgili İçerikler” ve Yazarın “Diğer İçerikleri” benzer biçimde tab edilebilen ustalaşmış bir alan eklemektedir.


SEARCH ENGINE OPTIMİZATION:

Jetpack’in ücretli olarak sunmuş olduğu bir öteki özelliktir. Yoast vb. eklentilere gereksinim duymaksızın bu açık oturum üstünden sayfa açıklamalarınız, başlıklarınız, arama motorlarının sitenizi iyi mi bulacağı mevzusunda bu alandan adımları takip ederek kolayca düzen yapabilirsiniz. Bazı uzmanlıklar gerektireceğinden araştırmadan SEO ayarları yapmanız önerilmemektedir.

GOOGLE ANALYTICS:

Jetpack’in kendisi esasen çok ustalaşmış ve geniş kapsamlı bir istatistik sunmaktadır. Fakat internet sahiplerinin bir bir çok alışkanlıkları ve profesyonellik gereği çoğu zaman Analytics kullanmaktadır. Ücretli olarak kullanabileceğiniz bu hususiyet etken edildiğinde Jetpack üstünden bütün Google Analytics verilerinize ulaşabilirsiniz.

SİTE HARİTALARI:

Web sitenizin arama motorları tarafınca rahat bulunabilirliği, yeni içeriklerinizin süratli ve rahat index alması şeklinde hususlarda sitenize uğrayan botların faydalanmış olduğu site haritası özelliği parasız sunulmuştur. Aktif etmenizi öneriyoruz. Panonun altında yer edinen linkler site haritalarınızı içerir. Site haritanızı internet sitenizde bir menüde veya bir ping aracında kullanmak dilerseniz bu linklerden faydalanabilirsiniz.

SİTE DOĞRULAMASI:

jetpack eklentisinde site doğrulama sayfası görseli

Çeşitli “WebMaster” araçlarını kullanabilmek için kullanacağınız araçların sitenizi yönetebilmesi için o araca sitenizde yetki vermeniz yada sitenin reel sahibi olmanızı doğrulamanız gerekebilir. Bu doğrulamayı kolayca yapmanızı kodlarla uğraşmadan sitenizin doğrulanması için site araçları yöneticilerinin size sitenize eklemeniz için verdiği kodları hangi aracı kullanacaksınız o kısma kaydederek kolayca site sahipliğinizi doğrulayabilirsiniz.

SECURITY SEKMESİ VE AYARLARI:

jetpack eklentisi security sekmesi görseli

“Backups And Security Scanning” sekmesi yeniden Jetpack’in ücretli planlara haiz olan kullanıcıları için sunmuş olduğu bir özelliktir. Bu hususiyet yardımıyla Cpanel yada Plesk şeklinde panellere gereksinim duymadan sitenizin muayyen kısımları veya tamamını yedek almanızı, muhtemel bir fena durumda yine aldığınız yedekleri geri yüklemenizi elde eden, hem de sitenizde zararı dokunan yazılım taraması yapıp, bulduğunda sizi koruyabilecek bir çok emniyet eklentisine gereksinim duymadan işlerinizi halledebilirsiniz.

BRUTE FORCE ATTACK PROTECTION AYARLARI:

Brute Force’ın Türkçe karşlığı aslen giriş denemeleridir. Lamerlar yada muhtelif botlarla sitenize giriş yapmayı deneyen ve zarar vermek isteyenleri engellemiş olan bu özelliklir aynı adreslerden meydana getirilen fazla hatalı girişleri engellemekte ve yine giriş yapabilmesini bir müddet yada tamamen kapatabilmektedir. Bu özelliği ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

WORDPRESS.COM LOG IN

Bu seçeneği etkinleştirerek yaygın olan Wordpress kullanıcılarının sitenize giriş yapmak istediğinde, bir toplumsal medya hesabı olmadan yahut kayıt formu doldurmadan Wordpress hesaplarıyla sitenize giriş yapabilmelerini sağlamaktadır.

Ayarlar sekmesinin böylece sonuna geldik. Son olarak her ayar sekmesinin altında yardım platformu buluyor. Sorun yada hatalarla karşılaşmanız niteliğinde yardımcı talebi açarak ücretli planlarda Jetpack kadrosundan yardım alabiliyorsunuz. Bunun için anlatabileceğim bir şey yok 

PANO SEKMESİ:

jetpack eklentisi pano sekmesi görseli

Jetpack ayarlarına sol menüden girerek aşağıdan yukarı olmak suretiyle bütün menü ve sekmeleri inceledik. Son olarak Pano bölümüne tıkladığımızda eklentiçin yaptığımız bir çok ayar ve etkinleştirdiğimiz özelliklere dair özet bilgiler sunan bu ekranda da yapabileceğiniz oldukça fazla bir ayar bulunmaz. Sadece gözetlemeniz ve rahat erişimler için yaratılmıştır.

Jetpack eğitimimizin böylece sonuna geldik. Umarım yararlı ve ayrıntılı olmuştur. Elimden vardığında her özelliği asla bilmeyen birine anlatırcasına ele aldım. Mantıken okuyup düşünerek yorumlayarak kullanacağınız birtakım özelliklere değinmedim. Teşekkür ederim.


Wordpress İçin Jetpack Eklentisi Nedir Nasıl Kurulur yazımız ve bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek yazılar, testler ve daha bir çok konuda ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız Bu Neymiş?‘te kalmaya devam edin. Yazılar, testler, listeler ve daha bir çok içerik Bu Neymiş?‘te!

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
  1. Bu eklenti çok güzel ama her güzel eklenti paralı oluyor.

  2. bin bir türlü uğraş sonu bu yazılanları tek tek okuyup uyguladım sonunda işe yaradı teşekürler

Yapılan Yorumlar
  1. bin bir türlü uğraş sonu bu yazılanları tek tek okuyup uyguladım sonunda işe yaradı teşekürler

  2. Efsane eklentilerdendir kendisi

  3. gerçekten bu kadar emek verilmiş bir yazı emeğine sağlık.

  4. Jetpack eklentisi son zamanlarda sıklıkla duyuyorum. Wordpress app’i de bazı özellikleri için bu eklentiyi şart koşuyor. En yakın zamanda deneyeceğim. Teşekkürler

  5. Bu kadar detaylı bir yazı için teşekkürler. Benimde tecrübelerimle eklemek istediklerim var. Eğer hosting hızınız düşükse jetpack kullanmanızı tavsiye etmeö. 2gb ram 2core cpu hostingde barınan siteme kurduğumda jetpack hızlandırmaktan çok site açılış hızını daha da ağırlaştırdı. Ağır bir eklenti ona göre düşünün.

  6. Bu eklenti çok güzel ama her güzel eklenti paralı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.